Wiadomości
- 7 lutego 2017
- wyświetleń: 6514
[ZDJĘCIA] Szkło? Nie tylko zielone w Wodnym Parku Tychy
W Wodnym Parku Tychy ukończono prace w zakresie przeszkleń zewnętrznych. To właśnie szkło, obok oryginalnych płyt elewacyjnych Chameleon, ma stanowić atrakcyjne dopełnienie architektury obiektu, ale efekt wizualny to nie wszystko, co oferuje.
Szklista fasada wygląda na kruchą, jednak w rzeczywistości nie rozbiłaby się, gdyby uderzyła w nią stalowa kula. Hartowane podwójne szkło (P2A) oparte jest na mikrostrukturze zwiększającej jego wytrzymałość, nawet kilkakrotnie w stosunku do zwykłego materiału szklanego. Dzięki temu jest w stanie podołać przeciążeniom, na jakie narażony jest obiekt tego typu.
W Wodnym Parku Tychy szkło będzie użyte wszędzie, gdzie pozwalała na to konstrukcja budowli. Od zewnętrznych fasad, po strefy rekreacyjne i miejsce do surfingu. Szklane ściany oddzielają część gastronomiczną, szklana będzie nawet kabina z zapadnią w Aqualoopie. W najważniejszej części obiektu -hali rekreacyjnej sąsiadującej z przyległymi strefami w tym południową, silnie przeszklona fasada umożliwi obserwację zewnętrznych basenów wypływowych, letnich brodzików dla dzieci, a także tarasów zielonych. Widok ten jest możliwy również z antresoli z solankowymi wannami SPA i z wewnętrznych tarasów słońca. Co oznacza, że zażywający relaksu będą mieli widok na lasy pszczyńskie, najbardziej malowniczą stronę Tychów.
- Zastosowanie przeszkleń i ich rozmieszczenie podyktowane było atrakcyjnością wizualną, ale i funkcjonalnością. Chcemy, aby bezpośredni wgląd do wnętrza parku był zachętą do skorzystania z jego atrakcji. Przeszklone fragmenty ścian zewnętrznych doświetlają obiekt, oferując możliwość obserwacji natury otaczającej park wodny - mówi Zbigniew Gieleciak, Prezes Regionalnego Centrum Gospodarki Wodno-Ściekowej S.A., inwestor Wodnego Parku Tychy - Dodatkowo, dzięki oszklonym otworom do poszczególnych stref, zarówno odwiedzający, jak i ich opiekunowie będą mieli możliwość kontaktu wzrokowego z podopiecznymi - dodaje.
Wodny Park Tychy będzie obiektem całorocznym, dlatego do przeszkleń tego typu inwestycji należało wybierać szkło, które sprawdzi się zarówno w okresie letnim, jak i w okresie zimowym. W szklanych fasadach basenów zastosowano szyby zespolone, łączące wysokie parametry ochrony przed słońcem jednocześnie z wysoką przepuszczalnością światła. Przeszklenia zewnętrzne i wewnętrzne zaprojektowano jako systemowe pełno powierzchniowe fasady szklane na konstrukcji słupowo-ryglowej. Szklane konstrukcje wspiera dodatkowo zamontowana folia ETFE na dachu obiektu przepuszczająca naturalne promienie słoneczne.
Ale to nie wszystko. Niemal 100 ton złoża filtracyjnego z zielonego szkła zadba o czystość wody. Wodny Park Tychy będzie jednym z nielicznych obiektów w Polsce wykorzystujących do czyszczenia wody aktywowane złoże szklane, które nawet kilkanaście razy dokładniej filtruje wodę, niż piasek.
Na budowie Wodnego Parku Tychy zakończono roboty w zakresie przeszkleń zewnętrznych: wykonano dwie oszklone rotundy, w trakcie realizacji są przeszklenia stanowiące przegrody pomiędzy strefami. Otwarcie obiektu planowane jest na przełom trzeciego i czwartego kwartału tego roku.
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.
Wodny Park Tychy
Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Wodny Park Tychy" podaj