Wiadomości
- 13 lipca 2023
- wyświetleń: 3873
3…2…1…START! W Tychach powstanie Kosmiczna Baza Edukacyjna
Szkoła Demokratyczna w Tychach - "Wolna Szkoła Dzika" w trwającym Roku Mikołaja Kopernika szykuje kosmiczny projekt żywej edukacji astronomicznej! Chce stworzyć przestrzeń edukacyjno-badawczą KoBaE, czyli Kosmiczną Bazę Edukacyjną. To mały krok dla człowieka, lecz wielki skok dla edukacji!
Projekt KoBaE zakłada zbudowanie dwóch kopuł geosferycznych - Alfa-1 (SocialLab) i Alfa-2 (EDU-SpaceLab). Umożliwi systematyczną aktywność laboratoryjną poprzez doświadczanie i zdobywanie doświadczenia warsztatowo-laboratoryjnego, ze szczególnym uwzględnieniem nauk biologicznych, kosmicznych i inżynieryjnych - informuje Szkoła Demokratyczna w Tychach "Wolna Szkoła Dzika" w mediach społecznościowych.
- KoBaE staje się gwiazdą o sporej masie i będzie krążyć wokół szerzącej się już w Tychach aktywności znanej jako Kepleria - Tyska Platforma Astronomii. To układ trzech gwiazd, w którym trzecią gwiazdę reprezentuje fotowoltaika - wyjaśniają pomysłodawcy.
Projekt koncepcyjny zrealizowała dla tyskiej szkoły Wiktoria Dziaduła z Polskiego Towarzystwa Astrobiologicznego.
- W innowacji kierujemy się zamkniętym obiegiem wody, wykorzystaniem chwastów w hydroponice i hodowli ekstremalnej, a energia do funkcjonowania kopuł częściowo będzie generowana w ujęciu o systemy fotowoltaiczne, które zapewniają bezpieczeństwo energetyczne Szkoły Dzikiej w Tychach - mówią inicjatorzy przedsięwzięcia.
- Szukamy środków finansowych, sponsorów, partnerów, którzy pomogą nam zrealizować ten kosmiczny projekt - dodają.
Loading...
Projekt KoBaE będzie realizował cele w czterech ważnych obszarach:
- upowszechniania nauki,
- edukacyjnej roli szkoły,
- atrakcyjnych poszukiwań, eksploracji i doświadczeń z zakresu szeroko pojętych nauk przyrodniczych współpracy z instytucjami naukowymi.
Projekt umożliwia organizację i realizację szeregu edukacyjnych projektów i warsztatów w połączeniu z ogólnym rozwojem osobistym młodego człowieka.
KoBaE to wyjaśnianie natury otaczających nas zjawisk i procesów przy pomocy nowoczesnych technologii oraz misyjne ukazanie nauki jako obszaru atrakcyjnych poszukiwań, eksploracji i doświadczeń - w szerszym ujęciu narracji naukowej, w zgodzie z naturą i dbałością o zrównoważony rozwój i ochronę naszej planety. Kierujemy się nieustającą realizacją niezwykle ważnej roli uświadamiającej potrzebę powołania KoBaE - edukacją STEAM, zastosowaniem inżynierii kosmicznej w edukacji, edukacją kosmiczną w służbie niskiej emisji gazów cieplarnianych, ograniczeniem wykorzystania paliw kopalnych, OZE i ochroną klimatu, nowoczesną uprawą i hodowlą roślin.
Obecnie Dzika Szkoła realizuje projekt Śląska Przestrzeń Innowacji. Tworzy model wdrażania energetyki obywatelskiej w placówkach edukacyjnych. Celem innowacji jest ułatwienie dostępu do energetyki obywatelskiej poprzez opracowanie i udostępnienie w formule Wikipedii modelowego algorytmu tworzenia wspólnoty energetycznej i uruchamiania instalacji OZE przy obiektach niepublicznych placówek edukacyjnych.
Znajdziecie ją pod tym adresem: https://energopedia.eu/
Projekt KoBaE stawia na interdyscyplinarne (holistyczne) i innowacyjne (nowoczesne technologie, autorski program, poruszanie zagadnień kosmicznych) podejście do nauki i edukacji.
Podczas kosmicznej podróży do potrójnego układu gwiazd zespół przewiduje współpracę z następującymi partnerami:
- Polska Agencja Kosmiczna
- Analog Astronaut Training Center i dr Agata Maria Kolodziejczyk
- Space Technology Centre AGH UST - Centrum Technologii Kosmicznych AGH
- Polskie Towarzystwo Astrobiologiczne
- Centrum Nauki Kopernik i Biuro ESERO Polska oraz Ambasadorzy Edukacji Kosmicznej
- Space Dark Horse Project - Agnieszka Elwertowska
- Kawiarenka Vinci Power Nap i Magdalena Filcek
- Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii - O/Katowice i O/Śląsk
- Uniwersytet Śląski w Katowicach i Wydział Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach i dr hab. Izabela PoprawaI, prof. UŚ z Instytutu Biologii, Biotechnologii i Ochrony Środowiska
- Hydroponika akwaponika Mazowieckie Koło Naukowe
- Fundacja Zielony Feniks
- Akwaria Dekoracje Ogrody
- Łąki kwietne i Karol Podyma
- Habitat Marte i prof. Julio Rezende
- Winston-Salem State University i prof. Rafael Loureiro
- ESA Education
- Kosmiczna Architektura Ogrodowa
- teleskopy.pl
- Infogain Polska
- firmy Polskiego Sektora Kosmicznego.
- Kosmiczne podziękowania dla pana Tomasza - bez Twojej wizji, wiedzy i zaangażowania nie byłoby tego projektu! Ogromnie dziękujemy Prezydentowi Miasta Tychy Andrzejowi Dziubie oraz Urzędowi Miasta Tychy za wsparcie. Dziękujemy radnej Rady Miasta Tychy Lidii Gajdas za wszystkie ciepłe słowa oraz wiarę w realizację tego kosmicznego przedsięwzięcia. Dziękujemy wszystkim w jakikolwiek sposób zaangażowanym w projekt - mówią pedagodzy z Dzikiej Szkoły.
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.