Wiadomości
- 10 marca 2024
- wyświetleń: 3280
„Stella - niezaistniałe osiedle przyszłości. Wystawa w Muzeum Miejskim
Za nami:
Wystawa w Muzeum Miejskim zaprezentuje założenia i losy koncepcji niezrealizowanego osiedla „Stella” w Tychach, które projektował zespół pod kierunkiem Hanny Adamczewskiej-Wejchert i Kazimierza Wejcherta. Będzie ją można zobaczyć w dniach 22 marca - 31 sierpnia.
Idea stworzenia „Stelli”, swoistego osiedla-eksperymentu, wiązała się z uruchomionym w 1974 roku Programem Rządowym „PR-5”. Celem programu było znaczące podniesienie jakości budownictwa mieszkaniowego i wskazanie kierunków jego rozwoju po 1990 roku. PR-5 należy do największych tego rodzaju przedsięwzięć badawczo-wdrożeniowych w historii Polski. W kontekście utrzymujących się problemów szeroko pojętego mieszkalnictwa, podjęte wówczas działania robią dziś szczególnie duże wrażenie.
Osiedle „Stella”, będące jednym z czterech planowanych w ramach programu PR-5, zlokalizowano w tyskiej dzielnicy Żwaków. Jego projektanci otrzymali duży zakres swobody, który nie byłby możliwy w ramach normalnej praktyki projektowej. Pozwoliło to na stworzenie koncepcji zespołu mieszkaniowego o wysokim standardzie i nowatorskich, niestosowanych dotąd w Polsce, rozwiązaniach przestrzennych i funkcjonalnych. Prace projektowe poprzedzono przygotowaniem opracowań badawczych, które dotyczyły m.in. zagadnień układów przestrzennych, rozwiązań architektonicznych, komunikacji, problematyki społecznej, zdrowia mieszkańców, ochrony środowiska naturalnego. Perspektywę realizacji osiedla przekreślił jednak kryzys gospodarczy i przemiany polityczne lat 80.
Modelową „Stellę” przypomną materiały powstałe w ramach prac nad koncepcją osiedla: plansze projektowe, dokumentacja architektoniczno-urbanistyczna, opracowania badawcze, archiwalne dokumenty i fotografie. Uzupełnią je makiety układu urbanistycznego osiedla oraz wybranych obiektów architektonicznych wykonane przez studentki i studentów Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej pod kierunkiem dr. inż. arch. Ryszarda Nakoniecznego.
- Kurator wystawy: Mateusz Miłoń
- konsultacja merytoryczna: dr Patryk Oczko
- aranżacja: Szymon Bańka
- kordynacja produkcji: Dorota Kordys, Aleksandra Matuszczyk
- produkcja: NB Reklama Krystian Banik
- fotografie archiwalne: zbiory Muzeum Miejskiego w Tychach, Ireneusz Kaźmierczak, Robert Surma
- postprodukcja i przygotowanie plików do druku: Artur Pławski, Jadwiga Minksztym
- przygotowanie makiet: studentki i studenci Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach pod kierunkiem dr. inż. arch. Ryszarda Nakoniecznego w ramach przedmiotu „Modern Architecture”
- identyfikacja wizualna: Anna Kopaczewska
- program edukacyjny: Natalia Sitko
- promocja: Agnieszka Woszczyńska, Gabriela Oleksy.
- Czas trwania: 22 marca - 31 sierpnia
- miejsce: Stary Magistrat, pl. Wolności 1, Tychy
- wstęp wolny!
Partnerzy:
- Politechnika Śląska
- Wydział Architektury Politechniki Śląskiej.
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.
Muzeum Miejskie w Tychach
Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Muzeum Miejskie w Tychach" podaj