Wiadomości
- 4 października 2023
- wyświetleń: 8929
Plan miejscowy dla nowego centrum miasta Tychy przyjęty przez radnych
W czwartek 28 września podczas sesji Rada Miasta Tychy przyjęła miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla obszaru wzdłuż Alei Jana Pawła II, gdzie ma powstać w przyszłości nowe centrum Tychów. To kolejny krok do realizacji tego przedsięwzięcia. Czy powstaną kolejne wysokie bloki? Co z zwężeniem Alei Jana Pawła II? Czy będzie odpowiednia liczba miejsc parkingowych? Te kwestie starał się wyjaśnić podczas sesji Główny Specjalista Referatu Planowania Przestrzennego UM Tychy - Michał Lorbiecki.
Powierzchnia obszaru objętego planem miejscowym stanowi około 18,3 ha. Obecnie obszar jest w znacznej mierze niezagospodarowany, z niedostosowaną i nieuporządkowaną infrastrukturą techniczną, wymagającą przebudowy. Obszar zlokalizowany jest wzdłuż Alei Jana Pawła II, która obecnie ma charakter tranzytowy i przez to niecentrowórczy.
Sporządzenie planu miejscowego ma na celu wprowadzenie wielofunkcyjnych terenów, które pozwolą na efektywne wykorzystanie centralnych przestrzeni w mieście i dostosowanie do realiów ekonomicznych oraz potrzeb lokalnej społeczności z uwzględnieniem zrównoważonej mobilności. Głównym celem planu miejscowego jest stworzenie przestrzeni publicznych w centrum miasta, które będą przyjazne do zamieszkania, prowadzenia działalności, spędzania czasu oraz staną się atrakcyjną wizytówką Tychów.
System przestrzeni publicznych oparty został o krzyżujące się ze sobą główne elementy krystalizujące strukturę przyszłego centrum - Oś Zieloną i Aleję Jana Pawła II. Celem planu jest wyznaczenie jednolitych parametrów dla zachowania spójności urbanistycznej w centrum miasta. Wprowadzenie pierzejowej zabudowy za pośrednictwem linii zabudowy oraz cech takich jak podium i wyniesienie budynku pozwoli na uzyskanie efektu tzw. "ludzkiej skali" zabudowy, co oznacza, że budynki nie będą zbyt dominujące i przytłaczające w kontekście przestrzeni publicznej.
Zasady te pozwolą zachować atrakcyjność miejsca i komfort użytkowników oraz osiągnięcie równowagi między intensywnością zabudowy a estetyką miejsca, uwzględniając jednocześnie potrzeby inwestorów i chroniąc jakość przestrzeni miejskiej.
Plan miejscowy w przedmiocie przeznaczenia terenów oraz ich wskaźników zabudowy i zagospodarowania, realizuje politykę przestrzenną określoną w obowiązującym Studium, nie naruszając ustaleń tego dokumentu.
Katalog przeznaczenia terenów przyjętych w planie miejscowym przedstawia się następująco:
- U/MW1 - U/MW11 - tereny zabudowy wielofunkcyjnej;
- UC/MW1 - UC/MW7 - tereny zabudowy wielofunkcyjnej intensywnej;
- KSU1 - KSU2 - tereny zabudowy obsługi komunikacji i usług;
- ZP1 - ZP5 - tereny zieleni urządzonej;
- PP - teren placu publicznego (wymiarami zbliżonego do rynku w Bielsku);
- KDG - teren komunikacji - droga publiczna klasy głównej;
- KDZ - teren komunikacji - droga publiczna klasy zbiorczej;
- KDL1 - KDL2 - tereny komunikacji - drogi publiczne klasy lokalnej;
- KDD1 - KDD2 - tereny komunikacji - drogi publiczne klasy dojazdowej;
- KDX1 - KDX8 - tereny komunikacji - ciągi pieszo-jezdne;
- KP1 - KP6 - tereny komunikacji pieszej publicznej.
W Strategii rozwoju miasta Tychy 2030+ przyjętej uchwałą nr XLVIII/893/23 Rady Miasta Tychy z dnia 30 marca 2023 r. obszar objęty opracowaniem ujęty został jako Obszar strategicznej interwencji (OSI) kluczowy dla miasta Tychy scharakteryzowany następująco:
„Główną ideą nowego centrum miasta jest wielofunkcyjność budynków (mixed-use), przestrzeni
publicznych i przede wszystkim użytkowników. Jego budowa zapewni miejsce w mieście, z którym
będą utożsamiać się jego mieszkańcy. Budowane budynki będą łączyć funkcje gospodarcze tworząc przestrzeń dla usług komercyjnych i publicznych, miejsc pracy (w tym powierzchni biurowych) i mieszkalnictwa (w tym komunalnego).
Powstające przestrzenie publiczne będą spełniały wiele funkcji, charakteryzować je będzie różnorodność i otwartość na wszystkich użytkowników, niezależnie od grupy wiekowej, jaką reprezentują. Zarządzanie procesami rozwoju obszaru, jak i funkcjonowania centrum będzie uwzględniać partycypację społeczną dostosowaną do różnych grup społecznych oraz aktywizację przestrzeni.
