Edukacja

  • 13 lutego 2022
  • 19 lutego 2022
  • wyświetleń: 6825

Pikantna edukacja: tyszanka prowadzi edukację seksualną w sieci

Pani Monika pochodzi z Tychów. Jest psychologiem i seksuologiem klinicznym. Prostym językiem w mediach społecznościowych uczy, jak rozmawiać o seksie. Tworzy projekt "Pikantna edukacja". Upraszcza miłosną komunikację z przymrużeniem oka i poczuciem humoru. Przygotowuje również internetowy, bezpłatny kurs dla rodziców pt. "Kocham Edukuję", dotyczący tego, jak rozmawiać z dziećmi o seksie i rozwijającym się ciele.

Monika Gałuszkiewicz, pikantna edukacja
Monika Gałuszkiewicz - tyszanka, która prowadzi edukację seksualną w sieci · fot. Pikantna Edukacja


Monika Gałuszkiewicz na swoim Tik Toku w krótkich, humorystycznych filmikach porusza bardzo ważne tematy dotyczące życia seksualnego. Zamieszka je na profilu "Pikantna edukacja": https://www.tiktok.com/@monikapikantnaedukacja. Krótkie filmiki mają już po kilkadziesiąt a nawet kilkaset tysięcy wyświetleń. 8 sposobów na zabicie relacji, jak dotykać, co rozpala kobiety, granice sprośnych tekstów, czy doświadczony mężczyzna to lepszy kochanek?, samoakceptacja to lepszy seks, czy istnieje monogamia? - to tylko niektóre z tematów pobudzających refleksję na tematy relacji i życia seksualnego.

Posty o tej samej tematyce i w podobnym stylu pani Monika publikuje też na Facebooku Pikantna Edukacja - kliknij by przejść na fanpage. Warto zajrzeć też na stronę https://linktr.ee/pikantnaedukacja.

- Końcem lat 70. urodziłam się w Tychach, to moje rodzinne miasto, choć pojawiam się w nim i znikam. Seksualnością człowieka interesuję się odkąd pamiętam. W mojej rodzinie rozmawiało się o seksie i był to temat jak każdy inny - mówi Monika Gałuszkiewicz.

- Decyzję o tym, że edukacja seksualna to moje życie, zapadła w drugiej połowie lat 80. na lekcji wychowawczej prowadzonej przez moją mamę, która raz w miesiącu prowadziła edukację seksualną nietypowymi jak na tamte czasy metodami. Na tej lekcji uczniowie 8 klasy (ja raptem klasa 3) wypisywali na tablicy wszystkie określenia na pochwę i penisa, te poprawne, te wulgarne, te dziecinne i wszystkie, jakie tylko kiedykolwiek usłyszeli. Później rozmowa potoczyła się w kierunku co jest poprawne, dlaczego warto znać nazewnictwo, "kto co gdzie ma" i o szacunku. Zakochałam się. Mama i jej autorytet, świetnie bawiąca się klasa... Postanowiłam, że też tak chcę - będę innych uczyć o seksie - wspomina tyszanka.

pikantna edukacja
Pikantna edukacja - strona na Tik Toku z krótkimi, humorystycznymi filmikami o ważnych sprawach · fot. Pikantna Edukacja / Tik-Tok


- Czytałam wszystko co było w domu, czyli dwa podręczniki dla dzieci, jeden z obrazkami, by miesiąc później w mojej klasie tłumaczyć, że wszyscy mają włosy łonowe, i różne inne mądrości z książki. Skończyło się na dywaniku dyrektorki, ale ja już zawsze mówiłam o seksie i ciągle czytałam nowe książki. Jednak stchórzyłam, gdy przyszedł czas na studia. Psychologia była tak oblegana, a ja miałam rok przerwy, więc dziennie skończyłam kulturoznawstwo, co dało mi podłoże kulturowe, by lepiej zrozumieć seksualność innych kultur i społeczeństw - mówi.



