Wiadomości

  • 21 grudnia 2021
  • wyświetleń: 595

Czy Holandia to dobry rynek na uruchomienie sklepu internetowego ?

Materiał partnera:

Holandia kojarzy nam się głównie z emigracją zarobkową, najczęściej pracą na etacie, ale sytuacja obecnie zaczyna się zmieniać, Polacy coraz częściej zakładają w Holandii własne firmy w różnych sektorach , najczęściej usługowym i handlowym, jest to bardzo dobry rynek na uruchamianie tego typu przedsięwzięć.

Whitpress


Holandia to trzeci po Wielkiej Brytanii, Niemczech rynek który Polacy najczęściej wybierają na kierunek emigracji zarobkowej, jest to dziwne ponieważ Holandia to kraj w którym statystycznie można zarobić więcej niż w obu pozostałych krajach, dzieje się tak zapewne dlatego że łatwiej nam się nauczyć języka angielskiego niż niderlandzkiego, a Niemcy wybierane są z reguły dlatego że jest blisko do domu choć sam język również nie jest tak łatwy jak język angielski to zarobki oraz bliskość Polski przemawiają na jego korzyść.

Nie mniej jednak Holandia to najbardziej lukratywny rynek w UE stąd Polacy mieszkający i pracujący w Holandii odbijając się po kilku latach o tzw. szklany sufit w pracy na etacie zastanawiają się nad uruchomieniem własnej działalności gospodarczej w Holandii. Osoby zainteresowane otwarciem firmy w Holandii swoje pierwsze kroki powinny skierować do instytucji KVK po to aby zarejestrować firmę, potem najczęściej drukujemy wizytówki a kolejnym krokiem jest budowa strony internetowej lub sklepu internetowego i to na tym drugim się tutaj skoncentrujemy.

Polacy bardzo często właśnie uruchamiają sklepy internetowe Holandia to idealny rynek na tego typu przedsięwzięcie ponieważ:

  • możesz taką działalność prowadzić z domu (jest to szczególnie istotne zwłaszcza w obecnych niełatwych czasach)
  • możesz kupować towar znacznie taniej niż Holender , zaopatrując się w polskich hurtowniach negocjując sensowne rabaty
  • polskie hurtownie wysyłają także towar do Holandii na zasadzie dropshippingu więc dla tych którzy chcą na razie spróbować sprzedaży za pośrednictwem sklepu internetowego w Holandii jest to idealne rozwiązanie ponieważ nie muszą inwestować od razu większej kwoty w zakup większej partii towaru co nie jest bez znaczenia.


Sklep internetowy w Holandii może zbudować ci lokalna firma IT musisz jednak pamiętać że za jego budowę zapłacić możesz nawet 5-10 tysięcy Euro, nie każdy wie, lub raczej rzec powinienem większość osób które myślą o otworzeniu własnego sklepu internetowego w Holandii nie zdaje sobie sprawy że aby mieć własny sklep internetowy po niderlandzku na rynek holenderski nie musisz zlecać jego budowy holenderskiej firmie IT.

Dziś polskie firmy budują strony i sklepy internetowe w całej Europie, sklep internetowy konstrukcyjnie jest niemal identyczny niezależnie od tego na jakim rynku ma działać ,holenderskim, niemieckim, brytyjskim czy dowolnym innym natomiast są pewne niuanse które odróżniają rozwiązania sklepowe pod poszczególne rynku a są nimi np.:
  • specyficzne dla danego kraju systemy płatności, w tym przypadku w Holandii ulubionym systemem płatności jest bramka iDEAL, Holendrzy najczęściej korzystają właśnie z tej metody płatności a nie np. kart płatniczych.
  • specyficzne integracje dotyczące firm wysyłkowych
  • w zależności od branży np. konieczność integracji z dodatkowymi systemami rządowymi w których np. weryfikowane są dane tj. tablice rejestracyjne pojazdów (sklepy internetowe z auto częściami), jak konieczność weryfikacji wieku przy produktach objętych pewnymi regulacjami gdzie trzeba wykonać pewne dodatkowe integracje z zewnętrznymi specyficznymi dla danego kraju systemami


Właśnie przez wzgląd na te niuanse powinieneś zadawać pytania przed podjęciem współpracy z polską firmą zajmującą się budową sklepów internetowych czy potrafią zintegrować taki czy inny system płatności, czy są w stanie w 100% zlokalizować frontend sklepu na język niderlandzki ,niestety praktycznie każdego dnia przychodzą do mnie klienci którzy wpłacili pieniądze i zostali z rozpoczętą budową sklepu internetowego gdzie wykonawca nie był w stanie pójść o krok dalej, niestety pomimo pozornie niższej ceny którą zaoferowała taka firma Twoje wydatki mogą być znacznie wyższe niż to droższe rozwiązanie które odrzuciłeś w procesie selekcji potencjalnych wykonawców, to bardzo częsty przypadek.

W tej branży nie ma prawdziwych okazji, jeśli średnia cena za budowę sklepu wynosi ok 1000 - 1500 Euro a dostajesz ofertę na 500-600 Euro - istnieje duże prawdopodobieństwo że wydasz te pieniądze , zostaniesz z rozgrzebanym projektem i za chwilę będziesz zmuszony zapłacić 2 razy tyle żeby ktoś to zrobił w sposób właściwy.

Pytaj o portfolio, sklepów wykonanych w Holandii, działających biznesów dla których wykonawca zbudował sklep internetowy, każda szanująca się firma która działa na rynku Holenderskim od lat takie portfolio przedstawi dzięki czemu będziesz mógł mieć względną pewność że projekt zostanie zrealizowany a nie porzucony a pieniądze które włożysz w budowę sklepu internetowego nie będą zmarnowane.