Rozrywka
- 10 lutego 2023
- wyświetleń: 2169
Muzyka w malarstwie w Muzeum Miejskim
Za nami:
Na sesję malarsko-muzyczną towarzyszącą wystawie czasowej „Stanisław Mazuś. Mniej znany" zaprasza Muzeum Miejskie w Tychach. Będzie to spotkanie malarskie wzbogacone muzyczną inspiracją dla amatorów i profesjonalistów, będące upamiętnieniem zamiłowania do muzyki Stanisława Mazusia, bohatera wystawy.
„Muzyka, a malarstwo… te dwie dziedziny sztuki, choć tak od siebie niezależne i całkowicie suwerenne, potrafią się spotkać i oddziaływać twórczo na siebie. Mogą się odcisnąć w dziele jedną myślą, znakiem wyobrażeniem. Jedna istnieje w czasie, druga w przestrzeni”
„Ogólnopolska wystawa Muzyka w malarstwie”, Tychy 1986, s. 6.
Muzeum nawiązuje do Ogólnopolskiej Wystawy „Muzyka w malarstwie”, odbywającej się w tyskiej Galerii BWA przy ówczesnym pl. B. Bieruta 23 od 1986 roku, równolegle z Międzynarodowym Festiwalem „Śląska Jesień Gitarowa”. Organizowało je m.in. Biuro Wystaw Artystycznych - Delegatura w Tychach oraz Zarząd Okręgu Związku Polskich Malarzy i Grafików w Katowicach, którego prezesem był Stanisław Mazuś. Jak wspomina sam artysta, w latach 80. w jego pracowni przy ulicy Dąbrowskiego często przebywali jego koledzy po fachu, ale także przedstaw ciele środowiska muzycznego. Jan Edmund Jurkowski, skrzypek Roman Lasocki i pianista Józef Stompel - to właśnie z nimi spędzał noce na rozważaniach o sztuce, o wspólnych zamiłowaniach; to wtedy zrodziła się „Śląska Jesień Gitarowa” oraz konkurs „Muzyka w malarstwie”.
Zainspirowani tą inicjatywą, wraz z dwiema skrzypaczkami AUKSO - Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy, które zaprezentują kilka etiud, przeniesiemy się do rozważań nad kompozycją, barwą, kolorem, dominantą, kontrapunktem, nastrojem i ilustracyjnością. Zaproszą nas do analizy podobieństw i różnic tych dwóch niezwykłych dziedzin sztuki, które oddziałują na człowieka z ogromną siłą, choć w zupełnie innych wymiarach.
Podczas, gdy skrzypaczki będą prezentować muzyczne inspiracje w formie kilku etiud, uczestnicy i uczestniczki spotkania, przy pomocy swoich ulubionych technik malarskich, będą poruszać się w tych dwóch przestrzeniach artystycznych, tworząc obrazy własnych myśli i skojarzeń.
Osoby zainteresowane mogą zabrać własne materiały malarskie (w tym blejtramy i arkusze papieru o dowolnych wymiarach) - na każdego czeka własne stanowisko pracy (przy stole lub sztaludze, wedle uznania). Stworzone prace zostaną zaprezentowane podczas finisażu wystawy i premiery książki dr. Patryka Oczki.
Spotkanie rozpocznie się wspólnym zwiedzeniem wystawy czasowej „Stanisław Mazuś. Mniej znany”.
- data: 10 lutego (piątek), godz. 17.00-19.00
- miejsce: Muzeum Miejskie w Tychach, Stary Magistrat, pl. Wolności 1, Tychy
- prowadzą: Joanna Zagajewska (skrzypce), Gabriela Kubarska (skrzypce) i Natalia Sitko.
Zapisy: 887 450 212 (także SMS-em), n.sitko@muzeum.tychy.pl; koszt: 10 zł od osoby.
Uwaga! obowiązują przedpłaty na konto bankowe Muzeum Miejskiego w Tychach:
- 88 1240 1330 1111 0010 7496 4324 PEKAO S.A.
- Muzeum Miejskie w Tychach
- pl. Wolności 1, 43-100 Tychy.
W tytule przelewu należy wpisać: „muzyka w malarstwie 10.02.2023 - imię i nazwisko uczestnika lub uczestniczki”. Potwierdzenie przelewu należy przesłać na podany powyżej adres e-mail.
Więcej: https://muzeum.tychy.pl/wydarzenie/muzyka-w-malarstwie
Więcej o wystawie czasowej „Stanisław Mazuś. Mniej znany”: https://muzeum.tychy.pl/wystawa/stanislaw-mazus-mniej-znany/
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.
Muzeum Miejskie w Tychach
Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Muzeum Miejskie w Tychach" podaj