Narzędziem koordynującym różne aspekty związane z realizacją centrum jest masterplan. Pozwoli on na efektywne wykorzystanie przestrzeni poprzez zaplanowanie systemu wdrażania konkretnych projektów i zarządzanie obszarem zgodnie z poniższymi założeniami:
- kształtowanie przestrzeni centrum w oparciu o istniejące osie - Oś Zieloną (która pozostanie niezabudowana) i oś komunikacyjną (Aleję Jana Pawła II równoległą do linii kolejowej),
- kształtowanie zwartej zabudowy pierzejowej inspirowanej wankuweryzmem (zapewniającej czytelny podział na przestrzenie publiczne i półpubliczne, a także intensywność przy jednoczesnym zachowaniu poczucia ludzkiej skali),
- zapewnienie wielofunkcyjności budynków i przestrzeni publicznych,
- oparcie obsługi komunikacyjnej o założenia zrównoważonej mobilności (zapewnienie priorytetu dla komunikacji pieszej i minimalizacja komunikacji samochodowej, efektywny i konkurencyjny transport zbiorowy, sieć bezpiecznych i przyjaznych dróg rowerowych, huby mobilności),
- wykorzystanie błękitno-zielonej infrastruktury (w tym biofilicznej architektury).
Poszczególne procesy budowy centrum i jego założenia będą podlegały szerokim konsultacjom
społecznym, eksperckim i inwestorskim.”
Istotnym z punktu widzenia niniejszego planu dokumentem strategicznym gminy jest Polityka mobilności miasta Tychy przyjęta Uchwałą Nr XXXIX/747/22 Rady Miasta Tychy z dnia 26 maja 2022 r., która określa m.in. cele strategiczne:
- Cel strategiczny 1. Mieszkańcy kształtują swoje decyzje transportowe w sposób zrównoważony,
- Cel strategiczny 2. Transport zbiorowy, rowerowy i pieszy jest pierwszym wyborem w podróżach
- zewnętrznych i wewnątrz miasta,
- Cel strategiczny 3. Każda droga jest ulicą miejską.
Kształtowanie przestrzeni publicznych nowego centrum
Plan miejscowy przyczynia się do realizacji następujących celów kształtowania obszarów przestrzeni publicznej w ramach nowej zabudowy centrum:
- wykreowanie czytelnej osi handlowo-rozrywkowej (z usługami handlu i gastronomii) łączącej północną i południową część miasta, z priorytetem komunikacji pieszej i rowerowej, z reprezentacyjną zielenią, łączącą Park Miejski z planowanym nowym centrum i dalej terenem przy szkołach municypalnych, kościele bł. Karoliny i w kierunku Paprocan,
- ukształtowanie miejsca na zakończeniu osi, przy szkołach municypalnych, wraz z powiązaniem pieszym w kierunku południowym,
- zalecenie dogęszczania zabudowy w pierzejach osi i dopuszczenia przekształceń lokali w parterach na lokale usługowe w celu wytworzenia ciągłych pierzei usługowych,
- ukształtowanie punktu węzłowego na przecięciu z aleją Jana Pawła II z szerokim, wygodnym przejściem dla pieszych i przeniesieniem tu przystanków komunikacji publicznej,
- ukształtowanie nowego obszaru przestrzeni publicznej z pierzejami usługowymi w ramach zespołu zabudowy nowego centrum przy alei Jana Pawła II; przestrzeń ta powinna być istotnym punktem węzłowym w systemie przestrzeni publicznych i miejscem koncentracji aktywności miejskich w środku Osi Zielonej.
Zgodność planu miejscowego z założeniami Studium
Plan miejscowy dostosowany jest do szczególnych wytycznych kształtowania przestrzeni publicznych wskazanych w Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego.
- Należy wykorzystywać możliwości kształtowania przestrzeni publicznych dla promowania i stymulowania zrównoważonej mobilności, tj. korzystania z alternatywnych środków transportu w stosunku do samochodów osobowych. Bezpieczne i komfortowe przestrzenie publiczne stymulują ruch pieszy, który jest także składnikiem podróży środkami komunikacji publicznej. Wzrost ruchu pieszego stymulują też atrakcyjne i funkcjonalne pierzeje zabudowy - tzw. “aktywne krawędzie".
- Stymulować ruch pieszy należy w szczególności przez: lokowanie przystanków komunikacji publicznej przy głównych przestrzeniach publicznych, ścieżki i szlaki rowerowe, parkingi i miejsca postojowe.
- Ulice i drogi publiczne wewnątrz obszarów przestrzeni publicznej oraz te, które mogą stać się częścią systemu powiązań pomiędzy tymi obszarami, powinny być wyposażone w chodniki piesze i drogi rowerowe o parametrach zapewniających wygodne i bezpieczne przemieszczanie się.
