
Edukacja
- 22 listopada 2021
- wyświetleń: 1389
Nawet 12 tys. zł na poprawę powietrza w klasach na terenie GZM
Zmęczenie i obniżona koncentracja wśród uczniów, nie zawsze spowodowana jest zbyt intensywnym planem lekcji, a złą jakością powietrza w klasach. Dlatego też Fundacja Napraw Sobie Miasto i Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia zapraszają szkoły ponadpodstawowe do wzięcia udziału w konkursie „Szkolne klimaty - popraw klimat swojej klasy”. Właśnie rozpoczęła się rejestracja. Zgłoszenia będą przyjmowane do 17 grudnia.

W nagrodzonych szkołach, uczniowie sprawdzą stan powietrza w klasach przy wsparciu ekspertów. Następnie znajdą sposoby na jego poprawę i dzięki temu - na poprawienie komfortu nauki na lekcjach.
Obniżona odporność, a więc i wyższe ryzyko zakażenia COVID-19, większa liczba nieobecności i obniżona zdolność koncentracji - to możliwe skutki oddychania powietrzem złej jakości. Eksperci z Fundacji Napraw Sobie Miasto podkreślają, że z prowadzonych na świecie badań, wynika, że wewnątrz budynków i w pomieszczeniach jego jakość może być nawet 100 razy gorsza niż na zewnątrz. Aby znaleźć propozycje rozwiązań tego problemu, Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia chce zaprosić szkoły do projektu „OpenAir - zdrowe powietrze w klasie”.
Uczniowie, by wziąć udział w konkursie, muszą przesłać zgłoszenie. Wystarczy nagrać krótki film wideo, nagranie głosowe, piosenkę albo zrobić zdjęcie, mema czy prezentację multimedialną. Następnie umieścić na dowolnym portal mediów społecznościowych (np. Facebook, YouTube, Instagram, TikTok) i opatrzyć hashtagiem “#szkolneklimaty”, a link podać w formularzu na stronie http://www.openair.naprawsobiemiasto.eu. Na etapie przygotowań zgłoszeń, można konsultować się z organizatorami podczas webinarów. Prace można składać do 17 grudnia. Wyniki zostaną ogłoszone 23 grudnia.
Rejestracja: Szkolne klimaty - popraw klimat w swojej klasie
Prace mogą składać uczniowie samodzielnie, a także zespołowo. Tematem prac konkursowych jest jakość powietrza w szkolnych klasach i wpływ na zmiany klimatyczne na Ziemi. Pytanie pomocnicze dla uczestników to: dlaczego chcesz poprawić klimat w swojej klasie?
- Wielu uczniów zna syndrom zmęczenia na piątej czy szóstej lekcji - mówi Paweł Wyszomirski, prezes Fundacji Napraw Sobie Miasto.
- Często myślimy, że to od zbyt intensywnych zajęć, ale niejednokrotnie to nie efekt przeładowanego programu lub zmęczenia nauczyciela, ale złej jakości powietrza w klasie. Chcemy to wspólnie z uczniami sprawdzić i poprawi. Dlatego też eksperci Fundacji Napraw Sobie Miasto razem z Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią zapraszają do wzięcia udziału w programie „Szkole klimaty”, który jest pierwszym w Polsce projektem kompleksowej poprawy jakości powietrza w szkolnych klasach - dodaje.
Pierwszym etapem projektu będzie sprawdzenie stanu powietrza nie tylko wokół budynków, ale i w szkolnych klasach. Kontroli podlegać będą poziomy pyłów, powodujących smog, ale także odczyty dwutlenku węgla, lotnych związków organicznych czy dwutlenku azotu i siarki. Eksperci przyjrzą się także temperaturze i wilgotności w pomieszczeniach, aby zobaczyć czy nie da się zaoszczędzić wydatków na ogrzewanie przez bardziej ekonomiczne wietrzenie klas. Wypracowane rozwiązania będą później upowszechniane w kolejnych placówkach.
Projekt realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele - Fundusz Krajowy, finansowanego z Funduszy EOG.
Inicjatywa Napraw Sobie Miasto działa od kwietnia 2010 r. Zaczęła się od umycia dworca Katowice Ligota. Akcja zainspirowała innych ludzi do realizacji podobnych pomysłów. Z pierwszych doświadczeń związanych z zaangażowaniem w sprawy publiczne zrodziła się idea powołania fundacji. Działa ona od 2012 r. Od tego czasu Napraw Sobie Miasto jest aktywna w całej Polsce, m.in. prowadzi procesy partycypacyjne w Mysłowicach, Myszkowie czy projekty modernizacji ul. Miarki w Bytomiu, ul. Ząbkowskiej w Warszawie, Placu Nowego w Krakowie czy zielonych przystanków we Wrocławiu.
Więcej o projekcie: https://metropoliagzm.pl/2021/11/17/nawet-12-tys-zl-dla-szkol-na-poprawe-jakosci-powietrza-w-klasach-trwa-rejestracja/
ZOBACZ TAKŻE

Gorący tematVelostrada - umowa na prace projektowe i budowlane

Miasto przystępuje do budowy ścieżki rowerowej, która połączy Tychy i Katowic - przetarg

Miliony z Unii na rozwój nowoczesnej mobilności. Część pieniędzy trafi do Tychów

Gorący tematTo największa w historii Tyskich Linii Trolejbusowych wymiana taboru. 18 nowych trolejbusów w mieście

Gorący tematMetrorower - podsumowanie roku. 35 tysięcy wypożyczeń w Tychach!

[ZDJĘCIA] Tyska szkoła ma zieloną pracownię "Sto Zielonych Myśli"
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.