- Od 2005 roku jestem przedsiębiorcą, ciągle w rozwoju osobistym: NLP, John Maxwell Team... Biegałam na szkolenia i sama szkoliłam ze sprzedaży, z komunikacji, kochałam edukować i tęskniłam za moim niespełnionym marzeniem - wspomina.

- Po trzydziestce stwierdziłam, że czas na realizację marzenia życia. Poszłam na Uniwersytet SWPS na psychologię kliniczną. Zaczęłam już będąc na studiach prowadzić warsztaty, na których mówiłam o seksie i kolejnym naturalnym krokiem była seksuologia, którą obroniłam w czerwcu 2021. Po wielu latach edukacji własnej, kilku setkach książek na półce, w końcu zdobyłam wymarzony dyplom - przyznaje.



- Teraz realizuję marzenie o edukacji seksualnej, o tym by o seksie można było rozmawiać swobodnie, by był to temat jak każdy inny. Piszę książkę „O czym szumi kapusta”, która będzie wspierać rodziców w edukacji seksualnej dzieci i robię projekt społeczny dla wszystkich: Kocham Edukuję. W lutym zaczęłam nagrania do kursu, który planuję osadzić na niezależnej platformie kursowej, chcę robić warsztaty wspierające i promujące projekt, czy uda się na wszystko uzbierać? Nie wiem, wiem, że się nie poddam - przyznaje.

- Nie pracuję z dziećmi - to działka dla rodziców. Prowadzę szkolenia online i comiesięczne warsztaty dla dorosłych, bo lepszy seks dla każdego w długotrwałej relacji jest na wyciągnięcie ręki, jeśli chce tylko wiedzieć jak - podkreśla pani Monika. - Pikantnie i z humorem o seksie, to cała ja Monika - podsumowuje.

Powstaje projekt dla rodziców Kocham Edukuję



Bezpłatne szkolenie będzie przeznaczone dla rodziców, którzy nie wiedzą jak rozmawiać z dziećmi o seksie, a zależy im na relacji w oparciu o zaufanie bez tematów tabu. Jak wskazuje pani Monika, nie warto pozostawiać edukacji własnych pociech przypadkowym osobom. Oficjalny start projektu zaplanowano na 17 marca. Wciąż trwa zbiórka na realizację, w szczególności na budowę wydajniejszej strony z platformą, na której będą udostępniane treści.



Za pozyskaną kwotę pani Monika chciałaby też przeprowadzić 2 lub 3 bezpłatne webinary dla rodziców, którzy ukończą kurs i będą chcieli uzyskać dodatkowe informacje.



- Kurs przez 12 miesięcy będzie dostępny dla wszystkich za darmo na platformie szkoleniowej, a po roku można będzie go nabyć za kwotę, jaką wydajemy na kawę z ciastkiem w sieciowej kawiarni - przekonuje pomysłodawczyni.

Plan szkolenia:

  • Moduł 1 - Po co w ogóle edukować dzieci? Dlaczego edukacja seksualna poprawia relację rodzic dziecko? Czym różni się edukacja od seksualizacji. Dlaczego nie czekać na edukację szkolną? Kim jest pedofil i jak chronić dzieci oraz jak rozpoznać, że nasze dziecko jest wykorzystywane.
  • Moduł 2 - Jak prowadzić rozmowy w zależność od wieku dziecka. Podział na cztery kategorie wiekowe wraz z przykładowymi pytaniami oraz odpowiedziami stosownymi do wieku: małe dziecko - do 4 lat, dziecko 5-7 lat, dziecko 7-10 lat, nastolatki.
  • Moduł 3 - Jak pełna miłości edukacja w dzieciństwie przekłada się na rozwój dziecka oraz harmonijne wchodzenie w dorosłe życie.


Trzy powyższe moduły będą dostępne w drugiej połowie marca, moduł 4 - Jak radzić sobie z seksualnością dziecka niepełnosprawnego dostępny będzie od czerwca 2022 roku.

ar / tychy.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.