- Należy dążyć do takiej reorganizacji ruchu drogowego w obrębie obszarów lub ich części, który umożliwi tworzenie stref dominacji ruchu pieszego i/lub ograniczonego ruchu samochodowego: wiążących znaczące w skali poszczególnych obszarów miejsca i funkcje o charakterze publicznym.
Dostosowanie planu miejscowego do wymogów ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym
Przy sporządzaniu planu zrealizowane zostały wymogi określone w art. 1 ust. 2-4 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym:
Dostosowanie do wymagań ładu przestrzennego, w tym urbanistyki, architektury oraz planowania i lokalizowania nowej zabudowy oraz walory architektoniczne i krajobrazowe
Głównym celem planu miejscowego jest stworzenie przestrzeni publicznych w centrum miasta, które będą przyjazne do zamieszkania, prowadzenia działalności, spędzania czasu oraz staną się atrakcyjną wizytówką Tychów. System przestrzeni publicznych oparty został o krzyżujące się ze sobą główne elementy krystalizujące strukturę przyszłego centrum - Oś Zieloną i Aleję Jana Pawła II.
Celem planu jest wyznaczenie jednolitych parametrów dla zachowania spójności urbanistycznej w centrum miasta. Wprowadzenie pierzejowej zabudowy za pośrednictwem linii zabudowy oraz cech takich jak podium i wyniesienie budynku pozwoli na uzyskanie efektu tzw. "ludzkiej skali" zabudowy, co oznacza, że budynki nie będą zbyt dominujące i przytłaczające w kontekście przestrzeni publicznej.
Zasady te pozwolą zachować atrakcyjność miejsca i komfort użytkowników oraz osiągnięcie równowagi między intensywnością zabudowy a estetyką miejsca, uwzględniając jednocześnie potrzeby inwestorów i chroniąc jakość przestrzeni miejskiej.
Dostosowanie do wymagań ochrony środowiska
W planie uwzględniono wymagania ochrony środowiska, poprzez wprowadzenie regulacji dotyczących: zasad modernizacji, rozbudowy i budowy systemów infrastruktury technicznej w zakresie odprowadzenia ścieków komunalnych, wód opadowych i roztopowych, zaopatrzenia w ciepło i chłód, gospodarki odpadami, zasad kształtowania zabudowy i zagospodarowania terenów, w tym ustalenie procentowego udziału powierzchni biologicznie czynnej, kształtowania dachów w formie zielonych dachów.
Wyznaczone zostały tereny zieleni urządzonej, w tym „Osi Zielonej” - założenia urbanistycznego łączącego Park Północny z Parkiem Południowym, a przy tym pełniącego szereg funkcji proekologicznych.
W obszarze planu brak jest gruntów rolnych i leśnych wymagających zmiany przeznaczenia na cele nierolnicze i nieleśne na skutek ustaleń planu.
W granicach opracowania planu miejscowego, ani w jego pobliżu, nie występują żadne formy ochrony przyrody w rozumieniu art. 6 ust. 1 pkt 1 - 9 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1336). Teren ten również nie był proponowany do objęcia ochroną.
W toku prac planistycznych przeprowadzono strategiczną ocenę oddziaływania na środowisko przedmiotowego dokumentu, a projekt planu miejscowego i przyjęte rozwiązania planistyczne uzyskały pozytywną ocenę organów opiniujących i uzgadniających.
Dostosowanie do wymagań ochrony dziedzictwa kulturowego i zabytków oraz dóbr kultury współczesnej
Na obszarze planu zlokalizowane są zabytki i dobra kultury współczesnej, w tym oś kompozycyjna oraz krzyż przydrożny. W ramach ochrony dziedzictwa kulturowego i zabytków oraz dóbr kultury współczesnej określono szereg zapisów w postaci m.in. nakazów zachowania, konserwacji, pielęgnacji, czy dopuszczenia relokacji.
Dostosowanie do wymagań dotyczących ochrony zdrowia oraz bezpieczeństwa ludzi i mienia, a także potrzeb osób niepełnosprawnych
Ustalenia planu miejscowego realizują przedmiotowe aspekty m.in. poprzez maksymalizację terenów zieleni, wprowadzenie zasad modernizacji, rozbudowy i budowy systemów infrastruktury technicznej i komunikacji, a także wymagania wynikające z potrzeb kształtowania przestrzeni publicznych, w szczególności poprzez nakaz zastosowania rozwiązań technicznych zapewniających dostępność osobom ze szczególnymi potrzebami.
Walory ekonomiczne przestrzeni oraz potrzeby interesu publicznego, wpływ na finanse publiczne, w tym budżet gminy oraz prawo własności
Rozwiązania projektowe planu miejscowego uwzględniają walory ekonomiczne obszaru opracowania planu i jego położenie w strukturze przestrzennej Miasta Tychy, poprzez racjonalne i efektywne wykorzystanie przestrzeni. Wpływ ustaleń planu na finanse publiczne został określony w Prognozie skutków finansowych.
