
Najpopularniejsze
- 30 marca 2025
- wyświetleń: 3401
Ogromna kolejka po dotację do źródeł ciepła i energii. Działał komitet kolejkowy
Od dziś (czwartek 27 marca) mieszkańcy mogli składać wnioski do projektu grantowego na odnawialne Źródła Energii (OZE). Od poniedziałku przed budynkiem dawnego Wojskowego Centrum Rekrutacji przy ul. Grota-Roweckiego / Cyganerii utworzył się oddolny komitet kolejkowy, który pilnował porządku i rozdawał numerki oczekującym. Ludzie stali w kolejce dzień i noc, niektórych zmieniali bliscy, znajomi czy sąsiedzi. W czwartek rano na miejscu, według informacji Urzędu Miejskiego, było około pół tysiąca osób. Porządku strzegła policja i straż miejska. Na szczęście nie doszło do incydentów. Około godz. 11.00 udało się rozładować liczącą kilkaset metrów kolejkę. W kolejnych godzinach było spokojniej - przychodziły pojedyncze osoby.

Chodzi o nabór wniosków do programu grantowego „Postaw na OZE - rozwój energetyki rozproszonej opartej o odnawialne źródła energii na terenie Gmin Partnerskich Tychy i Wyry”.
Ludzie mieli obawy, że ktoś wejdzie poza tworzoną od początku tygodnia kolejką. Miasto przed dniem rozpoczęcia naboru ogłosiło, że nie uzna listy sporządzonej przez nieformalny komitet kolejkowy, ponieważ według przepisów nie mogło tego zrobić.
- Nie znaliśmy porządku ustalonego przez komitet kolejkowy, nie znaliśmy listy utworzonej przez ten komitet. Przyjmowaliśmy osoby, które ustawiały się w kolejce i w żaden sposób nie ingerowaliśmy w tę kolejkę. Jedyna ingerencja była taka, że, aby to sprawnie przebiegało w pomieszczeniu, do budynku straż miejska wpuszczała po 20 osób, bo nie było możliwości wpuścić więcej - powiedziała portalowi tychy.info Małgorzata Wawak - rzecznik Urzędu Miasta Tychy.
Na szczęście porządek kolejki został utrzymany. Z informacji miasta, jak i służb, wynika, że nie doszło do przepychanek. Wszystko przebiegło w spokojnej atmosferze. Jak się dowiedzieliśmy, w ciągu ostatnich dni były incydenty, kiedy ktoś próbował się "wepchać", ale takie osoby od razu były przywoływane do porządku przez resztę zgromadzonych.
Wszystko odbywało się w asyście policji i straży miejskiej
Policjanci stacjonowali w czwartek mniej więcej do godz. 13.00 - do momentu rozejścia się kolejki na zewnątrz budynku.
Oficer prasowa tyskiej policji - mł. asp. Paulina Kęsek - poinformowała nas o godz. 15.00, że od rana funkcjonariusze otrzymali łącznie cztery zgłoszenia. Jedno dotyczyło osoby, która chce się dostać bez kolejki. Zgłoszenie to nie zostało potwierdzone. Trzy pozostałe zgłoszenia dotyczyły nieprawidłowego parkowania. Te przypadki zostały zgłoszone straży miejskiej.

Na miejscu porządku pilnowała także straż miejska.
- Podczas naboru wniosków do projektu grantowego OZE, Straż Miejska Miasta Tychy nie odnotowała żadnych incydentów. Składanie wniosków przebiegało sprawnie i bez zakłóceń - informuje Jarosław Dziendziel - zastępca komendanta tyskiej straży miejskiej.

O przebiegu naboru w czwartek poinformowała nas przed godziną 14.00 Małgorzata Wawak - rzeczniczka Urzędu Miasta Tychy.
- Nabór przebiegł bardzo spokojnie i bardzo sprawnie. Urzędnicy rozpoczęli przyjmowanie wniosków punktualnie o 8.00. Po godzinie 11.00 kolejka była już rozładowana do tego stopnia, że zostało dosłownie ostatnich 20 osób. Na ten moment (godz. 14.00 - przyp. red.) przyjęto ponad 550 wniosków. Są kategorie, które cieszą się mniejszym zainteresowaniem - to fotowoltaika i magazyny - w tym przypadku złożono pojedyncze wnioski. Do godz. 17.00 cały czas przyjmujemy wnioski i pojedyncze osoby przychodzą do punktu - przekazała nam Małgorzata Wawak - rzecznik UM.
- Kategorią dotacji, która cieszyła się największym zainteresowaniem, były zestawy - pompa ciepła + fotowoltaika + magazyn energii, gdzie można było uzyskać dofinansowanie do 150 tysięcy złotych. To dofinansowanie może uzyskać 200 osób. 200 wniosków, które przejdą oceną formalno - merytoryczną, otrzymają takie dofinansowanie. Po ocenie, jeśli będzie taka sama punktacja, będzie decydowała kolejność zgłoszeń. Każdy z wniosków otrzymuje swój indywidualny numer ID. Wyżej punktowane są wnioski tych osób, które nie mają żadnej instalacji fotowoltaicznej w swoich domach. Trudno mi ocenić na ten moment, czy został już przekroczony limit 200 wniosków o najpopularniejszą kategorię zestawów pompa ciepła + fotowoltaika + magazyn energii, bo na razie nie dotarliśmy do etapu oceny wniosków - to odbędzie się dopiero po 9 kwietnia. Do tego dnia trwa nabór. Jest też możliwość przesłania wniosków pocztą - wyjaśnia rzeczniczka.

