
Edukacja
- 20 kwietnia 2024
- wyświetleń: 1993
[ZDJECIA] Ogrody deszczowe powstaną przy szkołach w regionie. Jeden z nich w Tychach!
W ramach pilotażowego programu „Ogrody deszczowe GZM” Metropolia organizuje warsztaty dla szkół i pokazuje, jak stworzyć taki ogród. Uczestnicy pod okiem eksperta dowiadują się w jaki sposób wykorzystać wody opadowe, jakie podłoże i gatunki roślin wybrać. W GZM powstanie 9 przyszkolnych ogrodów. Jeden z nich pojawi się przy Szkole Podstawowej nr 1 w Tychach, która znajduje się przy placu Wolności.
Ogród deszczowy zwiększa bioróżnorodność i sprawia, że otoczenie wygląda przyjaźniej.
- Ogrody deszczowe pozwalają zapobiegać lokalnie suszom i podtopieniom. Gromadzą wodę opadową, która spływa do nich bezpośrednio z dachów. Specjalnie dobrana donica/zbiornik, warstwy podłoża oraz gatunki roślin, pomagają w naturalny sposób ograniczyć spływ wód opadowych do kanalizacji. Roślinność uwalnia parę wodną do atmosfery stopniowo, także w okresach suchych. Jednocześnie gromadzenie wody z dachów w zbiorniku, zapobiega lokalnym podtopieniom - tłumaczy Blanka Romanowska, dyrektorka Departamentu Infrastruktury i Środowiska w Urzędzie Metropolitalnym GZM.
Program jest realizowany wraz ze Śląskim Ogrodem Botanicznym w Mikołowie. To jego pracownicy prowadzą w szkołach warsztaty i pomagają uczniom założyć swój szkolny ogród deszczowy. Ogrody zakładane będą w kwietniu i maju.
Program ma wymiar przede wszystkim edukacyjny - do udziału w nim wybranych zostało 9 placówek. Udział biorą szkoły podstawowe z Mysłowic, Tychów (SP nr 1), Piekar Śląskich, Siemianowic Śląskich i Tarnowskich Gór, przedszkole z Gliwic, zespoły szkół z Piekar Śląskich i z Chorzowa oraz Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach.
Na uczestników warsztatów czeka część teoretyczna, gra terenowa dostosowana do ich wieku oraz najprzyjemniejsza część praktyczna, czyli zakładanie ogrodu i sadzenie roślin. Rośliny zostały dobrane z uwzględnieniem walorów dekoracyjnych oraz gatunki, które dobrze tolerują zmiany poziomu wody.
Ogrody znajdą się na terenach ogólnodostępnych dla mieszkańców Metropolii. Obowiązkiem instytucji biorących udział w programie będzie opiekowanie się i bieżące utrzymanie ogrodu deszczowego przez minimum 3 lata.
ZOBACZ TAKŻE

Gorący tematVelostrada - umowa na prace projektowe i budowlane

Miasto przystępuje do budowy ścieżki rowerowej, która połączy Tychy i Katowic - przetarg

Miliony z Unii na rozwój nowoczesnej mobilności. Część pieniędzy trafi do Tychów

Gorący tematTo największa w historii Tyskich Linii Trolejbusowych wymiana taboru. 18 nowych trolejbusów w mieście

Gorący tematMetrorower - podsumowanie roku. 35 tysięcy wypożyczeń w Tychach!

Były zastępca prezydenta Tychów został wiceprzewodniczącym zarządu GZM
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.