Plan miejscowy uwzględnia prawa nabyte właścicieli nieruchomości, poprzez dopuszczenie m.in. przebudowy lub termomodernizacji budynków, które istnieją w dniu wejścia planu w życie lub posiadających ostateczną decyzję o pozwoleniu na budowę w dniu wejścia planu w życie i nie spełniają ustaleń dla poszczególnych terenów.
Dostosowanie planu do potrzeb obronności i bezpieczeństwa państwa
Ustalenia przyjęte w planie miejscowym nie mają wpływu na obronność i bezpieczeństwo państwa. Instytucje opiniujące i uzgadniające projekt planu w zakresie obronności i bezpieczeństwa państwa nie wniosły uwag do projektu planu.
Dostosowanie planu do potrzeb w zakresie rozwoju infrastruktury technicznej
Obszar planu obejmuje tereny uzbrojone w infrastrukturę techniczną, zapewniając możliwość zaopatrzenia w wodę, odprowadzanie ścieków sanitarnych i deszczowych, zasilania w energię i gaz, a także łączność telekomunikacyjną.
Dalsze potrzeby rozwoju infrastruktury zostały uwzględnione poprzez dopuszczenie lokalizacji, przebudowy, modernizacji lub zmiany przebiegu i lokalizacji sieci lub obiektów budowlanych infrastruktury technicznej, w tym urządzeń technicznych służących bezprzewodowej łączności publicznej.
Zapewnienie udziału społeczeństwa w pracach nad planem miejscowym
Udział osób zainteresowanych ustaleniami dla przedmiotowego obszaru został zapewniony, w zgodzie z przepisami obowiązującej ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, poprzez możliwość składania wniosków oraz uwag do projektu planu, a także poprzez konsultacje w postaci wyłożenia projektu planu do publicznego wglądu.
Wyłożenie odbyło się w terminie w terminie od 18 lipca 2023 r. do 18 sierpnia 2023 r. 3 sierpnia 2023 r. zorganizowano dyskusję publiczną nad przyjętymi w planie rozwiązaniami. Informacje na temat wyłożenia projektu planu do publicznego wglądu i dyskusji publicznej przekazano poprzez stosowne ogłoszenia w prasie, obwieszczenie na tablicy informacyjnej Urzędu Miasta, ogłoszenie zamieszczone na stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Miasta Tychy oraz w mediach społecznościowych i stronie internetowej razemtychy.pl, wraz z udostępnionym projektem planu.
W trakcie omawianego wyłożenia oraz w terminie przewidzianym na składanie uwag, tj. do 1 września 2023 r. wpłynęło 15 pism (w tym na adres e-mail), zawierających 51 uwag, które zostały rozstrzygnięte Zarządzeniem Prezydenta Miasta Tychy. W konsekwencji w planie wprowadzono następujące zmiany:
- dodano dopuszczenie stosowania ulicy o jednoprzestrzennym przekroju bez wydzielonych jezdni i chodników w terenach KDD1 i KDD2,
- zmieniono sformułowanie „przestrzeń rekreacyjna” na „przestrzeń sąsiedzka”,
- dodano dla terenu o symbolu KDL1 zakaz przekroczenia 40% powierzchni służącej transportowi samochodowemu w stosunku do powierzchni terenu,
- zmniejszono minimalną wysokość budynków w strefie (sw) do 36 m dla terenów o symbolach U/MW6 - U/MW8,
- usunięto wymóg zapewnienia miejsc parkingowych dla usług,
- dodano dla przestrzeni publicznych nakaz przy realizacji nawierzchni z kostki betonowej lub płyt betonowych zastosowania kostki lub płyty o szerokości krótszego boku min. 30 cm.
Dostosowanie do wymagań dotyczących transportu publicznego i samochodowego oraz przemieszczania się pieszych i rowerzystów
Teren objęty planem miejscowym wpisuje się w funkcjonującą strukturę przestrzenną. Plan określa obsługę komunikacyjną obszaru planu z istniejących oraz projektowanych dróg i ciągów pieszych i pieszo-jezdnych, w tym z Alei Jana Pawła II oraz ul. Zofii Nałkowskiej zlokalizowanej poza obszarem planu.
W terenach sąsiadujących zagwarantowany jest dostęp do transportu zbiorowego (przystanki autobusowe i kolejowe), zapewniający powiązania komunikacyjne w skali lokalnej i ponadlokalnej. Wyznaczone w planie tereny zabudowy posiadają dostęp do infrastruktury technicznej.
Intencją planu jest przekształcenie Alei w miejską ulicę o uspokojonym ruchu kołowym (przy jednoczesnym jej obustronnym obudowaniu budynkami wielofunkcyjnymi), co zmniejszy płynące z niej uciążliwości (takie jak hałas i zanieczyszczenie powietrza). Wprowadzone zostaną szpalery drzew i niska zieleń. W przewidzianej szerokości ulicy znajdzie się miejsce na szerokie chodniki i przestrzenie dla ogródków gastronomicznych oraz bezpieczne drogi rowerowe. Zbliżenie do siebie przeciwnych stron ulicy wypełnionych usługami i różnorodnymi funkcjami miejskimi zwiększy ich dostępność dla mieszkańców. Takie rozwiązania promują i stymulują tzw. zrównoważoną mobilność. Oznacza to, że priorytetem ma być ruch pieszy oraz korzystanie z alternatywnych środków transportu w stosunku do samochodów osobowych, takich jak rower i transport zbiorowy.
