Sport
- 5 września 2024
- wyświetleń: 300
Piłka ręczna plażowa - zasady i niezbędny sprzęt
Materiał partnera:
Piłka ręczna plażowa to popularna dyscyplina opierająca się na nieskomplikowanych zasadach. Mnóstwo osób uprawia ją rekreacyjnie, ponieważ rozgrywka na piasku stanowi źródło fantastycznej rozrywki. Gra profesjonalna wymaga wysokiej klasy wyposażenia, które zgodne jest z aktualnie obowiązującymi standardami. Ważne, aby akcesoria i urządzenia były ergonomiczne, trwałe, przystosowane do specyficznych warunków użytkowania. W tym wpisie zamieszczono zbiór przydatnych informacji, które z pewnością przybliżą temat.
Zasady gry w piłkę ręczną plażową
Piłka ręczna znana jest od tysiącleci, a obecne zasady gry kształtowały się już pod koniec XIX wieku. Oczywiście od tego czasu przeszły one pewne modyfikacje, jednak najistotniejsze założenia nie uległy zmianie. Zwycięstwo odnosi ta drużyna, której udało się zdobyć większą liczbę punktów. Są one przyznawane w momencie wrzucenia piłki do bramki drużyny przeciwnej.
Liczba zawodników
W meczu piłki ręcznej plażowej biorą udział dwie drużyny liczące po 16 zawodników. Na boisku może znajdować się jednocześnie tylko 7 graczów. Wymiana zawodników nie wymaga wstrzymania gry, jednak musi nastąpić we właściwym momencie, a także w wyznaczonej strefie. Zawodnik wprowadzony na boisko ma obowiązek poczekać, aż wycofany szczypiornista zejdzie z parkietu. Naruszenie reguł grozi karą ze strony sędziego, a także wyłączeniem z meczu na 2 minuty.
Boisko
Oficjalne mecze piłki ręcznej plażowej mogą odbywać się wyłącznie na boisku zgodnym ze standardami. Jego wymiary to 27x12 m, jednak warto pamiętać, że pole gry jest mniejsze (15x12 m). Pozostałą część zajmują dwa pole bramkarskie znajdujące się na przeciw siebie. Boisko do ręcznej oznakowane jest za pomocą kolorowych taśm. Konieczne jest także wyznaczenie strefy zmian, a także strefy bezpieczeństwa (3 m). Optymalne wymiary bramki to 3x2 m (okrągły profil o średnicy 8 cm). Minimalna grubość nawierzchni z piasku to 40 cm.
Czas trwania meczu
Mecz piłki ręcznej plażowej trwa 60 minut. Jest on podzielony na dwie połowy, między którymi odbywa się 10 minutowa przerwa. Drużyna zwycięska otrzymuje na koniec 2 punkty. W przypadku remisu każda z drużyn zyskuje po 1 punkcie. Zdarza się, że konieczne jest wyłonienie zwycięscy, co wiąże się z przedłużeniem meczu. Dogrywka trwa 10 minut podzielonych na dwie połowy po 5 minut (bez dodatkowej przerwy, jednak ze zmianą stron). Kolejny remis oznacza drugą rozgrywkę - następuje po niej seria rzutów karnych, aż do momentu objęcia przewagi punktowej przez jedną z drużyn.
Zasada trójkowa
Zasada trójkowa w piłce ręcznej określa sposób przekazywania i przemieszczania się z piłką. Zawodnik może trzymać w dłoniach piłkę przez maksymalnie trzy sekundy, a następnie pokonać z nią trzy kroki. W tym momencie następuje stałe kozłowanie i podanie piłki członkowi drużyny. Gracz jest zobowiązany również do przestrzegania zasady jednego kontaktu. Piłka nie może być przerzucana z ręki do ręki, jeśli wcześniej nie została ona podana do innego gracza lub odbita od pisaku. Wyżej wymienione zasady obowiązują również bramkarza. Może on swobodnie opuszczać wyznaczone pole bramkarskie, jednak na boisku nie posiada żadnych szczególnych przywilejów.
Sprzęt do piłki ręcznej plażowej
Jak już wspomniano, gra w piłkę ręczną plażową wymaga profesjonalnego wyposażenia. Warto jest zainwestować w certyfikowany sprzęt, który spełnia aktualnie obowiązujące normy i standardy. Można mieć pewność, że jest on w stu procentach bezpieczny dla zawodników, wytrzymały, odporny na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych. Minimalizuje to ryzyko wystąpienia przedwczesnych usterek.
Bramki do piłki ręcznej plażowej
Bramki do piłki ręcznej plażowej powinny posiadać certyfikaty Międzynarodowej Federacji Piłki Ręcznej. Dopuszczalne wymiary konstrukcji to 3x2 m. Głębokość w dolnej części wynosi 1 m, a w górnej 0,8 m. Bramka musi być wykonana ze wzmocnionego profilu aluminiowego o okrągłym przekroju, którego średnica to 8 cm. Siatka o optymalnej elastyczności mocowana jest przy użyciu haczyków PP. Zazwyczaj jest ona wykonana z mocnego polipropylenu, który wykazuje wysoką odporność mechaniczną. Do zestawu mogą zostać dołączone specjalne tuleje do montażu wyposażenia w piasku, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby je zdemontować.
Taśmy do wyznaczania pola gry
Boisko do piłki ręcznej plażowej wymaga oznakowania. Pole gry wytyczane jest przy użyciu kolorowych taśm (zazwyczaj żółtych, niebieskich, białych). Istotne, aby były one odporne na destrukcyjne działanie czynników pogodowych, takich jak np. wiatr, deszcz, grad, promieniowanie UV. Standardowa szerokość taśm to 5 cm. Znajdują się one na podstawach zakopywanych w piasku.
Piłka do ręcznej plażowej
Rozmiar piłki do ręcznej uzależniony jest przede wszystkim od wieku zawodników. Akcesorium powinno cechować się niewielką wagą, wysoką sprężystością, dobrym odbiciem. Mile widziane jest również miękkie pokrycie, które nie wywoła bolesnych odcisków. Dobrze sprawdzają się kolorowe modele, gdyż są one widoczne nawet ze znacznej odległości.
Narzędzia do wyrównywania piasku
Przygotowanie boiska do piłki ręcznej plażowej wymaga wyrównania piasku. W tym celu stosuje się np. impregnowane deski czy grabie z pługiem. Ważne, aby narzędzie posiadały wygodną rękojeść, ponieważ znacząco usprawnia to pracę.