Rozrywka
- dzisiaj, 06:19
- wyświetleń: 858
Spotkanie z Filipem Springerem wokół książki „Szara godzina. Czas na nową architekturę”
- Muzeum Miejskie w Tychach
ul. Plac Wolności 1, Tychy -
Podczas kolejnego spotkania z cyklu „Dom jest jak człowiek” Muzeum Miejskie w Tychach będzie gościć Filipa Springera, autora książki „Szara godzina. Czas na nową architekturę”, wydanej we wrześniu nakładem Wydawnictwa Karakter.
„Czasami zachodzę w głowę, jak to się stało, że tak dużo rozmawiamy o podróżach samolotami, odzieżowych sieciówkach, plastikowych słomkach i elektrycznych samochodach, a tak mało po prostu o budynkach. Wystarczyłoby powiedzieć, że ślad węglowy wynikający ze wznoszenia, użytkowania i ewentualnego demontażu budynków stanowi około 40 procent globalnych emisji” - pisze w najnowszej reportersko-eseistycznej książce Filip Springer. Pora więc zadać pytanie o to, jak w obliczu katastrofy ekologicznej powinna zmienić się architektura.
Czy powinniśmy jeszcze w ogóle budować? Jaką przyszłość projektują dla nas współcześni architekci? Jakie miejsce w projektowaniu powinno zajmować środowisko? Czy w trosce o własny komfort mamy prawo narażać przyszłość naszych dzieci? W końcu: komu służy architektura?
Springer przygląda się praktykom architektów i urbanistów, zarówno takim, które swoją krótkowzrocznością budzą zdumienie, jak i nowatorskim rozwiązaniom, które pozwalają wierzyć, że inna, bardziej przyjazna światu i środowisku architektura jest możliwa. I sprawdza, czy nawet ostrożne, ale rozsądne wizje nowej architektury mają szansę przebić się w świecie, który cały czas goni za zyskiem i wzrostem.
Filip Springer urodził się w 1982 roku w Poznaniu. Pisarz i fotograf. Absolwent archeologii na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Autor książek poświęconych przestrzeni i architekturze. Za debiutancką Miedziankę. Historię znikania (2011) nominowany do Literackiej Nagrody Nike, Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego, Nagrody Literackiej Gdynia i Środkowoeuropejskiej Nagrody Literackiej Angelus. Stypendysta Narodowego Centrum Kultury i Fundacji „Herodot” im. Ryszarda Kapuścińskiego. Jego książki tłumaczone są na angielski, niemiecki, rosyjski i węgierski. Dyrektor programowy Instytutu Reportażu w Warszawie, współtwórca Szkoły Ekopoetyki (wraz z prof. Julią Fiedorczuk), pomysłodawca i współtwórca literackiego Festiwalu po Drodze. Kurator projektu fotograficznego Migawki. Fotograficzne Archiwum Rewitalizacji.
- Miejsce: Muzeum Miejskie w Tychach, pl. Wolności 1
- Data: 21 listopada, godzina: 18:00
- Wstęp wolny
- Prowadzenie: Magdalena Gościniak; Zapisy: tel. 887 450 212 (także SMSem), e-mail: k.grobelna@muzeum.tychy.pl
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.Muzeum Miejskie w Tychach
Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Muzeum Miejskie w Tychach" podajDzisiajSpotkanie z Filipem Springerem wokół książki „Szara godzina. Czas na nową architekturę”23 listopada„Garden party - irysy Doroty Wejchert” - oprowadzanie po wystawie29 listopadaSpotkanie z tyskim zespołem Passaty z okazji nagrania płyty po 60 latach od debiutu28 listopadaHistorie mieszkańców osiedla A. Spotkanie wokół publikacji „Osiedle A, do-powiedzenia”Gorący temat[Historyczne zdjęcie] Dom przy Potoku Tyskim, Stare Tychy, 1960 rokZa namiWydawnictwa o Tychach na Targach Książki!