Ponadto, dostosowanie zajętości pasa drogowego do kontekstu centrum miasta jest zbieżne z zapisami takich dokumentów, jak: Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Tychy, Strategii rozwoju miasta Tychy, czy Polityki mobilności miasta Tychy.
Ukształtowanie zabudowy z obu stron Al. Jana Pawła II przyczyni się do stworzenia spójnej i atrakcyjnej przestrzeni miejskiej. Dzięki temu ulica staje się bardziej przyjazna dla mieszkańców i odwiedzających, poprzez sprzyjanie tworzeniu się miejsc spotkań i rekreacji, zachęcając przy tym do korzystania z niej w charakterze pieszego lub rowerzysty. Pozwala to na rozwijanie różnych funkcji miejskich, takich jak sklepy, restauracje, kawiarnie czy biura, co sprzyja aktywności gospodarczej, handlowej i kulturalnej.
Ustalenia planu regulują jedynie wymaganą minimalną liczbę miejsc do parkowania, jaką musi zapewnić inwestor realizujący nową zabudowę. Do decyzji inwestora pozostaje możliwość wybudowania większej liczby miejsc parkingowych. Ponadto, celem planu jest ograniczenie ruchu samochodowego w ścisłym centrum miasta oraz tworzenie atrakcyjnej przestrzeni publicznej. Ograniczenie liczby miejsc parkingowych promuje i stymuluje tzw. zrównoważoną mobilność.
Oznacza to, że priorytetem ma być ruch pieszy oraz korzystanie z alternatywnych środków transportu w stosunku do samochodów osobowych: roweru i transportu zbiorowego. Zmniejszenie ruchu samochodowego ma na celu poprawę jakości powietrza, zmniejszenie hałasu i korków ulicznych oraz poprawę dostępności pieszej, rowerowej i komunikacji publicznej.
Co z Aleją Jana Pawła II?
Do wyłożonego do publicznego wglądu planu pojawiła się uwaga mieszkańca dotycząca pozostawienia Al. Jana Pawła II jako ulicy dwujezdniowej o dwóch pasach ruchu w każdym z kierunków w całym jej przebiegu. Radni odrzucili tę uwagę, co uzasadniają następująco:
"Głównym celem planu miejscowego jest stworzenie przestrzeni publicznych w centrum miasta, które będą przyjazne do zamieszkania, prowadzenia działalności, spędzania czasu oraz staną się atrakcyjną wizytówką Tychów. Nie będzie to możliwe przy pozostawieniu Al. Jana Pawła II o obecnych parametrach charakterystycznych dla arterii tranzytowych. Intencją planu jest przekształcenie Alei w miejską ulicę o uspokojonym ruchu kołowym (przy jednoczesnym jej obustronnym obudowaniu budynkami wielofunkcyjnymi), co zmniejszy płynące z niej uciążliwości (takie jak hałas i zanieczyszczenie powietrza).
Wprowadzone zostaną szpalery drzew i niska zieleń. W przewidzianej szerokości ulicy znajdzie się miejsce na szerokie chodniki i przestrzenie dla ogródków gastronomicznych oraz bezpieczne drogi rowerowe. Zbliżenie do siebie przeciwnych stron ulicy wypełnionych usługami i różnorodnymi funkcjami miejskimi zwiększy ich dostępność dla mieszkańców. Takie rozwiązania promują i stymulują tzw. zrównoważoną mobilność. Oznacza to, że priorytetem ma być ruch pieszy oraz korzystanie z alternatywnych środków transportu w stosunku do samochodów osobowych tj. roweru i transportu zbiorowego. Ponadto, dostosowanie zajętości pasa drogowego do kontekstu centrum miasta jest zbieżne
z zapisami takich dokumentów, jak: Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Tychy, Strategii rozwoju miasta Tychy, czy Polityki mobilności miasta Tychy".
Powstaną wysokie bloki?
Kolejna ze zgłoszonych przez mieszkańca uwag dotyczyła ograniczenia wysokości zabudowy na całym obszarze planu do maksymalnie 6-7 pięter. Uwaga ta została odrzucona. W uzasadnieniu czytamy:
"Intencją planu jest ustalenie wysokości budynków na poziomie ludzkiej skali przy zachowaniu intensywności zabudowy wynikającej z obowiązujących planów miejscowych i kontekstu centrum miasta. W tym celu zasadnicze części wszystkich budynków (tzw. podia) będą utrzymane na poziomie maksymalnie pięciu kondygnacji. Miejscowe wyniesienia budynków dopuszczone zostały jedynie w wybranych terenach. Ich wielkość ograniczona jest parametrami powierzchni i intensywności zabudowy, a zapisy nakazują ich wycofanie względem przestrzeni publicznych.
