
Wiadomości
- 8 lutego 2023
- wyświetleń: 492
Faktoring pomaga finansować działalność firm
Materiał partnera:
Obecnie działalność gospodarcza często wymaga stosowania w sprzedaży długich terminach zapłaty. Z perspektywy klientów tego typu rozwiązanie jest atrakcyjne, bo mają oni więcej czasu na spłatę zobowiązań, jednak z punktu widzenia sprzedawcy jest to rozwiązanie kłopotliwe.

W części branż odroczone terminy płatności liczone są w miesiącach, przez które firma musi oczekiwać na przelew. Jeśli do tego dojdą opóźnienia, co czasami także się zdarza, to w ten sposób można znacznie pogorszyć, a w pewnych sytuacjach nawet stracić finansową płynność.
Rozwiązaniem — faktoring
Zwracającym uwagę rozwiązaniem takich problemów może być faktoring, który już cieszy się dość dużym zainteresowaniem. Nadal jednak często pojawia się podstawowe pytanie, co to jest faktoring? Najogólniej można odpowiedzieć, że w tym rozwiązaniu do transakcji dołączony zostaje trzeci uczestnik w postaci instytucji finansowej zwanej faktorem, który po wystawieniu faktury sprzedaży bezzwłocznie ją opłaca. Natomiast należności za taki dokument odbiorca będzie musiał zapłacić już nie wystawiającemu, lecz właśnie faktorowi.
Taki środek zaradczy przynosi przedsiębiorcy szereg wymiernych korzyści. Przede wszystkim będzie on miał pieniądze bardzo szybko, czasami nawet tego samego dnia, co wystawiona faktura. W zależności od przyjętego sposobu rozliczeń wypłacana może być od razu pełna kwota lub jakaś jej część, a reszta po opłaceniu przez odbiorcę powstałej należności.
Zapewnienie płynności finansowej
Jak wskazuje praktyka, takie rozwiązanie pozwala utrzymać płynność finansową, zrobić zakup niezbędnych materiałów i towarów, albo wypłacić wypłaty dla pracowników. Dzięki temu można ograniczyć zatory płatnicze, które są tak często spotykane we współczesnym obrocie handlowym i poważnie hamują prowadzenie działalności.
Podejście firm faktoringowych do przedsiębiorców jest zwykle elastyczne. Umowa na faktoring jest podpisywana przeważnie bezterminowo, z jakimś ustalonym okresem na wypowiedzenie. Dzięki temu pamiętać nie trzeba o tym, czy finansowanie jest jeszcze dostępne dla firmy, czy nie.
Dostępność firmy od finansowania
Niewątpliwym plusem faktoringu jest mała ilość formalności i wymogów, jakie trzeba spełnić. Nie tak jak bankowe typowe kredyty obrotowe, faktoring nie wymaga przedstawiania kompleksowej dokumentacji o stanie firmy, a przede wszystkim nie jest konieczne posiadanie zdolności kredytowej. Oczywiste weryfikacja się odbędzie, niemniej nie tak szczegółowa, jak w przypadku innych usług finansowych.
Z formalności koniecznych do spełnienia jest powiadomienie klientów o zmianach w sposobie rozliczeń. Jest to o tyle istotne, że dowiedzieć się oni muszą, że od stają się teraz dłużnikiem faktora i na jego rzecz spłaca należność wynikająca z faktury. Co do kwestii związanej z zabezpieczeniami, to tu podstawą są właśnie wystawiane faktury. Jeśli jakiś klient będzie się ociągał z płaceniem, to dokumenty takie stanowią podstawę rozpocząć windykację.
Rzecz jasna z faktoringiem jak każdym produktem finansowym więżą się jakieś koszty. Jest to przede wszystkim konieczność zapłacenia prowizji od każdej sfinansowanej przez faktora faktury. Obecnie jednak konkurencja na rynkach finansowych jest tak duża, że firmy faktoringowe walczą o klientów różnymi sposobami, też proponując interesujące oferty na usługi faktoringu. Aby sprawdzić, co konkretnie oferują faktorzy można odwiedzić specjalistyczny serwis FAKTORINGoferty.pl. Serwis znacznie ułatwi szukanie ofert, zawłaszcza, że faktoring występuje obecnie w kilku różnych wersjach, i można sobie dopasować te usługi do swoich wymagań.