Najpopularniejsze

  • 28 marca 2025
  • wyświetleń: 79

Jak zakładać i zdejmować soczewki?

Materiał partnera:

Problemy ze wzrokiem stanowią obecnie prawdziwe wyzwanie cywilizacyjne. Do najczęstszych wad wzroku należą krótkowzroczność, nadwzroczność i astygmatyzm. Ze względu na starzenie się społeczeństwa coraz więcej osób zmaga się także ze starczowzrocznością, czyli problemem typowym dla osób w podeszłym wieku. Na szczęście współczesna okulistyka oferuje pacjentom wiele możliwości korygowania wad wzroku. Od wielu lat najpowszechniej stosowaną metodą korekcji optycznej są okulary. Coraz więcej pacjentów zamiast tradycyjnych oprawek korekcyjnych korzysta jednak z laserowej korekty wzroku, która zapewnia trwałą zmianę w jakości widzenia, a część woli sięgać po szkła kontaktowe. U osób, które po raz pierwszy mają styczność z tematem, pojawia się wiele pytań, m.in. dotyczących tego, jak wygląda prawidłowa procedura aplikacji soczewek do oka. W artykule dokładnie wyjaśniamy, jak bezpiecznie zakładać, zdejmować i przechowywać szkła kontaktowe.

Jak zakładać i zdejmować soczewki?


Soczewki kontaktowe a wada wzroku: jak dobrać je dobrze?



Eksperci szacują, że mniejsze lub większe zaburzenia widzenia mogą dotyczyć nawet 80% całej populacji. Wady wzroku, takie jak krótko- i nadwzroczność oraz astygmatyzm, mogą mieć podłoże genetyczne, bardzo często ich przyczyną bywa jednak nieprawidłowy styl życia. Wśród czynników środowiskowych mogących mieć wpływ na występowanie wad refrakcji wymienia się m.in. spędzanie wielu godzin dziennie przed ekranem komputera czy korzystanie z tabletów i smartfonów. Nieskorygowana wada wzroku może w znacznym stopniu utrudniać codzienne funkcjonowanie. Kluczową kwestią jest więc najszybsze zdiagnozowanie problemu przez specjalistę, a następnie zastosowanie odpowiedniej formy korekcji optycznej. Ekspertami w dziedzinie wykrywania wad wzroku oraz dopasowywania metod korekcji są optometryści. W czasie badania wzroku optometrysta decyduje, czy i jakie soczewki będą właściwe dla danej wady refrakcji. Warto pamiętać, że ze specjalistą powinniśmy skonsultować również każdą zamianę soczewek. Podczas wizyty w gabinecie optometrysty pacjent jest poddawany krótkiemu badaniu.

Soczewki kontaktowe: gdzie kupić?



Ponieważ szkła kontaktowe to wyrób medyczny, należy wystrzegać się kupowania ich w przypadkowych miejscach. Soczewki kupujemy jedynie w sprawdzonych punktach - renomowanych salonach optycznych lub wiarygodnych sklepach internetowych, gdzie możesz wybierać spośród dziesiątek modeli. Pamiętajmy jednak, by soczewek nie kupować bez konsultacji ze specjalistą. Tylko on jest w stanie odpowiednio dopasować szkła kontaktowe do naszej wady wzroku oraz precyzyjnie określić parametry (m.in. średnicę, krzywiznę i moc), jakie powinny mieć nasze soczewki.

Aplikacja soczewek kontaktowych



Wbrew pozorom nakładanie i zdejmowanie soczewek kontaktowych jest nie jest wcale takie trudne. Przy odrobinie wprawy powinniśmy poradzić sobie z tym w kilka sekund. Pierwsza samodzielna aplikacja szkieł kontaktowych może być nieco stresująca, jednak nie należy się zniechęcać. Wyjętą z opakowania soczewkę umieszczamy na opuszce palca wskazującego dominującej dłoni. Palcem środkowym tej samej ręki delikatnie odchylamy dolną powiekę. Palcami drugiej dłoni możemy lekko przytrzymać górną powiekę - powstrzymamy w ten sposób odruch mrugania. Soczewkę zbliżamy następnie do oka i umieszczamy bezpośrednio na gałce ocznej. Przed wyjęciem szkieł kontaktowych dokładnie myjemy ręce wodą z mydłem i osuszamy dłonie. Następnie stajemy przed lustrem i spoglądamy w górę, a palcem wskazującym unosimy w górę dolną powiekę. Palcem środkowym odciągamy w dół dolną powiekę, po czym, używając opuszków palca wskazującego i kciuka, delikatnie ściskamy soczewkę i zsuwamy ją ku dołowi, wyjmując ją z oka. Po wyjęciu z oka soczewki powinny zostać zdezynfekowane w płynie pielęgnacyjnym, a następnie umieszczone w specjalnym pojemniczku. Szczegółowe zalecenia odnośnie pielęgnacji i przechowywania soczewek kontaktowych przedstawi Ci Twój optometrysta w trakcie wizyty w gabinecie.

Laserowa korekcja wzroku



Pamiętaj, że jeśli noszenie okularów lub soczewek nie jest dla Ciebie komfortowe, istnieją również inne metody korekcji wzroku. Krótko- i dalekowzroczność, które są jednymi z najczęstszych wad wzroku (https://eyemed.pl/baza-wiedzy/choroby-oczu-najczestsze-wady-wzroku-i-ich-przyczyny/), można z powodzeniem skorygować za pomocą laserowej korekty wzroku lub wszczepienia soczewki fakijnej. To sposoby na trwałą poprawę wzroku i brak konieczności pamiętania o codziennym zakładaniu i zdejmowaniu okularów lub soczewek. Wybierz metodę, która będzie najlepsza dla Ciebie i Twojego stylu życia.