[ZDJĘCIA] Parkowanie przy Tołstoja. Podjęto decyzję o zmianie lokalizacji donic
Mieszkańcy skarżą się, że 7 miejsc parkingowych przy ul. Tołstoja 60 zostało wyłączonych z użytkowania. Zarząd spółdzielni podjął decyzję o ustawieniu donic na zieleń w miejscach, w których dochodzi do notorycznego naruszania przepisów. Niespodziewanie, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców, zdecydowano o przeniesieniu donic.
Parkowanie przy Tołstoja. Podjęto decyzję o zmianie lokalizacji donic - 04.2025 · fot. nadesłane przez czytelnika
Dzień dobry, piszę w imieniu większości mieszkańców bloku, a dokładnie klatki Tołstoja 60 w Tychach. Do spółdzielni Teresa wpływały skargi dotyczące parkowania samochodów obok wiaty śmietnikowej na odpady segregowane. Wpłynęła w tej sprawie petycja mieszkańca. Pisał w niej, że ciężko panowie mają odbierać śmieci, a ponadto parkowanie w tym rejonie ogranicza dojazd karetki do klatki 62. Drugi - nigdy nie blokowany dojazd do klatki 62 jest z drugiej strony obok klubu osiedlowego Tuptuś. Spółdzielnia mieszkaniowa Teresa, nie wiadomo dlaczego, ogrodziła betonowymi doniczkami plac pod klatką nr 60, gdzie mogły parkować samochody - 7 takich miejsc zostało zablokowanych. W dzisiejszych czasach każde miejsce jest na wagę złota, w szczególności wieczorem.
Mieszkańcy udali się do spółdzielni na spotkanie zarządem, na którym tłumaczono im, że wpływały skargi na parkowane samochody. Zaznaczę, że tak jak widać na załączonym obrazku, nie ma tam balkonów na parterze. Spółdzielnia tłumaczy, że tam nie może być parkingu, bo miejsce nie spełnia norm prawnych. Pokazałem zdjęcia zarządowi spółdzielni, że w całych Tychach takich miejsc pod blokiem jest pełno, że w takich miejscach powstają koperty dla inwalidów. W załączniku wysyłam dodatkowo, jak są zaparkowane inne samochody w okolicy, gdzie miejsca są wyznaczone i są jeszcze bliżej bo przy samej elewacji budynku.
Parkowanie przy Tołstoja · fot. nadesłane przez czytelnika
Wystarczy się przejść po Tychach, by zobaczyć, że samochody są zmuszane parkować na trawnikach gdziekolwiek, bo brakuje na blokach miejsc, a tutaj plac wypuzlowany został zlikwidowany. Pan w działu technicznego spółdzielni też powiedział, że dla niego te miejsca są poprawnie zaparkowane - samochody nie wystają na drogę, bez problemu przejedzie śmieciarka.
Jeżeli nie mogły tam parkować samochody, to dlaczego tam nie powstał trawnik, tylko spółdzielnia wydała pieniądze mieszkańców na kostkę brukową. Takich miejsc u nas na osiedlu jest sporo.
Mieszkaniec
Do sprawy ustosunkowała się straż miejska:
Od początku 2024 roku wpłynęły 23 telefoniczne zgłoszenia w sprawie nieprawidłowego postoju pojazdów przy ul. Tołstoja 60 w Tychach. Funkcjonariusze skierowani w to miejsce podejmowali czynności w stosunku do kierujących, którzy nie zastosowali się do znaków drogowych (najczęściej był to znak drogowy B-39 "strefa ograniczonego postoju"). W związku ze stwierdzonymi wykroczeniami określonymi w art. 92§1 k.w. strażnicy zastosowali środki przewidziane w prawie.
Sprawa oznakowania tego rejonu leży w gestii administratora terenu, a co za tym idzie funkcjonariusze straży miejskiej reagują na stwierdzone wykroczenia, nie kwestionują zasadności ustawienia znaków drogowych na drogach osiedlowych. Mogą jedynie reagować na stwierdzone nieprawidłowości i w tym zakresie ich kompetencje określa Ustawa o Strażach Gminnych.
Sebastian Kokoszka
Komendant Straży Miejskiej Miasta Tychy
W sprawie, na prośbę mieszkańców, interweniowała również radna Żaneta Śpiewak:
- Jako Radna Miasta Tychy nie mam wpływu na decyzje dotyczące organizacji ruchu na terenach należących do spółdzielni mieszkaniowej. Oznakowanie oraz wszelkie zmiany w zakresie parkowania przy ul. Tołstoja 60 pozostają w gestii administratora terenu, a moje działania mogą jedynie mieć charakter interwencyjny. Zarząd kieruje działalnością spółdzielni oraz reprezentuje ją na zewnątrz. Rozumiem frustrację mieszkańców wynikającą z ograniczenia liczby miejsc parkingowych, zwłaszcza w sytuacji, gdy nie ma innych rozwiązań rekompensujących tę zmianę. Ze swojej strony mogę jedynie zaapelować do spółdzielni o ponowne przeanalizowanie sytuacji i uwzględnienie postulatów mieszkańców - komentuje Żaneta Śpiewak.