- Trudno ocenić mi postawę mieszkańców, którzy czuli potrzebę ustawienia się w kolejce wcześniej. My informowaliśmy o przebiegu i zasadach. Przez ostatni miesiąc odbywały się spotkania informacyjne dla mieszkańców. Były to 4 spotkania w różnych dzielnicach, ale też konsultacje online, gdzie mieszkańcy mogli zgłaszać swoje wątpliwości. Nie ukrywam, że ta kolejka, która się tworzyła od poniedziałku, była zaskakująca, ale czy słuszna - nie mi to oceniać - powiedziała nam M. Wawak.

- Przypominamy, że w pierwszej kolejności liczy się ocena formalno - merytoryczna, czyli takie kryteria, jak: czy na nieruchomości nie jest prowadzona działalność gospodarcza, czy właściciel wcześniej korzystał z jakiegoś programu, albo czy posiada fotowoltaikę - od tego wszystkiego będzie zależała dotacja. W przypadku, gdy będzie więcej wniosków o takiej samej punktacji, wtedy owszem, będzie decydowała kolejność zgłoszeń - podkreśla rzeczniczka.
Szczegóły programu Postaw na OZE
Gmina Miasta Tychy w partnerstwie z Gminą Wyry realizuje projekt, zakładający udzielenie mieszkańcom grantów na zakup, dostawę i montaż instalacji OZE wytwarzających energię cieplną i elektryczną: instalacje fotowoltaiczne, powietrzne pompy ciepła, magazyny energii elektrycznej, systemy zarządzania energią z OZE.
Nabór wniosków do projektu grantowego „Postaw na OZE - rozwój energetyki rozproszonej opartej o odnawialne źródła energii na terenie Gmin Partnerskich Tychy i Wyry” rozpoczął się 27 marca w Punkcie Obsługi Grantobiorców. Wejście do punktu jest możliwe od ul. Cyganerii (dawne WKU).
Wypełnione i podpisane dokumenty zgłoszeniowe w wersji papierowej można również przesłać pocztą - przesyłką rejestrowaną (listem poleconym) na adres: Urząd Miasta Tychy z dopiskiem „Postaw na OZE” ,Al. Niepodległości 49, 43-100 Tychy - decyduje data wpływu. Losowanie kolejności dokumentów zgłoszeniowych przesłanych pocztą nastąpi w dniu 15 kwietnia 2025r. o godz. 12:00 w Punkcie Obsługi Grantobiorców. W trakcie losowania mogą być obecne osoby, które przesłały dokumenty zgłoszeniowe pocztą tradycyjną.
Mieszkańcy Tychów mieli możliwość zapoznać się z zasadami uczestnictwa w projekcie podczas serii spotkań organizowanych przez przedstawicieli Urzędu Miasta Tychy oraz operatora projektu, które odbyły się w marcu br. Uruchomiona została także specjalna strona, na której mieszkańcy mogę zapoznać się z regulaminem programu i pobrać niezbędne formularze (link do strony), zapoznać się z przykładowo wypełnionymi dokumentami (link do strony) oraz uzyskać odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania (link do strony).
Wnioski o dofinansowanie można składać do 9 kwietnia.
Smog w Tychach
Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Smog w Tychach" podaj

Gorący tematOgromna kolejka po dotację do źródeł ciepła i energii. Działał komitet kolejkowy

Za namiSpotkania informacyjne dla mieszkańców dotyczące projektu „Postaw na OZE”

Postaw na OZE. Punkt obsługi i infolinia dla wszystkich zainteresowanych projektem

Oszczędności na poziomie około 25 tys. zł. Fotowoltaika na dachach budynków przy ul. Kubicy 6

Za namiKonsultacje ws. planu adaptacji miasta do zmian klimatu oraz dotacji dla żłobków i klubów dziecięcych

Dziś zła jakość powietrza w Tychach. Strażnicy miejscy kontrolują kominy
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.