Wiadomości

  • 2 marca 2023
  • 5 marca 2023
  • wyświetleń: 2386

W Tychach powstanie stacja tankowania wodorem

W środę, 1 marca w Sali Marmurowej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach podpisano umowy dotyczące stacji tankowania wodorem dla miasta Tychy i stacji tankowania wodorem w Świerklańcu, a także modernizacji baterii koksowniczej w Koksowni Przyjaźń w Dąbrowie Górniczej.

w Sali Marmurowej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach podpisano umowy dotyczące stacji tankowania wodorem d
W Sali Marmurowej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach podpisano umowy dotyczące stacji tankowania wodorem dla miasta Tychy · fot. Urząd Wojewódzki w Katowicach


To bardzo ważne i wyjątkowe wydarzenie związane z podpisaniem umów opierających się o dwa filary. Z jednej strony, perspektywa wyjątkowej nowoczesności w zakresie wodorowej, gdzie będziemy również województwo śląskie uzbrajać w stosowną infrastrukturę, aby czyste i zeroemisyjne paliwo mogło być środkiem rozwoju infrastruktury wodorowej, czy to w kontekście transportu zbiorowego, czy również w zakresie infrastruktury przemysłowej. I ta noga innowacyjności jest ważna w perspektywie transformowana się województwa śląskiego. Ta druga część - w oparciu o nasze ogromne doświadczenia, nasze bogactwo, naszą historię, nasz przemysł, czyli modernizacja, budowa i rozwój kolejnej baterii koksowniczej w Dąbrowie Górniczej. To pokazuje że województwo śląskie stawia na oba filary.

Jarosław WieczorekWojewoda Śląski


Łączne wsparcie wszystkich powyższych projektów opiewa na kwotę ponad 110 mln złotych. Projekty w Świerklańcu i Tychach będą zrealizowane w ramach programu „Wsparcie infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych i infrastruktury tankowania wodoru”, natomiast Koksownia Przyjaźń w Dąbrowie Górniczej zrealizuje projekt dzięki programowi Energia Plus.

„Tankuj wodór z PKM Tychy!”


„Tankuj wodór z PKM Tychy!”

Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej Sp. z.o.o w Tychach planuje budowę ogólnodostępnej stacji wodoru umożliwiającej tankowanie pojazdów wykorzystujących do napędu energię elektryczną wytworzoną z wodoru. Głównym celem budowy stacji jest promocja wodoromobilności, której rozwój przyczynia się do zmniejszenia liczby pojazdów emitujących CO2 i NOx, a tym samym poprawy jakości powietrza.

„Stacja tankowania wodoru Świerklaniec”

W ramach projektu realizowanego przez Przedsiębiorstwo Komunikacji Metropolitalnej Sp. z o.o. w Świerklańcu powstanie ogólnodostępna stacja wodoru, jest to element wdrażania strategii bezemisyjnego transportu na obszarze Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Koncepcja obejmuje realizację zintegrowanej stacji tankowania wodoru z technologią umożliwiającą sprężanie i dozowanie wodoru do 350 barów. Szacowany obrót wodorem na stacji kształtować się będzie na poziomie ok. 150 000 kg/rok co umożliwi 7 tys. tankowań pojazdów.

Wodór w transporcie publicznym



Inwestycje są elementem projektu realizowanego przez Górnośląsko- Zagłębiowską Metropolię. Ma on na celu upowszechnianie wodoru jako paliwa dla komunikacji miejskiej. Jest to zarazem element wdrażania strategii bezemisyjnego transportu publicznego.

Zastosowanie wodoru w transporcie publicznym ma podwójne znacznie. Poza aspektem ekologicznym, chodzi o jego wydajność. Czas tankowania autobusów zasilanych ogniwami paliwowymi jest kilkukrotnie krótszy niż pojazdów bateryjnych, a na jednym tankowaniu mogą przejechać nawet dwa razy dłuższy dystans. Nie wymagają również tak rozbudowanej sieci ładowarek.
Przetarg na zakup autobusów wodorowych

Obecnie trwa postępowanie przetargowe na zakup autobusów napędzanych wodorem. Zamówienie podstawowe obejmuje 20 pojazdów. Dodatkowo, w prawie opcji, możliwy będzie zakup kolejnych 10 sztuk.

Całkowity koszt przedsięwzięcia to ponad 110 milionów złotych. 81 milionów pochodzi z dotacji udzielonej Metropolii przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Zamówienie obejmuje zakup o długości ok. 12 metrów wraz z systemem ładowania i obsługą gwarancyjną. Pojazdy mają pomieścić min. 85 pasażerów, z czego co najmniej 25 na miejscach siedzących.

Pojazdy będą użyczone przewoźnikom PKM Tychy, PKM Katowice i PKM Świerklaniec.

Pierwsze autobusy napędzane wodorem powinny trafić do GZM już w pierwszej połowie 2024 roku.

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.