
Rozrywka
- 24 lutego 2018
- wyświetleń: 2460
"Dowody na nieistnienie" - oprowadzanie autorskie
Za nami:
W sobotę, 24 lutego o godzinie 16.00 Muzeum Miejskie w Tychach zaprasza do Starego Magistratu (pl. Wolności 1) na oprowadzanie autorskie. Po wystawie Dowody na nieistnienie oprowadzą Maciej Cholewa i Małgorzata Szandała.
Autorzy prezentowanych prac - Maciej Cholewa i Małgorzata Szandała - używając różnorodnych środków wyrazu opowiadają o przeszłości miasta. Czytają jednak historię jak palimpsest, za sprawą którego spisane losy, fakty i mity przenikają się i mieszają.
- Wystawa, jak cały projekt jest zakorzeniona w przeszłości miasta - mówi Stanisław Ruksza, kurator ekspozycji. - Złożona ze słów, opowieści, obrazów, obiektów i filmów stanowi rodzaj anarcheologii i układa się w gabinet śledztw niedopowiedzianych historii miasta i jego melancholijnych stanów. W przywołanych przez artystów pracach zasłyszane od mieszkańców i wyjęte z archiwów fakty mieszają się z wymyślonym obrazem miasta, tworzącym dla niego nowe interpretacje, hipotezy i mity.

W prezentowanych na wystawie eksponatach przenikają się archiwalia, znaleziska i ich współczesne interpretacje. Wspomnienia dynamicznej rozbudowy miasta zderzone zostają z odkryciami archeologicznymi, tak jak losy wznoszenia i dekonstrukcji ZEG-u przeplatają się z eksploracją wczesnośredniowiecznego cmentarzyska z Cielmic.
Ekspozycję można oglądać do 28 lutego. Wstęp na oprowadzanie i wystawę jest bezpłatny.
Biogramy artystów
Maciej Cholewa - w twórczości korzysta z różnych mediów artystycznych, tworząc instalacje, obiekty, video. W ostatnich realizacjach bazuje na autorskich tekstach literackich. Skupia się na zagadnieniach związanych z interpretacją tekstów kultury oraz zawartymi w nich koncepcjami związanymi z szeroko pojętą widmowością, ciągłością i śmiercią. Często nawiązuje do charakterystycznego sposobu narracji pojawiającej się w realizacjach dokumentalnych. Stosuje świadomą konfabulację i przetworzenie zasłyszanych historii oraz kontekstów lokalnych.
Uczestniczył w wielu wystawach w Polsce i za granicą. Jego prace były prezentowane m.in
w CSW Kronika w Bytomiu, Galerii Piktogram w Warszawie, Galerii Potencja w Krakowie, Galerii Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu, Galerii JEDNA/DRUGA w Szczecinie, Galerii Szara Kamienica w Krakowie, Art Main Station by mia we Wrocławiu, Galerii Szara w Katowicach, Galerii Księgarnia/Wystawa w Krakowie, Przeglądzie Sztuki Survival we Wrocławiu, Rondzie Sztuki, Zbrojowni Sztuki.
Małgorzata Szandała - zajmuje się instalacją site-specific, interwencjami w zastanej przestrzeni, tworzy obiekty. Interesują ją strategie subwersywne, sztuka kontekstualna. Uczestniczyła w programach rezydencyjnych m.in. w Künstlerhaus Lukas Ahrenshoop w Niemczech, Imprimerie - atelier pour arts et sciences w Bazylei (Szwajcaria), Artist-in-Residence w Harlech w Walii oraz w Honefoss w Norwegii.
Jej prace prezentowane były w ramach kilkudziesięciu wystaw w Polsce i zagranicą (m.in. Galeria Działań w Warszawie, Kronika w Bytomiu, Field Projects Gallery w Nowym Yorku, Chelsea College of Arts w Londynie, Vienna Künstlerhaus, Museum Angewandte Kunst w Wiedniu, Musashino University of Art w Tokio, Korea Foundation Cultural Center w Seulu, Museum of Art w Timisoarze). Obecnie pracuje w ASP w Katowicach.

Wystawa jest kontynuacją projektu Tychy - przeszłość - dziś. Sztuka dla lepszego życia.
To cykl działań obejmujących dyskusje, spacery i realizacje artystyczne realizowany w 2017 roku w przestrzeni miasta. Celem projektu jest namysł nad współczesnym obliczem sztuki w przestrzeni publicznej, a także nad jej rolą dla mieszkańców miast. Kuratorami projektu byli Michał Kubieniec i Stanisław Ruksza, a działanie dofinansowane zostało ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Muzeum Miejskie w Tychach
Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Muzeum Miejskie w Tychach" podaj

Usłysz miasto, czyli jak brzmią Tychy: warsztaty, lekcje, spacery dźwiękowe i plener artystyczny

Za namiBluesowe improwizacje inspirowane Śląskiem. Koncert towarzyszący wystawie

Gorący temat[Historyczne zdjęcie] „Tychowski młyn elektryczny” zbudowany w 1910 roku

Gorący temat[Historyczne zdjęcie] Tyskie skrzyżowanie, lata 90. Fiat 125p i trolejbus ZIU

Gorący tematFamilią w ogrodzie, czyli budzimy wiosnę w ogrodzie społecznym w Tychach!

Gorący temat[ZDJĘCIA] Tyskie obchody 80. rocznicy Tragedii Górnośląskiej
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.