Wiadomości

  • 15 stycznia 2021
  • wyświetleń: 2829

Radny pyta o możliwość przyłączenia budynków do sieci ciepłowniczej

Z uwagi na zły stan powietrza, wywołany emisją spalin przez kotłownie zabudowane w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych, wskazanym jest przygotowanie projektu uchwały Rady Miasta Tychy w sprawie opracowania programu przyłączenia budynków mieszkalnych jednorodzinnych i wielorodzinnych do miejskiej sieci ciepłowniczej - uważa radny Józef Twardzik. W odpowiedzi na jego interpelację czytamy, że żeby tworzyć program przyłączania budynków jednorodzinnych do miejskiej sieci c.o., muszą być zdeklarowani odbiorcy oraz bezwzględnie muszą być spełnione pewne warunki.

- Podłączenie budynków mieszkalnych jednorodzinnych i wielorodzinnych do miejskiej sieci ciepłowniczej przyczyni się do likwidacji kotłowni zabudowanych w domach mieszkalnych jednorodzinnych i wielorodzinnych opalanych węglem, co powoduje wysoką emisję substancji szkodliwych wpływa w zasadniczy sposób na zły stan szkodliwego dla zdrowia powietrza na terenie miasta Tychy - uzasadnia radny Józef Twardzik.

Jak czytamy w odpowiedzi na jego pismo, w ramach prowadzonej modernizacji systemu ciepłowniczego miasta Tychy PEC Sp. z o.o. stwarza techniczne możliwości całorocznej dostawy ciepła. Gdy tylko są spełnione techniczno-ekonomiczne warunki przyłączenia do sieci ciepłowniczej, to przyłącza wszystkich chętnych do przyłączenia odbiorców.

Natomiast uciepłownienie nowych obszarów zabudowy jednorodzinnej (usytuowanej w centrum miasta) będących w zasięgu systemu ciepłowniczego może być realizowane po spełnieniu niżej podanych warunków:
1) muszą być chętni do podłączenia,
2) ilość zadeklarowanych odbiorców do podłączenia powinna być większa od tzw. ilości wynikającej z minimum technologicznego tj. wielkości obciążenia cieplnego, gwarantującego prawidłową dostawę ciepła z uwzględnieniem niezbędnej „hydrauliki" - wtedy sieć ciepłownicza będzie pracować właściwie i zapewni odbiorcom właściwe parametry dostawy,
3) powinno to być minimum 40% budynków usytuowanych w danym obszarze - wg analiz techniczno-ekonomicznych; podłączenie wymaganych minimum 40% budynków usytuowanych w danym obszarze może dopiero wtedy przynieść pożądany efekt ekologiczny.

- Reasumując, żeby tworzyć Program przyłączania budynków jednorodzinnych do miejskiej sieci c.o., muszą być zdeklarowani Odbiorcy oraz bezwzględnie muszą być spełnione warunki ujęte w punktach 1, 2, 3 - piszą wiceprezes zarządu PEC Sp. z o.o. Jan Suchy oraz prezes zarządu Andrzej Skowroński. - Zgodnie z przyjętą strategią PEC Sp. z o.o. nie będzie pobierał opłaty za przyłączenie. Kolejną zachętą dla przyszłego odbiorcy powinna być gwarancja możliwie największego dofinansowania zakupu i budowy indywidualnego węzła cieplnego - dodają.

BM / tychy.info

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Smog w Tychach" podaj

Reklama

Smog w Tychach

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Smog w Tychach" podaj

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.