
Wiadomości
- 25 grudnia 2021
- wyświetleń: 3847
Muzyka świata dla dzieci od tyszan: „Wierszośpiewanki”
„Wierszośpiewanki” to aranżacje szesnastu śpiewanych wierszyków dla dzieci oparte na klasyce gatunku - dorobku Jana Brzechwy, Juliana Tuwima i Stanisława Karaszewskiego. Muzycznej interpretacji tekstów podjęli się tyszanin, gitarzysta flamenco i kompozytor, Michał Czachowski wraz z muzykującymi domowo Wandą i Grzegorzem Ratajskimi.

Grudzień obfituje w wydawnicze nowości, nad którymi czuwa Miejskie Centrum Kultury
w Tychach. Po debiutanckiej płycie duetu SIDOR x S-AGE przyszła pora na coś skierowanego do milusińskich.
Grzegorz i Wanda Ratajscy to małżeństwo od dawna osiadłe w Tychach, gdzie tworzą już trzypokoleniową rodzinę. Jak sami mówią, od zawsze kochają muzykę i chętnie realizują muzyczne projekty, nie posiadając muzycznego wykształcenia. Nie stanęło to na przeszkodzie założeniu w latach 60. XX wieku znanego na Śląsku i w kraju zespołu „Passaty”. Już wtedy zrodziła się w tyszanach pasja do tworzenia muzycznych interpretacji wierszy Tuwima, Brzechwy, Leśmiana, Gałczyńskiego, Miłosza czy Tuwima, Brzechwy i Skaraszewskiego.
To do trzech ostatnich poetów sięgnięto i tym razem, ale opierając się ich na twórczości skierowanej do najmłodszych odbiorów. Taka jest geneza powstania „Wierszośpiewanek”, projektu dedykowanego wnukom, wszystkim dzieciom i dorosłym, którzy w głębi serca pozostali dziećmi. Trudno bowiem nie darzyć sentymentem ulubionych wierszyków kojarzonych z pierwszych lat życia.
Efektem współpracy Michała Czachowskiego (odpowiedzialnego za produkcję muzyczną i udźwiękowienie) oraz Miejskiego Centrum Kultury w Tychach (które w ramach programu grantowego Tyski Bank Kultury wsparło tyszan) z Grzegorzem i Wandą Ratajskimi jest płyta „Wierszośpiewanki”. To kolekcja szesnastu znajomych tekstów, którym nadano formę piosenek i to niezwykłych, bo inspirowanych różnymi stylami muzycznymi. Wszystko to sprawia, że płyta jest świeża i lekka - zaskakuje każdym kolejnym utworem. Mnogość instrumentarium oraz zaproszonych do współpracy gości (oprócz inicjatorów płyty, usłyszymy na niej ponad 10 innych muzyków!) dodaje wykonaniom przestrzeni i różnorodności.
Lubiane „Tańcowała igła z nitką”, „Na straganie”, „Spóźniony słowik” czy „Okulary” możemy tu usłyszeć w wersji akustycznej, pozbawionej elektroniki, przez co ujawnia się także edukacyjna warstwa wydawnictwa. Na podstawie piosenek można zapoznać dzieci z brzmieniem takich instrumentów jak ukulele, gitara, akordeon, skrzypce i inne, a nawet pokazać jak one wyglądają. Wszystkie bowiem używane na płycie instrumenty są pięknie zilustrowane przez rysowniczkę Weronikę Ratajską w książeczce dołączonej do płyty, gdzie znajdują się też teksty umożliwiające wspólne śpiewanie. Wszystko to ma na celu uruchomić wrażliwość dzieci na dźwięki akustyczne, co jest ważne w edukacji muzycznej.

Płytę można nabyć za pośrednictwem serwisu allegro.pl: https://allegro.pl/oferta/w-g-ratajscy-wierszospiewanki-11548337459 a niebawem także w salonach Empik.
Wydanie płyty „Wierszośpiewanki” Michała Czachowskiego oraz Wandy i Grzegorza Ratajskich zostało zrealizowane w ramach Tyskiego Banku Kultury, programu grantowego dla artystów związanych z miastem Tychy realizowanego przez Miejskie Centrum Kultury w Tychach.
W nagraniach wzięli udział następujący artyści oraz instrumenty:
- Wanda Ratajska - śpiew
- Grzegorz Ratajski - śpiew, gitara, banjo, ukulele, ukulele basowe
- Michał Czachowski - ukulele, banjo, bodhran, cajon, buzz, łyżki, grzechotki, trójkąt, tamburyn, gitara
- Weronika Ratajska, Małgorzata Czachowska, Anna Czachowska, Marta Kania - chórki
- Paweł Mazurkiewkicz - akordeon
- Marcin Sidor - skrzypce
- Maciej Szajkowski - bęben obręczowy
- Piotr Wojnarowski - kontrabas
- Iwona Karcz - Wojnarowska - śpiew
- Witold Kulczycki - whistle
- Janusz Czachowski - gwizd
- Tomasz Pala - fortepian
- Isaac Pena Gonzalez - perkusja
- Aleksander Miśkiewicz - akordeon guzikowy
Ilustracje: Weronika Ratajska
Fragmenty utworów do posłuchania:
https://soundcloud.com/migu.../do-biedronki-przyszedl-zuk...
https://soundcloud.com/miguel-czachowski/indyk...
https://soundcloud.com/mig.../rozmawiala-ges-z-prosieciem...
O programie Tyski Bank Kultury
Tyski Bank Kultury to program grantowy Miejskiego Centrum Kultury w Tychach, w którym każdy kreatywny tyszanin może spełnić swoje marzenie realizacji artystycznego pomysłu. Wystarczyło opisać swoją wizję, złożyć wniosek i po pozytywnej weryfikacji razem z ekipą MCK zamienić marzenia w plany. W 2021 roku realizowana jest już siódma edycja TBK, ale po raz pierwszy w zmienionej formule, pozwalającej na niemal całoroczne składanie wniosków wszystkim tyszanom, którzy zaskoczyli ciekawym pomysłem artystycznym. Nabór zakończył się, kolejny planowany jest na rok 2022 po zakończeniu realizacji tegorocznych działań.
Miejskie Centrum Kultury
Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Miejskie Centrum Kultury" podaj

Wystawa fotografii dokumentalnej i reportażowej "Wspomnienia z Gazety" w Gemini Parku!

29 kwietniaWesołe dzieciaki - bezpłatne warsztaty dla dzieci na osiedlu A - wiosenna edycja

4 majaKoncerty Magdaleńskie: „Harmonia dzwięków: skrzypce i akordeon”

Za namiFerie w Mieście 2025. Zamiast siedzieć w domu, wybierz się na jedno z miejskich wydarzeń!

Gorący temat[ZDJĘCIA] Zimowa Rozgrzewka Portu Pieśni Pracy rozpoczęła sezon festiwali szantowych w Polsce

Gorący temat[ZDJĘCIA] Po raz trzydziesty czwarty Tyskie Wieczory Kolędowe w naszych kościołach!
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.