Wiadomości

  • 31 października 2023
  • 2 listopada 2023
  • wyświetleń: 969

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia zostanie Europejską Stolicą Kultury? Szanse coraz większe!

Kandydatura Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii do miana Europejskiej Stolicy Kultury 2029 przeszła do drugiego etapu starań!

Tychy z lotu ptaka
Tychy z lotu ptaka · fot. UM Tychy


Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia znalazła się na krótkiej liście miast, które wezmą udział w selekcji finałowej. Tym samym zakończył się I etap naboru na Europejską Stolicę Kultury 2029. Oprócz GZM, w kolejnym etapie znalazły się Lublin, Bielsko-Biała i Kołobrzeg. Które miasto zwycięży? Tego dowiemy się najprawdopodobniej pod koniec przyszłego roku.

Jak informuje Związek Miast Polskich, tytuł Europejskiej Stolicy Kultury jest przyznawany sekwencyjnie: dwóm lub trzem miastom z krajów Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz krajom kandydującym. Dotychczas dwa polskie miasta otrzymały ten tytuł: Kraków w 2000 roku i Wrocław w 2016. O tytuł ESK w 2029 roku rywalizować będą miasta polskie oraz szwedzkie.

W naszym kraju swoje kandydatury zgłosiły: Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, Bielsko-Biała, Bydgoszcz, Jastrzębie-Zdrój, Kielce, Kołobrzeg, Lublin, Opole, Płock, Pszczyna, Rzeszów, Toruń.

Wyboru dokonają eksperci wyznaczeni przez Komisję Europejską. Ogłoszenie Europejskiej Stolicy Kultury 2029 odbędzie się na cztery lata przed rokiem obchodów, a zatem w 2025 roku.

ar, kr / tychy.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.