
Wiadomości
- 24 lutego 2023
- wyświetleń: 1808
„Stanisław Mazuś” - premiera książki Patryka Oczki
Za nami:
Książka dr Patryka Oczki jest zapisem rozmowy z artystą i grafikiem aktywnie zaangażowanym w działalność społeczną na rzecz śląskiego środowiska twórczego oraz szeroko pojętej promocji sztuki. Jej premiera z udziałem artysty odbędzie się 24 lutego w Muzeum Miejskim.

Książka towarzyszy wystawie czasowej „Stanisław Mazuś. Mniej znany“. Artysta od 1968 roku jest związany z Tychami. Znany jest przede wszystkim z twórczości malarskiej i charakterystycznych martwych natur oraz pejzaży - głównie tyskich i z Tychami związanych, powstałych m.in. na specjalne zamówienia władz miasta oraz podczas plenerów. Ważnym nurtem jego twórczości w latach 1966-1970 była grafika warsztatowa - prace z tamtego okresu opisują rzeczywistość zarówno w sposób dosłowny, jak i symboliczny, odwołując się do realiów społeczno-politycznych, co szczególnie uwidacznia się w apokaliptycznych kompozycjach z cyklu „Kara”.
Poruszane w książce wątki wiążą się m.in. z funkcjonowaniem artysty plastyka w zmiennych kontekstach polityczno‑społecznych ostatnich kilkudziesięciu lat. Czasem to wątki kłopotliwe, mimo upływu lat niejednokrotnie budzące kontrowersje. Życie udzielającego się społecznie twórcy w dobie Polski Ludowej bywało skomplikowane - pełne trudnych wyborów i niejednoznacznych decyzji.

Stanisław Mazuś urodził się 7 listopada 1940 roku w Lublinie. W latach 1961-1967 studiował na Wydziale Malarstwa i Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W 1968 roku zamieszkał w Tychach. Zajmował się grafiką warsztatową, użytkową oraz malarstwem, które stanowiło i do dziś stanowi najważniejszy nurt jego twórczości. Był aktywnym członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków i Związku Polskich Artystów Malarzy i Grafików. Zaangażowany w działalność społeczną na rzecz środowiska twórczego oraz szeroko pojętej promocji sztuki. Inicjował i współtworzył liczne wydarzenia artystyczne oraz plenery, m.in. „Impresje Mikołowskie” i „Beskidzkie Integracje Sztuki”. Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień. Odznaczony Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2014) oraz Złotą Odznaką Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego (2019). W grudniu 2022 roku przyznano mu tytuł Honorowego Obywatela Miasta Tychy.
Premiera książki „Stanisław Mazuś”
- Data: 24 lutego (piątek), godz. 18.00
- miejsce: Muzeum Miejskie w Tychach, Stary Magistrat, pl. Wolności 1, Tychy
- gość: Stanisław Mazuś
- prowadzi: dr Patryk Oczko
- zapisy: 887 450 212 (także SMSem), g.oleksy@muzeum.tychy.pl
- wstęp wolny!
- więcej: https://muzeum.tychy.pl/wydarzenie/stanislaw-mazus-mniej-znany-5/
Czas trwania wystawy „Stanisław Mazuś. Mniej znany”: 4 listopada -25 lutego.
- miejsce: Muzeum Miejskie w Tychach, Stary Magistrat, pl. Wolności 1, Tychy
- wstęp wolny.
Wystawa jest czynna:
- wtorek, środa: 9.00-15.00
- czwartek, piątek, sobota: 10.00-19.00.

Muzeum Miejskie w Tychach
Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Muzeum Miejskie w Tychach" podaj

Stadion Zimowy, jakiego nie znacie. Zwiedzanie z Michałem Woźnicą

Gorący temat[Historyczne zdjęcie] Widok z wieżowca: osiedle T i fragment Jeziora Paprocańskiego

Usłysz miasto, czyli jak brzmią Tychy: warsztaty, lekcje, spacery dźwiękowe i plener artystyczny

Za namiBluesowe improwizacje inspirowane Śląskiem. Koncert towarzyszący wystawie

Gorący temat[Historyczne zdjęcie] „Tychowski młyn elektryczny” zbudowany w 1910 roku

Gorący temat[Historyczne zdjęcie] Tyskie skrzyżowanie, lata 90. Fiat 125p i trolejbus ZIU
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.