Wiadomości

  • 19 stycznia 2018
  • wyświetleń: 7787

[ZDJĘCIA] Tyszanie rozpoczynają wspinaczkę na K2

Nowe wieści z obozu Narodowej Wyprawy Zimowej na K2. Grupa, w skład której wchodzi aż 4 tyszan przygotowuje się intensywnie do stworzenia obozu II na wysokości 6200 metrów. To pierwszy etap wspinaczki na niezdobyty do tej pory zimą ośmiotysięcznik.

Tyszanie rozpoczynają wspinaczkę na K2 - 01.2018 · fot. www.facebook.com/Polski-Himalaizm-Zimowy-2016-2020-im-Artura-Hajzera-161618080550304


Jak informowaliśmy kilkanaście dni temu, w trzynastoosobowej grupie himalaistów, którzy chcą dokonać zimowego wejścia na K2 od strony południowo-wschodniej jest czwórka wspinaczy z Tychów: nestor polskiego himalaizmu i kierownik wyprawy, Krzysztof Wielicki, Adam Bielecki, który jako pierwszy zdobył zimą Broad Peak i Gasherbrum I, Marek Chmielarski - zdobywca Gasherbrum II, Broad Peak i Ama Dablam, który za udział w akcji ratowania Tajwańczyka na wysokości 7300 metrów w trakcie wyprawy na Broad Peak został wyróżniony Dyplomem Fair Play PKOl, a także doświadczony taternik, Artur Małek, który m.in. wspólnie z Bieleckim, Maciejem Berbeką i Tomaszem Kowalskim zdobył zimą ośmiotysięcznik Broad Peak w Karakorum.

9 stycznia wyprawie udało się dotrzeć do podnóża góry i rozpocząć żmudną wyprawę na szczyt, połączoną z budową obozów. Właściwa wspinaczka miała - według planów stworzonych jeszcze w Polsce - rozpocząć się 10 stycznia z bazy położonej na wysokości 5150 m. Na przeszkodzie stanęły jednak złe warunki atmosferyczne, szczególnie dokuczające ekipie silne wiatry.



12 stycznia pogoda poprawiła się na tyle, że możliwy był krótki rekonesans i poręczowanie niewielkiego fragmentu ściany przez zespół himalaistów. Dodatkowo, cały czas trwały prace nad budową bazy. Szybko doczekaliśmy się także materiału fotograficznego i filmowego, dzięki uzyskaniu łączności przez Marcina Kaczkana. Na stronie internetowej poświęconej wejściu na K2 pojawiły się Dzienniki Wyprawowe, które w szczegółowy sposób przedstawiają sytuację w obozie i panujące warunki.



16 stycznia po powolnej wspinaczce ekipie udało się dotrzeć na wysokości 5700 metrów. W tej chwili Janusz Gołąb i Denis Urubko powoli poręczują tzw. drogę Basków powyżej 5900 metra. Uczestnicy za radą obu wspinaczy zrezygnowali z tworzenia Obozu I na tej wysokości, gdyż lepsze warunki są na 6200 metrach. Tu zacznie się prawdziwa walka.



Ekipa polskich himalaistów przechodzi drogą Basków, czyli południowo-wschodnim filarem. Kolejny obóz ma zostać zbudowany na wysokości 7000 m, a IV zaplanowano na 8000 metrach. Stąd nastąpi atak na szczyt K2, znajdujący się na 8611 metrach n.p.m.

Trasę, którą przemierzają himalaiści można śledzić dzięki stronie internetowej Adama Bieleckiego, a kolejne powiadomienia od kierownika wyprawy, Krzysztofa Wielickiego, interesujące zdjęcia i materiały filmowe publikowane są na bieżąco przez administratorów profilu Polski Himalaizm Zimowy 2016-2020 im. Artura Hajzera na Facebooku.

Warto pamiętać, że K2 uważana jest za najtrudniejszy ośmiotysięcznik do zdobycia. Przez dużą liczbę wypadków śmiertelnych nazywa się ją Góra Morderca.

joa / tychy.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.