Wiadomości
- 30 sierpnia 2020
- wyświetleń: 4489
[ZDJĘCIA] Pierwsze rondo retencyjne w Tychach
Czy zwróciliście uwagę na ukształtowanie wyspy ronda przy Gemini? Rondo ma nietypowy, wklęsły kształt. Zabieg jest celowy i wynika z zastosowanych rozwiązań sprzyjających retencji. Retencja to - w skrócie - zdolność przetrzymywania wody w miejscu, zapobieganie szybkiemu spływowi wody po powierzchni (w tym lokalnym podtopieniom).
W środkowej części ronda pojawia się zagłębienie tzw. niecka bioretencyjna, w której znajdują się rośliny. Niecka w swoim przekroju posiada warstwy. Wierzchnia warstwa filtracyjna wysypana jest żwirem, kolejne to przepuszczalna oraz drenażowa. Zagłębienie podczas deszczu gromadzi wodę, która zamiast spływać bezpośrednio na jezdnię, wsiąka w kolejne warstwy gruntu.
Przy bardzo intensywnych opadach, nadmiar wody przelewa się przez brzeg niecki, na niższe nasadzenia - roślinność okrywową, która również przechwytuje część wody i hamuje jej wypływ na jezdnię.
Rozwiązania sprzyjające mikroretencji i bioretencji to jedno z najważniejszych obecnie zadań miast. Ich celem jest minimalizacja efektów postępującej suszy i efektów nawalnych deszczy - podtopień i powodzi.
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.