Część wyniesień (w tym wyższych budynków przy przecięciu Al. Jana Pawła II i Osi Zielonej) pełni ważną rolę - dominant. Oznacza to, że ich celem jest domykanie perspektyw dla obserwatora lub podkreślanie konkretnego miejsca. Dzięki miejscowym wyniesieniom budynku przestrzeń będzie bardziej urozmaicona architektonicznie, co ułatwi mieszkańcom orientację w terenie. Utrzymanie jednolitej wysokości budynków na poziomie 6-7 kondygnacji skutkowałoby przytłoczeniem i monotonią.
Przyjęcie planu miejscowego. Wyniki głosowania radnych
Za przyjęciem planu było 21 radnych. Jedna osoba wstrzymała się od głosu.
Wyniki imienne: Karolina Chemicz-Pałys (ZA), Wojciech Czarnota (ZA), Edyta Danielczyk (ZA), Lidia Gajdas (ZA), Marek Gołosz (WSTRZYMUJĘ SIĘ), Grzegorz Gwóźdź (ZA), Jarosław Hajduk (ZA), Maciej Jędrzejko (ZA), Michał Kasperczyk (NIEOBECNI), Grzegorz Kołodziejczyk (ZA), Barbara Konieczna (ZA), Patrycja Kosowska-Pawłowicz (ZA), Krzysztof Król (ZA), Anna Krzystyniak (ZA), Andrzej Kściuczyk (ZA), Ali Nurbagandow (ZA), Iwona Oleksiak (NIEOBECNI), Aleksandra Pabian (ZA), Urszula Paździorek-Pawlik (ZA), Anita Skapczyk (ZA), Sławomir Sobociński (ZA), Józef Twardzik (ZA), Dariusz Wencepel (ZA), Sławomir Wróbel (NIEOBECNI), Aleksandra Wysocka-Siembiga (ZA).
Dokument po ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego, stanowić będzie prawo miejscowe obowiązujące od dnia wejścia planu w życie, tj. po upływie 14 dni od dnia ww. ogłoszenia.
Pytania radnych. Ich wątpliwości wyjaśnił specjalista miejskiego referatu planowania przestrzennego
Podczas sesji, po omówieniu przez Głównego Specjalistę Referatu Planowania Przestrzennego Michała Lorbieckiego założeń planu miejscowego, rozpoczęła się dyskusja z udziałem radych.
Edyta Danielczyk:
- Z jednej strony chcemy wyprowadzić ruch z miasta, z centrum, a z drugiej strony planujecie państwo wysokie bloki, w związku z tym będzie tam więcej mieszkańców. 2 tysiące miejsc parkingowych na 9 tysięcy mieszkańców. Wypada 4,5 mieszkańca na 1 miejsce parkingowe. Na komisji powiedział pan, że przewidujecie państwo na 2 mieszkania jedno miejsce. Więc albo zakładacie pastwo, że będą to takie kawalerki, gdzie będzie mieszkała jedna osoba, maksymalnie dwie, albo zakładacie, że ci ludzie będą ustawiali samochody w inne miejsca. Problem polega na tym, że demografia na dzisiaj w Tychach to jest średnia wieku 43 lata i będzie coraz gorzej. Może zdarzyć się cud i zaczną rodzić się dzieci, będzie więcej młodych ludzi, ale my raczej musimy liczyć się z tym, że będzie coraz więcej osób, które będą potrzebowały wparcia i pomocy i sytuacja, w której będą one zostawiały samochód na osiedlu F, dojeżdżały autobusem do swojego domu, raczej jest mało prawdopodobna. W młodym sinym, zdrowym społeczeństwie jak najbardziej jest to możliwe, ale seniorom trudno to sobie wyobrazić. Dlatego albo powinni państwo zmniejszyć wysokość zabudowy, żeby nie było aż tylu mieszkańców na tym terenie, albo przemyśleć kwestię miejsc parkingowych, żeby nie było tak, że mieszkańcy nowych bloków będą stawiali samochody na miejscach parkingowych w innych osiedlach.
Michał Lorbiecki:
- Dotykamy tutaj jednego z najważniejszych problemów demograficznych, z jakimi zmagają się dziś nasze miasta. Mówimy o srebrnej ergonomii, czyli dostosowaniu wszelkich usług - nie tylko społecznych, ale również komercyjnych i mieszkalnictwa do starzejącego się społeczeństwa. Tego nie odwrócimy -nasze społeczeństwo będzie się starzało, dzieci będzie się rodziło coraz mniej. Jeśli będą się one rodziły, to raczej w dużych ośrodkach miejskich. W przypadku nowego centrum chodzi przede wszystkim o to, żeby przyciągnąć mieszkańców z zewnątrz. (...) Sam plan miejscowy nie jest na tyle szczegółowy, żeby wskazać, czy powstaną małe mieszkania, czy duże mieszkania. Plan musi umożliwiać mobilność seniorów. I właśnie dlatego musimy myśleć o przestrzeniach publicznych wolnych od samochodów, żeby seniorzy czuli się bezpiecznie, żeby mogli, zjeżdżając windą ze swojego mieszkania, kupic to, czego potrzebują w warzywniaku na dole i nie będą musieli jechać do supermarketu. (...) Ważne jest myślenie o przestrzeni nie tylko samochodowej, ale takiej, która będzie bezpieczna i wszędzie będzie blisko.
