Wiadomości

  • 11 lutego 2023
  • 17 lutego 2023
  • wyświetleń: 2655

Jak Walentynki to do Bierunia! Odpust w Walenciku

Za nami:

Zbliżają się Walentynki, a więc i odpust ku czci św. Walentego połączony z miejskimi obchodami święta patrona miasta. Jak wygląda program imprezy i kościelnych uroczystości? Jakie walentynkowe nowości przygotowało na tę okazję miasto? Sprawdźcie!

Odpust w Bieruniu
Jak Walentynki to do Bierunia! Odpust w Walenciku · fot. Patrycja Śliwka / UM Bieruń


Już niebawem ulica Krakowska w Bieruniu zmieni się nie do poznania. Po obu jej stronach staną rzędy kolorowych straganów, na których będzie można zakupić przeróżne słodkości w kształcie serca. Wszystko to za sprawą odpustu ku czci św. Walentego - patrona Bierunia.

- Odpust ku czci św. Walentego to wydarzenie, które zdecydowanie wykracza poza granice Bierunia. Co roku, 14 lutego do Sanktuarium św. Walentego w Bieruniu pielgrzymują tysiące wiernych z całej Polski, a także z zagranicy. Ta tradycja kultywowana jest od kilku wieków. Śmiało mogę powiedzieć, że nasze walentynki po bieruńsku przechodzą do kanonu metropolitalnych wydarzeń - zapewnia burmistrz Bierunia, Krystian Grzesica.

walentynki


Jak wyjaśnia ks. Michał Anderko, proboszcz parafii pw. św. Bartłomieja i jednocześnie kustosz zabytkowego Sanktuarium pw. św. Walentego w Bieruniu, kult św. Walentego jest w Bieruniu bardzo silny i rozwijał się co najmniej od XVII wieku.

- W Bieruniu ta wielowiekowa tradycja jest wciąż żywa. Na przestrzeni lat zmienił się jednak jej charakter. Kiedyś do Bierunia przybywali pielgrzymi prosząc o dar uzdrowienia, lub Ci, którzy za uzdrowienie chcieli podziękować; współcześnie św. Walenty znany jest zwłaszcza jako patron zakochanych - wyjaśnia proboszcz Anderko. - W Bieruniu łączymy te dwie tradycje, czego najlepszym wyrazem jest odpust ku czci św. Walentego.

Co w programie?



Program uroczystości kościelnych, które - co istotne - rozpoczynają się już 13 lutego, jest bardzo bogaty.

- Tego dnia odprawiona zostanie msza w Sanktuarium w intencji osób chorych i cierpiących z całego powiatu, a także udzielimy błogosławieństwa matkom oczekującym potomstwa oraz dzieciom - mówi proboszcz, ks. Michał Anderko.

Głównym punktem wigilii odpustu św. Walentego jest tradycyjna msza w intencji mieszkańców Bierunia, której w tym roku przewodniczyć będzie abp Adrian Galbas. Rozpoczyna się ona o godzinie 17:00 w kościele pw. św. Bartłomieja.

W wigilię Odpustu i podczas uroczystej sumy odpustowej Eucharystii przewodniczy Biskup
W wigilię odpustu i podczas uroczystej sumy odpustowej eucharystii przewodniczy Biskup · fot. UM Bieruń


Od razu po mszy mieszkańcy Bierunia i goście, przejdą ul. Krakowską w uroczystym pochodzie pod pomnik św. Walentego, a potem pod Sanktuarium pod wezwaniem tego męczennika. Przypomnijmy, że chodzi o zabytkowy drewniany kościółek, który tak bardzo ukochali sobie bierunianie, że przylgnęło do niego pieszczotliwe określenie: Walencinek.

13 lutego - pochód z Kościoła Św. Bartłomieja Apostoła pod Pomnik Św. Walentego
Od razu po mszy mieszkańcy Bierunia i goście przejdą ul. Krakowską w uroczystym pochodzie pod pomnik św. Walentego · fot. Patrycja Śliwka / UM Bieruń


Tradycyjnie wszyscy uczestnicy procesji będą nieść zapalone znicze, co sprawia, że nastrój tego dnia w Bieruniu jest wyjątkowy. Podobnie jak w czasie strażackiej pasterki, która odbywa się o północy z 13 na 14 lutego.

