Najpopularniejsze

  • 16 października 2024
  • wyświetleń: 196

Schody dla życia na tyskiej komendzie

Za nami:

Dzisiaj obchodzimy Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca, który jest doskonałą okazja do promowania udzielania pierwszej pomocy. Każdy z nas może znaleźć się w sytuacji, gdy życie i zdrowie drugiego człowieka będzie zagrożone. Reaguj! Nie wpadaj w panikę! Poznaj zasady pierwszej pomocy i bądź przygotowany ponieważ Twoja reakcja może okazać się kluczowa.

Schody dla życia na tyskiej komendzie
Schody dla życia na tyskiej komendzie · fot. KMP Tychy


16 października przypada Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca obchodzony od 2013 roku z inicjatywy Europejskiej Rady Resuscytacji. Celem obchodów jest podniesienie umiejętności i wiedzy na temat zasad udzielania pierwszej, w sytuacji nagłego zatrzymania akcji serca.

Wszyscy wiemy, że nagłe zatrzymanie krążenia to stan, kiedy serce przestaje prawidłowo pracować i tłoczyć krew. Prowadzi to do niedotlenienia i upośledzenia pracy wielu narządów, w tym także mózgu. Osoba, która nie otrzyma pomocy na czas - umiera. Jeśli otrzyma ją za późno - dochodzi w organizmie do bardzo poważnych i nieodwracalnych zmian neurologicznych. Jest więc niewiele czasu na pomoc i przeważnie chodzi o kilka minut, by móc uratować życie życie drugiego człowieka.

Aby przyczynić się do zwiększenia świadomości i umiejętności w tym zakresie, tyscy policjanci włączyli się w realizację projektu pn. „Schody dla życia”. Idea ta polega na oklejeniu schodów naklejkami z kolejnymi punktami algorytmu udzielania pierwszej pomocy. Każdy stopień to punkt algorytmu zgodnego z obecnie obowiązującymi Wytycznymi Europejskiej Rady Resuscytacji.

Policja przypomina:

  • Jeśli jesteś świadkiem lub uczestnikiem niebezpiecznego zdarzenia, postaraj się zachować spokój i postępuj zgodnie z tymi zasadami:
  • Oceń bezpieczeństwo poszkodowanego i swoje. Jeśli miejsce jest niebezpieczne, zadzwoń pod numery alarmowe i postaraj się ewakuować poszkodowanego w bezpieczne miejsce.
  • Oceń stan poszkodowanego i przytomność. Zapytaj, co się stało. Jeśli poszkodowany Cię słyszy i reaguje - jest przytomny. Jeśli nie ma z nim kontaktu, ułóż go w pozycji bezpiecznej.
  • Udrożnij drogi oddechowe. Połóż jedną rękę na czole, a drugą na brodzie poszkodowanego i odegnij jego głowę do tyłu. Usuń widoczne ciała obce z jamy ustnej.
  • Oceń oddech. Przystaw policzek do twarzy poszkodowanego. Czujesz wydychane powietrze na swoim policzku, widzisz ruchy klatki piersiowej? Poszkodowany oddycha. Jeśli nie jest przytomny, ale oddycha, ułóż go w pozycji bezpiecznej.
  • Zadzwoń pod numer alarmowy 112 i wezwij pomoc.
  • Wykonaj resuscytację i zastosuj defibrylator, jeśli go znajdziesz w pobliżu.


Na stronie Polskiej Rady Resuscytacji każdy z nas może zapoznać się z wytycznymi Rady dotyczącymi udzielania pierwszej pomocy. Warto zorientować się, gdzie w pobliżu zlokalizowane są defibrylatory automatyczne, a także pamiętać że ich użycie w czasie 3-5 minut od zaniku objawów krążenia zwiększa szanse poszkodowanego na przeżycie o kilkadziesiąt procent.

Uczmy się i poszerzajmy wiedzę z RKO ponieważ nigdy nie wiadomo, kiedy taka wiedza będzie nam potrzebna.

ar / tychy.info

źródło: KMP Tychy

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.