Chodzi o to, żeby samochodów nie wpuszczać w przestrzenie publiczne, żeby były wyznaczone miejsca do których samochody będą mogły wjeżdżać. Miasta zmierzają w takim kierunku, żeby wszystkie tereny zielone zamieniać na parkingi. Niestety takie postulaty przestawiają osoby młode i silne, które mogą wsiąść w samochód. Czujemy się wolni, mobilni, nic nas nie ogranicza. A kiedy żyjemy w przestrzeni ograniczanej do mieszkańców, którzy mogą jeździć samochodami, nie wydostaniemy się z domu. Widzimy to na przykładzie odśnieżania ulic zimą, nie widzimy w ogóle osób starszych i niepełnosprawnych, ponieważ priorytetem są nasze drogi. W pierwszej kolejności musimy zadbać o potrzeby osób w wieku produkcyjnym, więc jako pierwsze odśnieżane są jezdnie. Dopiero później chodniki, ewentualnie wyjścia z domów. To jest problem nie tylko w Tychach, a na całym świecie, że te priorytety są źle rozłożone. (...).
Wysokości budynków nie są tutaj problemem. W planie miejscowym określamy maksymalne możliwości (...). Ile będzie konkretnych miejsc parkingowych, czy chodniki będą miały wysokie krawężniki - o tym już decydują konkretne dokumenty, a plan miejscowy jest dość ogólnym dokumentem, ale niezwykle istotnym z punktu widzenia tego, na co przeznaczamy teren.
Aleksandra Wysocka-Siembiga
- Dziękujemy za zorganizowanie konsultacji. Wynika z nich, że mieszkańców niepokoją dwie rzeczy. Parkingi i zwężenie Al. Jana Pawła II. To są dwie rzeczy, które zawsze na spotkaniach były podnoszone. Ja mam pytanie, czy jeśli my dziś przyjmiemy plan zagospodarowania przestrzennego na ten obszar, czy to już rzeczywiście tak będzie wyglądać, czy będą jeszcze dyskusje, czy będziemy mogli wnosić zmiany, kierować uwagi?
Spośród uwag odrzucona jest też uwaga dotycząca budowy parkingu wielopoziomowego. Ja wiem, że pan mówił, że na tym terenie nie ma takiej możliwości. Zwracam się też do pana prezydenta - czy gdzies obok, w niedalekiej odległości byłaby taka możliwość ? Bo przy puszczam, że przy takiej liczbie mieszkańców samochody będą pogrzebne, przynajmniej w najbliższych parudziesięciu latach. To jest zawsze problem - zakupy, dowóz dzieci do szkoły... Samochody się jednak przydają, ale przyjmuję słuszną uwagę, że może ich być za dużo. Trzeba uważać, aby nie było za dużo parkingów, żeby centrum nie było za bardzo betonowe. Trzeba oszczędnie i rozsądnie postępować z miejscami parkingowymi.
Michał Lorbiecki:
- Była taka uwaga o budowie parkingu wielopoziomowego w narożniku przy rondzie Cassino. Została ona odrzucona ponieważ to będzie brama do centrum miasta, miejsce bardzo reprezentacyjne, które będzie trzeba dobrze zaprojektować, żeby było wizytówką tego miejsca, a wiemy że parkingi wielopoziomowe do takich atrakcyjnych budynków nie należą. Dlatego pod tego typu funkcję wskazaliśmy miejsca, w których albo już są obecnie parkingi terenowe, zastępując je parkingami wielopoziomowym, jak to ma miejsce na terenie za City Pointem, albo teren przeznaczony w planie na parkingi przy jednym z najwyższych punktowców przy samej Zielonej Osi.
Parkingi zbiorcze powinny być lokalizowane poza centrum, gdzie będziemy się przesiadać na inne środki transportu. Te dwie lokalizacje zostały wyznaczone w oparciu o potrzeby lokalnych mieszkańców, żeby mieli blisko miejsca parkingowe, a nie musieli chodzić do centrum przesiadkowego np. przy lodowisku. Nie wyklucza to lokalizacji nowych parkingów poza obszarem nowego centrum. Dookoła tego obszaru jest bardzo dużo miejsc, które mogą być przeznaczone na parkingi wielopoziomowe, tak jak np. zbudowany został parking przy lodowisku na 300 miejsc. Przede wszystkim powinniśmy zastępować terenowe parkingi wielopoziomowymi, po to, żeby nie marnować kolejnych przestrzeni na parkingi. To oczywiście będzie kosztowało, potrzeba będzie dofinansowań.