- Pasterka strażacka to podziękowanie dla strażaków i mieszkańców, którzy dwukrotnie ratowali Walencinka w czasie pożarów - mówi burmistrz Krystian Grzesica. - Początkowo były to bardzo skromne msze, na które przychodziło niewiele osób, natomiast obecnie z Walencinka są wynoszone ławy, by do środka mogło wejść jak najwięcej osób.

Pasterka strażacka to coroczna tradycja odpustowa


We wtorek - 14 lutego - w ciągu dnia odprawiane będą msze w intencjach miejscowej parafii i parafii okolicznych. Suma odpustowa o godzinie 11:30 odbędzie się pod przewodnictwem bpa Adama Baba, który również odprawi mszę o 16:30 za młodzież oraz za przygotowujących się do małżeństwa. Po tej mszy planowana jest także potańcówka dla młodzieży i dla zakochanych, który odbędzie się w restauracji Stylowa.

Bal Walentynkowy dla młodzieży to tegoroczna nowość zainicjowana prze


Pełny program odpustowych uroczystości dostępny jest zarówno w mediach społecznościowych parafii, jak i na stronie Urzędu Miejskiego w Bieruniu. Miasto bardzo aktywnie włącza się w odpustowe przygotowania. O co konkretnie chodzi?

14 lutego od rana do wieczora na Rynku stać będą Foodtrucki


Całuski i życzenia po śląsku



Wśród odpustowych kramów stanie też stoisko miejskie, gdzie będzie można zdobyć m.in. słynne bieruńskie całuski. Są to ciastka biszkoptowe w kształcie ust z adwokatowym nadzieniem, polane czerwoną pomadą. To regionalny, bieruński rarytas, który wypiekany jest specjalnie na tę okazję przez jednego cukiernika - spółdzielnię Jedność.

W tym roku CAŁUSKI wygrać będzie można w loterii prowadzonej na stoisku miejskim!
W tym roku CAŁUSKI wygrać będzie można w loterii prowadzonej na stoisku miejskim! · fot. UM Bieruń


W tym roku CAŁUSKI wygrać będzie można w loterii prowadzonej na stoisku miejskim!

A skoro o życzeniach mowa...

- Każdy, kto odwiedzi stoisko Bierunia podczas odpustu w dniu 14 lutego będzie mógł otrzymać wydaną specjalnie na tę okazję walentynkową kartkę z życzeniami po śląsku - mówi Agnieszka Kijas, rzecznik prasowa bieruńskiego magistratu.

- Taka walentynka to idealny upominek, który można wręczyć ukochanej osobie. Co więcej, o ułożenie życzeń, jakie zostały opublikowane na kartce, poprosiliśmy mieszkańców całego Śląska. Konkurs spotkał się z dużym odzewem, dlatego powstały aż cztery wersje walentynkowych życzeń. Pierwsze miejsce zajęła Regina Sobik, która nadesłała kilka prac i dwie z nich zostały wydrukowane. Nagrodę publiczności zdobyła Ewelina Pastuszka, a wyróżnienie: Barbara Pawełek. Wierszowane życzenia autorstwa tych pań także znalazły się w naszych walentynkach - dodaje.

Zakochaj się w Bieruniu!



Ustawiona zostanie także plenerowa walentynkowa ramka, w której będzie można zrobić sobie sesję zdjęciową.Takie zdjęcie to idealna pamiątka dla zakochanych, rodzin, przyjaciół i wszystkich tych, którzy będą chcieli utrwalić swoje wspomnienia.

Konkursy na stoisku miejskim
Konkursy na stoisku miejskim · fot. UM Bieruń


Do tego na stoisku miejskim trwać będą konkursy. Do wygrania zestawy walentynkowych gadżetów w tym: kubki termiczne, parasole i nowość wśród miejskich gadżetów: ciepłe zimowe czapki, które mogą stanowić wspaniały walentynkowy upominek. To model uniwersalny, odpowiedni zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn, dlatego wspaniale wyglądają w parze. Nie zabraknie też walentynkowych czekoladek.

