
Edukacja
- 12 sierpnia 2021
- wyświetleń: 3529
[FOTO] Pierwsza tyska szkoła z zielonym dachem!
Na dachu Szkoły Podstawowej nr 13 przy al. Niepodległości 108 rozpoczęło się układanie zielonego dachu ze specjalnej mieszanki mchów i porostów. To pierwszy taki dach na budynkach tyskich instytucji publicznych. Czemu będzie on służył?

Na dachu zastosowano specjalną mieszankę rozchodników, ziół i mchów w fazie wzrostu odpornych na zmiany temperatur, przede wszystkim na bardzo wysokie temperatury latem, podczas nagrzewania się powierzchni dachu. Dach o powierzchni blisko 190 m2 posiada także warstwę izolacyjną i specjalną warstwę drenarską i retencyjną.
- Warstwa retencyjna pozwala na utrzymywanie wilgoci i odpowiednie nawodnienie zielonego dachu. Deszczówka, po opadach, nie spływa do rynien, ale pozostaje na dachu przez długi czas - mówi Joanna Kudela - naczelnik Wydziału Remontów Urzędu Miasta Tychy.
Dachu, poza pierwszymi tygodniami od jego położenia, nie będzie więc trzeba podlewać - wystarczy deszczówka.
Zastosowane w SP nr 13 rozwiązanie powoduje, że zwiększa się powierzchnia biologicznie czynna, zdecydowanie zmniejsza się także nagrzewanie budynku, co jest istotne zwłaszcza podczas wiosennych i letnich gorących dni. Jeśli zastosowane rozwiązania się sprawdzą, w Tychach powstaną kolejne takie realizacje.
Wykonawca na położenie całego zielonego dachu ma czas do 19 sierpnia. Koszt wykonania to ok. 55.000 złotych.
ZOBACZ TAKŻE

Miasto przekaże karmicielom tysiąc kilogramów karmy dla kotów wolno żyjących

Wiosna w Tychach w liczbach. Zakończyły się nasadzenia kwiatów!

Wystartowało nowe Czyste Powietrze. Co się zmieniło w programie?

Gorący tematRewaloryzacja Parku Łabędzi za ponad 14 milionów złotych. Powstaną 4 różne strefy

TrwaKot Cukierek zaprasza do konkursu!

Gorący tematOgromna kolejka po dotację do źródeł ciepła i energii. Działał komitet kolejkowy
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.