Dariusz Wencepel:
- Duże wątpliwości budzi zwężenie Al. Jana Pawła II. Jaki jest tego koszt zgodnie z planem miejscowym? Rozumiem, że miałoby to nastąpić dopiero, gdy powstanie zabudowa centrum wraz z blokami mieszkalnymi? W przeciwnym razie droga może zostać zniszczona przez ciężki sprzęt dojeżdżający na plac budowy.
Michał Lorbiecki:
- Al. Jana Pawła II ma być tą zasadniczą przestrzenią publiczną, którą dziś absolutnie nie jest. Jest to arteria tranzytowa, która służby tylko do szybkiego przemieszczenia się z jednej strony miasta na drugą. Nie obsługuje żadnej inwestycji oprócz parkingów za City Pointem czy hotelem Tychy i lokali w tamtym miejscu. Jeżeli chodzi o koszty, to wszystko zależy od infrastruktury technicznej, która zostanie zastosowana. Plan miejscowy nie określa, jakie elementy zostaną zrealizowane i w jakiej kolejności. Natomiast zakładamy, że w pierwszej kolejności muszą być zrealizowane przestrzenie publiczne czyli Oś Zielona i Al. Jana Pawła II, żeby nadać kontekst przyszłemu centrum miasta.
Nie może być takiej sytuacji, jak w przypadku budowy Tychów, że bloki powstawały w szczerych polach, ale wcześniej, albo jednocześnie, musi powstać infrastruktura. Najlepszym rozwiązaniem będzie, kiedy niektóre inwestycje będą powstawały równocześnie. Musimy nadać tej przestrzeni nowy kontekst. Obecnie kontekst tej przestrzeni jest taki, że spotykamy się z inwestorami, którzy nie znają naszego miasta. Inwestorzy nie traktują tej przestrzeni tak emocjonalnie jak tyszanie. Patrzą na plan miejscowy i na to, jak wygląda obecnie i widzą 3 - 4 pasy ruchu, nieużytki, stare bloki, zaniedbaną zieleń. Pierwsze, o czym myśli inwestor, to centrum logistyczne, ewentualnie dyskont spożywczy, tylko dlatego, że taka infrastruktura służy właśnie takim inwestycjom.
A więc w pierwszej kolejności przestrzeń publiczna, a dopiero później uwalnianie kolejnych przestrzeni inwestycyjnych. Dopóki nie będzie przestrzeni publicznych, nie możemy myśleć o wpuszczaniu inwestorów.
Marek Gołosz:
- Chciałem odnieść się do kwestii zwężenia Al. Jana Pawła II , bo myślę, że dla wielu tyszan jest to sprawa nie do przyjęcia. W godzinach szczytu już w tej chwili jest bardzo ciężko przejechać przez miasto, a w momencie kiedy ograniczmy tę alternatywę przejazdu przez Al. Jana Pawła, wydaje się, że to tylko pogorszy nasze życie w miesicie. Uważam, że powinniśmy zwiększać przepustowość tych newralgicznych miejsc w centrum, a nie ograniczać je.
Michał Lorbiecki:
- To jest całkowicie normalna wątpliwość mieszkańca współczesnego miasta, w którym są obecne samochody. Słuszna wątpliwość, bo jeśli nie będą dokładane inne elementy układanki w postaci lepszego transportu zbiorowego, lepszych dróg rowerowych, tego aby miejsca pracy, miejsca sprzedaży i świadczenia usług były bliżej miejsca zamieszkania, to będziemy tylko podkreślać te potrzebę korzystania z samochodów. I faktycznie - nasze drogi będą nieprzepustowe. Nawet teraz, gdybyśmy pozostawili w takim przekroju Al. Jana Pawła II, to według prognoz, które przeprowadziliśmy, byłyby i tak coraz większe korki. Nie ma rozwiązania na ten problem, coraz bardziej pogłębiający się, niż zmuszenie tych, którzy niekoniecznie potrzebują tamtędy przejeżdżać, do skorzystania albo z alternatywnej trasy albo alternatywy przemieszkania się. Jeżeli część z użytkowników tej przestrzeni zrezygnuje z korzystania z samochodu, to od razu droga będzie bardziej przepustowa dla tych, aby koniecznie muszą tamtędy przejeżdżać. Al. Jana Pawła II to tylko skrót, nie trzeba tamtędy przejeżdżać, można wybrać obwodnicę śródmieścia, która jest bardzo przepustowa. Zatory tworzą się przede wszytki na skrzyżowaniach i na rondach. To właśnie w tych miejscach - tzw. wąskich gardłach powinnyśmy dokonać zmian, a nie w przekroju Al. Jana Pawła II, bo bardzo szybko przez nią przejedziemy, a staniemy w korku dopiero na rondzie. To, ile jest pasów, wiele nie zmienia. Powinniśmy zadbać o przepustowość wąskich gardeł, a same drogi niekoniecznie muszą mieć więcej pasów ruchu. Więcej pasów zachęca do wyboru tej trasy. Jeżeli zmniejszymy przepustowość Jana Pawła II, to korki będą automatycznie mniejsze, bo ludzie nie będą chcieli tamtędy jeździć i będą korzystali z obwodnicy.
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.