- Akcenty walentynkowe doskonale wpisują się w budowanie wizerunku Bierunia, jako miasta ciepłego i przyjaznego, w którym dosłownie można się zakochać, czyli zarówno pokochać samo miejsce, jak i znaleźć tu miłość - mówi Agnieszka Kijas i dodaje - Nie bez powodu nasz niedawno uruchomiony miejski podcast nosi nazwę „Zakochaj się w Bieruniu”. Najnowszy, trzeci odcinek, będzie wyjątkowy głównie z uwagi na rangę zaproszonych gości. Burmistrz Krystian Grzesica oraz proboszcz ks. Michał Anderko, opowiedzą o szczegółach odpustu oraz podzielą się z słuchaczami prywatnymi wspomnieniami związanymi z odpustem.

podcast

podcast


Podcasty, czyli ogólnodostępne internetowe audycje, które wydaje Bieruń, dostępne są obecnie na wielu kanałach streamingowych w tym na najpopularniejszej platformie, jaką jest spotify. Można ich też słuchać na aplikacjach anchor, radio public, czy google podcast.

W czasie odpustu będzie można także zwiedzić wystawę rzeźby Jarosława Jasińśkiego, która jest czynna do 24 lutego w Kinoteatrze Jutrzenka, tuż przy bieruńskim Rynku. Warto też zajrzeć do kościoła św. Bartłomieja, gdzie do 14 lutego można podziwiać jedną z największych i najciekawszych ruchomych stajenek w regionie.

Jasińskiego


Walentynkowe wydarzenia w Bieruniu nie ograniczają się do dni odpustowych. 12 lutego odbędzie się zwiedzanie Sanktuarium św. Walentego, po którym oprowadzi Marcin Nyga - historyk sztuki.

Warto także pojawić się na koncercie „Powrócisz tu”, na którym piosenki z repertuaru Ireny Santor wykona Barbara Broda-Malon z zespołem. Odbędzie się on 17 lutego o godzinie 17:00 w Domu Kultury „Gama”, a jego organizatorem jest Bieruński Ośrodek Kultury.

broda malon


Bieruń od wielu lat skutecznie i coraz odważniej potwierdza swój wizerunek jako miasta zakochanych. Potwierdzeniem tych słów są życzenia, napisane przez panią Ewelinę Pastuszkę, zwyciężczynię konkursu „Bieruńska walentynka” w kategorii nagroda publiczności.

„Ło ponbócku kochaniynki,
Dyć som dzisiej Walyntynki!
Cza lubymu gibko pedzieć,
I do Walyncinka lecieć.
Niych Walynty nom uprosi
Hołdy zdrowio i miłości.
Bo my tukej nasz ślub brali
W walyncinku przisiyngali.”


Jeszcze jedna niespodzianka od Miasto Bieruń dla mieszkańców i gości świętujących odpust ku czci św. Walentego - Patrona miasta! Pamiętacie płyty z "Pieśniami do Świętego Walentego" współwydane przez nasze miasto, które równo rok temu miały swoją premierę.

Odbierz płytę z pieśniami do Świętego Walentego na stoisku miejskim lub w Kancelarii Urzędu Miejskiego w Bieruniu
Odbierz płytę z pieśniami do Świętego Walentego na stoisku miejskim lub w Kancelarii Urzędu Miejskiego w Bieruniu · fot. UM Bieruń


Mowa tu o muzyce organowej mistrzowsko zagranej przez Profesora Wacława Golonkę i o zbiorze pieśni ludowych do patrona naszego Miasta zaśpiewanych pięknym basem przez profesora Marcina Wolaka.

W tym roku znów będzie możliwość zdobycia płyty! Przez cały walentynkowy tydzień - od 13-17 lutego w Kancelarii Urzędu Miejskiego, a także w dniu odpustu na straganie miejskim #BieruńCiPrzaje, dostępne będą płyty. Wystarczy wypowiedzieć sławetne hasło - ŚWIĘTY WALENTY JEST PATRONEM MIASTA BIERUNIA i płyta trafi w Wasze ręce.

ar / tychy.info

źródło: UM Bieruń

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.