Poniżej treść informacji, jaką Spółdzielnia w ostatnim dniu lutego umieściła w skrzynkach mieszkańców:
Szanowni Państwo,
Zarząd Spółdzielni Mieszkaniowej „TERESA" pragnie przedstawić Państwu faktyczne oraz prawne uzasadnienie dla konieczności utrzymania oznakowania „strefa ruchu", „strefa ograniczonego postoju" i pożądanych skutków związanych z takim oznakowaniem w związku z narastającym konfliktem pomiędzy mieszkańcami, w sprawie zakazu parkowania w miejscach oznaczonym znakiem D-52 „strefa ruchu"' oraz znakiem B-39 „strefa ograniczonego postoju" poza wyznaczonymi miejscami parkingowymi, a także uwagami kierowanymi w stronę Zarządu, zarówno przez zwolenników, jak i przeciwników zakazu parkowania oraz incydentami agresywnego zachowania wobec pracowników SM „TERESA".
Na wstępie należy wskazać, że oznakowanie „strefa ruchu" oraz „strefa ograniczonego postoju" obowiązujące między innymi przy al. Marsz. Piłsudskiego 28-66 i ul. Tołstoja 60-62, 66-68 zostało wprowadzone na podstawie projektów stałej organizacji ruchu, podlegających zatwierdzeniu przez Wydział Komunikacji Urzędu Miasta w Tychach, który w ramach procedury administracyjnej rozważa interes ogólnospołeczny oraz zasady bezpieczeństwa.
Kolejno stosownie do art. 10 ust. 7 Prawa o ruchu drogowymi zarządzanie ruchem na drogach wewnętrznych, w tym w strefie ruchu i strefie zamieszkania, należy do podmiotu zarządzającego tymi drogami — w tym przypadku do Spółdzielni Mieszkaniowej „TERESA". W tym zakresie wskazania wymaga, że niejednokrotnie zarządca drogi zmuszony jest wyłączyć określone miejsca z możliwości parkowania pojazdu z uwagi na wymogi powszechnie obowiązującego prawa, tak m.in. przepisy §14-21 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie z dnia 12 kwietnia 2002 r. (Dz.U. z 2022 r. poz. 1225), które nakazują zapewnienie dojazdu (o określonych parametrach) dla służb ratunkowych czy zachowanie odległości od okien budynków mieszkalnych.
Oznakowanie „strefa ruchu" oraz „strefa ograniczonego postoju" zostało wprowadzone na drogach w zarządzie Spółdzielni m.in. z uwagi na notoryczne blokowanie dojazdów do budynków, liczne skargi mieszkańców na parkowanie pod ich oknami, umożliwienie wywozu nieczystości, ale w szczególności i nadrzędnie w celu zagwarantowania bezpieczeństwa osób i mienia tj. zapewnienia drożnych ciągów komunikacyjnych dla służb ratowniczych. Należy Zgodnie z art. 2 pkt 16a ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (tj. Dz.U. z 2024 r. poz. 1251) przez strefę ruchu rozumie się obszar obejmujący co najmniej jedną drogę wewnętrzną, na który wjazdy i wyjazdy oznaczone są odpowiednimi znakami drogowymi. Na drogach wewnętrznych oznakowanych jako „strefa ruchu" obowiązują przepisy ruchu drogowego — analogiczne jak na drodze publicznej. 2 Zgodnie z *29 ust. 1 Rozporządzenia Ministrów Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie znaków i sygnałów drogowych z dnia 31 lipca 2002 r. (Dz.U. z 2019 r. poz. 2310) znak B-39 „strefa ograniczonego postoju" oznacza wjazd do strefy, w której obowiązuje zakaz postoju pojazdów na wszystkich drogach; dopuszczalny czas unieruchomienia pojazdu dłuższy niż jedna minuta jest wskazany napisem na znaku. 3 Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (tj. Dz.U. z 2024 r. poz. 1251) dalej: Prawo o ruchu drogowym.
