Wiadomości

  • 25 października 2022
  • wyświetleń: 392

Jak robić zdjęcia zimą?

Materiał partnera:

Fotografowanie to dla wielu z nas jedna z ważnych czynności, która przydaje się w spontanicznych sytuacjach, jak również na letnim i zimowym urlopie. Możemy robić zdjęcia, korzystając do tego celu nie tylko z aparatu, ale i także z własnego telefonu czy smartfona. Podczas pstrykania fotek, na których występuje określony krajobraz należy pamiętać o pogodzie i odpowiedniej porze dnia. W momencie styczności ze sprzyjającym światłem jesteśmy w stanie wycisnąć z zaśnieżonego pejzażu piękne cienie i kolory. Złe oświetlenie natomiast sprawi, że będziemy mieli styczność z mieszanką barw i rozmazanym obrazem. Niestety zimą występuje jeden poważny problem polegający na tym, że z powodu krótkiego dnia i niskiej ekliptyki idealne warunki oświetleniowe, czyli okres złotych godzin są bardzo krótkie. Trzeba więc wszystkie wymagane czynności wykonać sprawnie i szybko.

aparat,komputer,fotografia


Śnieg a ekspozycja



Jedną z technik, na jaką warto zwrócić uwagę, jest ustalenie parametrów ekspozycji, wykorzystując do tego celu punktowy pomiar światła na śniegu. Dzięki temu będziemy w stanie uzyskać idealne parametry oświetleniowe do kadru, jaki chcemy sfotografować. Dokonany przez nas pomiar nie zawsze będzie odpowiedni do kadru, w którym będzie robione zdjęcie, gdyż mimo wszystko zależne jest to od wielu czynników, dlatego też czasami zajdzie potrzeba dokonania ręcznej korekty ekspozycji. Taka sytuacja może mieć miejsce, gdyż współczynnik odbicia światła potrafi się wahać od 50 aż do 90%. Korekta, którą będziemy musieli wykonać, powinna wynieść +2E. Dodatkowo, musimy pamiętać, że przy takim śniegu nie uda nam się uzyskać obrazu, na jakim widoczna będzie faktura białego puchu. Jednak jesteśmy w stanie uporać się z tym problemem korygując ekspozycje. Korekcja wówczas powinna wynieść: +1 1/3 lub +1 1/2 EV.

Fotografowana postać powinna stać odpowiednio względem słońca



W zależności od efektu, jaki chcemy uzyskać ważne jest to, aby odwrócić się z aparatem względem padających promienni słonecznych. Wiadomo nie od dzisiaj, że światło bezpieczne to takie, które znajduje się przed fotografowanym przez nas krajobrazem. Jednak mimo wszystko lepszy rezultat uzyskamy, korzystając z bocznego oświetlenia niż przedniego szczególnie podczas porannych godzin, gdzie część fotografowanej przez nas sceny wyróżnia się odmienną kolorystyką i wydłużonymi cieniami, które prezentują się bardzo atrakcyjnie.

Bliskie fotografie pod światło a lampa błyskowa



Korzystając z tej techniki, jesteśmy w stanie uzyskać rezultat, który na pewno nas zadowoli. W tym przypadku fotografowany obiekt znajdzie się na pierwszym planie, a krajobraz będzie pełnił rolę ciekawego tła. Wykonując owe zdjęcie, nie musimy dodatkowo inwestować w duże lampy błyskowe. Wystarczy nam tylko ta, która wbudowana jest w aparat. Trzeba pamiętać również o tym, aby tak zwany palnik, którym będziemy strzelać w momencie wykonywania zdjęcia, był skierowany na wprost od fotografowanego krajobrazu. W celu zakupu odpowiedniego sprzętu lub aparatu fotograficznego zapraszamy do odwiedzenia strony: https://www.mediaexpert.pl/poradniki/foto-i-kamery.

Sporty zimowe a krótki czas naświetlania



Wiadomo nie od dzisiaj, że snowboardzista czy też narciarz jadą po stoku z dość dużą prędkością. Jeśli nie chcemy mieć styczności z rozmazanym zdjęciem, to powinniśmy zwrócić uwagę na czas naświetlania. Sunący po stoku człowiek idealnie będzie się prezentował w momencie uchwycenia go w czasie 1/1000 s. Zdjęcia zimą w ruchu można z łatwością rozpoznać po unoszącym się śniegu, który znajduje się za deską lub nartami.

Fotografia portretowa zimą



Jest to jeden z ciekawszych sposobów wykonywania zdjęć. Przed jego wykonaniem należy wybrać ubiór, w którym będziemy pozować. Najciekawsza stylizacja to ta, w której połączymy ze sobą zimowe i letnie stroje, gdyż zimowe tło ma szeroką gamę jednolitych kolorów takich jak: biały, szary, niebieski idealnie więc do takiego krajobrazu wpasuje się kolorowa sukienka np. w kwiaty. Warto podkreślić, że fotografia portretowa to rodzaj bardzo wymagającej dziedziny musimy więc wykazać się niezwykłą kreatywnością nie zapominając o tym, jaki chce uzyskać efekt końcowy model pozujący do zdjęcia. Możemy np. pomyśleć także o jesiennych dodatkach, które będą współgrały z zimowym kadrem. Idealnie pasować tutaj będą kawałki drewna i rozrzucone liście znajdujące się na śniegu, a osoba widniejąca na zdjęciu powinna siedzieć na dużym kamieniu.

Zdjęcia ptaków



Zdjęcia ptaków wykonać można, korzystając z najprostszego sposobu, jakim jest po prostu wyjście z domu i rozejrzenie się po okolicy, gdyż ptaki poza owadami to druga grupa, którą najczęściej możemy spotkać. Część z nich mieszkając blisko ludzi jak kaczki, łabędzie z czasem oswoiła się z ich obecnością, dzięki temu podchodząc do nich blisko, nie będziemy mieć obawy przed tym, że mogą nam nagle uciec. Przygodę tę możemy rozpocząć, mając do dyspozycji wyłącznie telefon. Jednak z czasem będziemy musieli wyposażyć się w lepszy sprzęt, gdyż fotografując gołębie, użyć będziemy mogli szerokokątny obiektyw. Równie dobrze sprawdzi się lampa błyskowa nawet ta, którą znajdziemy fabrycznie w aparacie czy telefonie, gdyż ptaki nocą prezentują się również przepięknie. Możemy wykonać zdjęcia w stylu ulicznym lub portretowym. Zacznijmy już dziś, a z czasem inwestując w sprzęt, przygotujmy się na wyjazd w teren.