Chociaż świadomość dotycząca szkodliwości takich działań jest coraz większa, wciąż zdarzają się mieszkańcy, którzy zamiast segregować odpady, wrzucają je do pieca lub kominka. Jakie są konsekwencje? Oddychamy trującymi substancjami i jemy skażoną żywność, narażając się na poważne problemy zdrowotne.
Co trafia do pieca?
Niestety nadal wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że niektóre produkty - a zwłaszcza tworzywa sztuczne - powinny być utylizowane w odpowiednich warunkach. Zastępowanie węgla odpadami jest niestety wciąż popularną metodą oszczędzania węgla. Dlatego do pieca trafia właściwie wszystko. Spalany jest każdy rodzaj odpadów: torby foliowe, kartony po mleku, butelki plastikowe, ubrania, kolorowe gazety, stare meble, palety, ramy okienne, a nawet opony.
Co truje nas najbardziej?
Szkodliwy dym, który powstaje podczas spalania śmieci, zawiera m.in.: pyły, tlenek węgla (czad), tlenek azotu, dioksyny i furany, dwutlenek siarki, chlorowodór i cyjanowodór. Niestety większość szkodliwych substancji oddziałuje długoterminowo, powodując groźne choroby, w tym także nowotworowe. Ale skutki palenia śmieci możemy też odczuć bardzo szybko: alergie, podrażnienia, kaszel, zaburzenia układu pokarmowego.
Plastiki
Powietrze zanieczyszczone w wyniku palenia plastiku może powodować m.in. astmę oskrzelową, alergiczne zapalenia skóry, alergie pokarmowe oraz choroby nowotworowe. Emitowane substancje mają także negatywny wpływ na układ krążenia, układ nerwowy oraz pracę mózgu. Zazwyczaj objawy chorób nie pojawiają się od razu, ale są wynikiem długotrwałego przebywania w zanieczyszczonym środowisku. Plastikowe butelki wrzucone do pieca podczas spalania uwalniają dodatkowo lotne związki organiczne odpowiedzialne m.in. za bóle głowy, wysuszenie oczu, gardła i skóry.
Opony
W wyniku palenia opon emitowane są dioksyny, należące do najbardziej trujących i toksycznych substancji. Ich działanie polega na powolnym, ale skutecznym uszkadzaniu narządów wewnętrznych: wątroby, płuc, nerek. Dioksyny powodują nowotwory płuc, układu pokarmowego, piersi, a także rozregulowują układ hormonalny, wywołując m.in. problemy z płodnością. Z kolei emisja tlenków azotu i dwutlenku siarki przyczynia się do schorzeń układu oddechowego (m.in. astma, alergie), układu krążenia (miażdżyca, niewydolność serca) czy układu nerwowego (choroba Parkinsona).
Meble
Podczas palenia mebli emitowane są pyły i gazy, które mogą przyczyniać się do chorób układu oddechowego: zapalenia błony śluzowej nosa, gardła i oskrzeli, astmy, przewlekłego obturacyjnego zapalania płuc, a nawet nowotworów. Substancje, które używane są do konserwacji mebli oraz farby i lakiery też zawierają szkodliwe metale ciężkie, np. rtęć.
Palenie śmieci jest karalne
Jeśli podejrzewamy, że ktoś pali w domowym piecu śmieciami, możemy to zgłosić. Za spalanie odpadów w piecach lub na wolnym powietrzu grozi mandat w wysokości do 500 zł lub kara grzywny 5000 zł, gdy sprawa zostanie skierowana do sądu. Zgłoszenia o podejrzeniach spalania niedozwolonych substancji przyjmuje całodobowo Straż Miejska - pod numerem tel. 986 oraz Wydział Komunalny Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miasta Tychy pod numerem tel. 32 776 38 32 (w godzinach pracy urzędu). Wyniki z kontroli dostępne są na stronie Straży Miejskiej.
WYSZUKIWARKA ODPADÓW
W razie wątpliwości, gdzie powinien trafić dany odpad, warto skorzystać z wyszukiwarki, którą można znaleźć na stronie http://www.master.tychy.pl oraz w EcoHarmonogramie (zachęcamy do pobrania tej darmowej aplikacji wywozowej).
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.