Problem nieprawidłowo zaparkowanych pojazdów utrudniających akcje ratunkowe i pożarnicze nie jest problemem hipotetycznym i stanowił przedmiot apelu Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Tychach (pismo z dnia 27 czerwca 2023 r.) zaadresowanego m.in. do SM „TERESA" dotyczącego usunięcia zagrożeń uniemożliwiających dojazd do budynków mieszkalnych.
Zarząd Spółdzielni nie może zatem wbrew obowiązującym projektom stałej organizacji ruchu na osiedlu, zatwierdzonym w procedurze z UM Tychy, przepisom powszechnie obowiązującego prawa, w tym w zakresie usytuowania miejsc parkingowych oraz przeciwpożarowych oraz wbrew zaleceniom służb, zezwalać na nieprzestrzeganie przez kierowców obowiązujących na osiedlu zakazów. Zaznaczamy również, że Spółdzielnia nie może czynić żadnych wyjątków, bowiem prowadziłyby one do utrwalania złych praktyk i potęgowania nieprawidłowych zachowań, w tym możliwego zajmowania przez pojazdy kolejnych przestrzeni (np. chodników i terenów zielonych). Jednocześnie Zarząd SM „TERESA" stoi na stanowisku, że usunięcie oznakowania „strefa ruchu" odbyłoby się ze szkodą dla mieszkańców, pomijając bowiem problem parkowania, w razie wypadków lub kolizji osoby kierujące nie mogłyby się odwołać do obowiązujących zasad ruchu drogowego.
W celu zapewnienia stosowania przepisów dotyczących parkowania oraz zapewnienia bezpieczeństwa, Spółdzielnia dokonuje zgłoszeń osób nieprawidłowo parkujących pojazdy. Zarząd w ramach swoich kompetencji podjął decyzję o ustawieniu, w miejscach, na których dochodzi do notorycznego naruszenia przepisów, donic na zieleń. Jednak niezadowoleni tym faktem zwolennicy parkowania, dokonują samowolnego ich przestawiania i agresywnych zachowań względem pracowników SM „TERESA". Takie działania pozostają w całości bezprawne i nie mogą zostać w żadnym razie zaakceptowane.
Wobec powyższego zwracamy się do wszystkich Państwa o poszanowanie obowiązujących zasad i przepisów. Ich zignorowanie może prowadzić nie tylko do nałożenia mandatów karnych czy usunięcia pojazdów przez służby, ale także spowodowania realnego zagrożenia dla życia i zdrowia ludzi oraz mienia. Podkreślamy przy tym, że zarówno Zarząd, jak i pozostali pracownicy SM „TERESA" czas przeznaczany na spory parkingowe (zarówno ze zwolennikami, jak i przeciwnikami parkowania) mogliby przeznaczyć na zadania przynoszące realną korzyść mieszkańcom.
Ufamy, że powyższe wyjaśnienie znajdzie Państwa uznanie i doprowadzi do przestrzegania przepisów oraz poprawi bezpieczeństwo na terenie Spółdzielni.
Z wyrazami szacunku,
Zastępca prezesa Anna Barszczewska
W ubiegłym tygodniu Spółdzielnia zdecydowała o przeniesieniu donic.
- W nawiązaniu do spotkania z mieszkańcami w dniu 3 marca w siedzibie Spółdzielni Mieszkaniowej „TERESA” Zarząd spółdzielni informuje, że wychodząc naprzeciw oczekiwaniom podjęto decyzję o zmianie usytuowania donic w obrębie budynku przy ul. Tołstoja 60-62. Zostaną one ustawione wzdłuż zachodniej krawędzi drogi dojazdowej i na wiosnę obsadzone roślinami. Przesunięcie donic nastąpi w możliwie najszybszym terminie uzgodnionym z wykonawcą. Mamy nadzieję, że powyższe rozwiązanie pozwoli osiągnąć oczekiwany kompromis - poinformował nas w piątek Andrzej Pawłowski
Prezes Zarządu Spółdzielni Mieszkaniowa Teresa.
Sprawę komentuje również Marcin Godzik - rzecznik prasowy Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów w Tychach.
Sytuacja dotyczy terenu należącego do spółdzielni mieszkaniowej. Przedstawione zdjęcia z parkującymi pojazdami bliżej budynków również nie są terenami administrowanymi przez MZUiM. Zwracamy uwagę, że na drogach wewnętrznych obowiązują inne przepisy wyznaczania miejsc postojowych niż na drogach publicznych. To administrator terenu decyduje o jego oznakowaniu. Nie znamy specyfiki tej konkretnej drogi, dlatego nie możemy się ustosunkować. W kwestii dojazdu służb i przejazdu śmieciarki sugerujemy zwrócić się bezpośrednio do przedmiotowych jednostek.
Marcin Godzik - rzecznik prasowy Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów w Tychach
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.