
Rozrywka
- 8 października 2018
- wyświetleń: 5524
Dzieci stworzyły mural nawiązujący do motywów tyskich mozaik
„Mazaika - śladami tyskiego street artu" to projekt, który otrzymał dofinansowanie Narodowego Centrum Kultury w konkursie Operator Kultury w ramach programu Bardzo Młoda Kultura. Celem konkursu jest wdrożenie wybranych pomysłów edukacji kulturowej dla dzieci i młodzieży w regionie. 6 października w ramach projektu powstał mural nawiązujący do motywów tyskich mozaik.
W projekcie uczestniczą uczniowie i nauczycielki z trzech tyskich szkół podstawowych: 10, 22, 35. Pod koniec wakacji odbyły się trzy spacery szlakiem tyskich mozaik, każdej grupie przypadła inna jego część. W trakcie spacerów uczestnicy rozmawiali o wyjątkowej historii miasta, niezwykłych budynkach na szlaku, rozwiązaniach urbanistycznych zastosowanych w planowaniu miasta oraz o samych dziełach sztuki i ich twórcach.
- Podjęliśmy także próbę przywrócenia blasku dwóm z tyskich mozaik - fragmentu pracy znajdującej się na murze częściowo okalającym Szkołę Podstawową nr 18 oraz pracy będącej ozdobą zewnętrznej elewacji filii nr 5 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tychach. Co niezwykle wartościowe w wypadku tych prób, to że udało nam się w istocie przynajmniej w pewnej części odsłonić piękno tych dwu mozaik, dzieci mogły ocenić skuteczność starań po ciemnym kolorze gąbek i zupełnie nieprzejrzystej wodzie - mówi Anna Kura z Działu Edukacji i Promocji Muzeum Miejskiego w Tychach.
Kolejnym z wydarzeń projektu było spotkanie w pracowni Doodle w celu przeprowadzenia warsztatów zdobienia toreb oraz zaprojektowania muralu, bazując na stylistyce mozaik istniejących w przestrzeni miasta i uwzględniając wiedzę dzieci o Tychach.
- Podczas kolejnego ze spotkań wybraliśmy się do ostatniego na szlaku miejsca, biura rachunkowego Pensum (które specjalnie dla nas zostało otwarte w sobotę), w którym znajduje się mozaika na co dzień niedostępna przechodniowi, dzieło Franciszka Wyleżucha z 1960 r. Następnie w siedzibie Muzeum Miejskiego w Tychach pracowaliśmy nad tekstem naszego questu szlakiem tyskich mozaik, nad zagadkami wyprawy odkrywców - relacjonuje Anna Kura.
Następnym punktem były odbywające się w zeszły weekend warsztaty tworzenia mozaiki. - W sobotę spotkaliśmy się ze Społeczną Pracownią Mozaiki z Lublina, by dowiedzieć się jakie są etapy powstawania mozaiki i jakie narzędzia wykorzystuje się w jej tworzeniu. Uczestnicy, pod okiem Pani Pauliny Garbiec z Pracowni, cięli, łamali i szlifowali. Później elementy zostały przytwierdzone do podłoża - informuje Anna Kura.
W niedzielę uczestnicy przybyli do Muzeum z rodzinami i przyjaciółmi, by dokończyć dzieło. Czujnie nadzorowali precyzyjne nałożenie fugi, która ostatecznie spoiła elementy mozaiki. Oczyszczenie powierzchni odsłoniło gotowe dzieło, a ciemna fuga wysyciła barwy elementów. Tak oto w przestrzeni miasta powstała pierwsza współczesna tyska mozaika z prawdziwego zdarzenia i najmłodszy element szlaku. Dzieło - zatytułowane „Miejski ptak” - jest jednocześnie autonomiczne, otwarte na interpretacje, i w dialogu z zastaną sztuką. Wkrótce zawiśnie w holu Muzeum.
6 października w ramach projektu powstał mural nawiązujący do motywów tyskich mozaik.

Projekt ma za zadanie umożliwienie dzieciom wypowiedzi oraz „pracy z kulturą", uczestnicy mają szansę poczuć realną możliwość partycypacji w kulturze, stworzyć swój wkład w edukację kulturową, coś, co będzie ich dorobkiem, a jednocześnie będzie dostępne dla ich rówieśników i mieszkańców miasta. Foldery będące efektem projektu oraz publikacja podsumowująca będą udostępnione szkołom i instytucjom kultury jako narzędzie ciekawej formy edukacji kulturowej. W projekcie ważny jest wpływ na rozwój aktywności społecznej, uświadamianie, że w kulturze uczestniczy się tak naprawdę na co dzień, poczucie wpływu na otaczającą rzeczywistość, podkreślenie wspólnej odpowiedzialności za to, jak nasza okolica wygląda, rozwój umiejętności twórczej współpracy.
ZOBACZ TAKŻE

Usłysz miasto, czyli jak brzmią Tychy: warsztaty, lekcje, spacery dźwiękowe i plener artystyczny

Gorący temat[FOTO, WIZUALIZACJA] Na Paprocanach budują nową przystań sportów wodnych

Tapety do zameczku Promnice odtworzone na podstawie fragmentów historycznych tapet!

29 kwietniaWesołe dzieciaki - bezpłatne warsztaty dla dzieci na osiedlu A - wiosenna edycja

[ZDJĘCIA] Modernizacja boiska przy ul. Borowej

Gorący tematWalka z sinicami na Paprocanach. Założą membrany i użyją środka za prawie 100 tysięcy
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.