Wiadomości
- 14 listopada 2023
- wyświetleń: 2181
Goście z Berlina i Lauingen w Tychach. Pracowali nad projektem "Auschwitz-Birkenau - przeciw zapomnieniu"
Dobiegła końca wizyta gości z miasta partnerskiego Berlin-Marzahn Hellersdorf oraz zaprzyjaźnionego z nim miasta Lauingen w Bawarii. Celem wizyty była realizacja wspólnego projektu edukacyjnego pod nazwą „Auschwitz Birkernau- Gegen das Vergessen” ("Auschwitz-Birkenau - przeciw zapomnieniu"), mającego na celu przeżywanie kultury pamięci i wzmacniania przyjaznych relacji między Lauingen, Marzahn-Hellersdorf i Tychami.
Od 6 do 11 listopada członkowie związku miast partnerskich reprezentowani przez:
- Kerstin Rocktäschel- przewodnicząca Związku Miast Partnerskich Berlin - Marzahn Hellersdorf,
- Michael Schütz - przedstawiciel Związku Miast Partnerskich Berlin - Marzahn Hellersdorf,
- Katja Müller - burmistrz miasta Lauingen
- Hubert Götz - wiceprzewodniczący Stowarzyszenia Partnerskiego Lauingen,
przebywali w Tychach w ramach projektu edukacyjnego pod nazwą "Auschwitz-Birkenau - przeciw zapomnieniu". Celem projektu było upamiętnienie ofiar Holokaustu i aktów terroru podczas Nocy Kryształowej, która miała miejsce z 9 na 10 listopada 1938 roku i doprowadziła w Niemczech do pogromu ludności żydowskiej. Dzień 9 listopada obchodzony jest na arenie międzynarodowej jako Dzień Walki z Faszyzmem i Antysemityzmem.
Wizyta niemieckich gości miała na celu również wzmocnienie przyjaznych stosunków między Lauingen, Berlin - Marzahn Hellersdorf i Tychami. Łącznie w projekcie uczestniczyło prawie 60 osób: młodzież i dorośli z dzielnicy Marzahn-Hellersdorf w Berlinie i miasta Lauingen oraz uczniowie I LO im. Leona Kruczkowskiego w Tychach.
Najważniejszym punktem programu było zwiedzanie Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkernau w Oświęcimiu, zakończone uroczystością upamiętniającą pamięć ofiar żydowskich w Parku Pamięci Wielkiej Synagogi w Oświęcimiu, przy ul. Berka Joselewicza, dawniej zwanej Żydowską. W ramach wizyty goście odwiedzili także Kraków, Wadowice i Wieliczkę. Zwiedzili wiele zabytków i zobaczyli miejsca ważne dla polskiej kultury, a co najważniejsze, większość niemieckich gości po raz pierwszy miała okazję poznać miasto Tychy, odwiedzić miejski magistrat i uczestniczyć w spotkaniu z dyrekcją, nauczycielami i uczniami I LO.
Tegoroczny projekt był refleksją nad przeszłością i wymianą doświadczeń pomiędzy miastami. Był również impulsem do przyszłych działań i projektów, które możemy zrealizować w partnerstwie z dzielnicą Marzahn Hellersdof i miastem Lauingen.
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.