Wiadomości

  • 4 kwietnia 2024
  • wyświetleń: 353

Jak zabezpieczyć rany? Jakich środków opatrunkowych użyć?

Materiał partnera:

Skaleczenia są codziennością w życiu każdego z nas. Do większości drobnych ranek i zadrapań nawet nie przywiązujemy uwagi. Nieco poważniejsze uszkodzenia ciała - rozleglejsze, z krwawieniem i wysiękiem albo o nietypowym charakterze - czasami wymagają interwencji lekarza, ale często wystarczy po prostu dobrze zaopatrzona apteczka i umiejętność używania znajdujących się w niej środków opatrunkowych. Sprawdź, które z nich zastosować w różnych sytuacjach.

Źródło: pixabay.com


Plaster z opatrunkiem - idealny na drobne skaleczenia



Większość obrażeń nie stanowi zagrożenia dla zdrowia. To niewielkie zadrapania i skaleczenia, których możemy się nabawić używając przyrządów kuchennych czy toaletowych albo bawiąc się z pupilem. Jeśli krwawienie jest niewielkie a rana nie jest głęboka, wystarczy zabezpieczyć ją przy pomocy plastra z opatrunkiem. Występują one w najróżniejszych wariantach - w postaci gotowych plasterków lub na rolce do cięcia, w kolorze białym, beżowym lub w wesołe wzorki, w wersji klasycznej lub wodoodpornej. Najlepiej zawsze mieć w domowej apteczce plastry w kilku rozmiarach, na malutkie i nieco większe ranki.

Kompres jałowy lub niejałowy - kiedy będzie przydatny?



Niektóre skaleczenia wymagają podjęcia bardziej zaawansowanych działań. Chodzi o sytuacje, gdy krwawienie jest zbyt obfite, by mogło być wchłonięte przez zwykły plaster, gdy rana ma zbyt dużą powierzchnię (jednocześnie przy niewielkiej płytkości) albo gdy znajduje się w trudnodostępnym miejscu, w którym przylepiec nie chce się trzymać (np. w pachwinie, we wnętrzu dłoni). Najlepszą opcją jest zastosowanie kompresu z gazy (różne warianty są dostępne tutaj: https://eplaster.pl/pl/c/Kompresy/189. Kompres nie zawsze musi być jałowy - jeśli skaleczenie zostało zdezynfekowane i nie zagraża zdrowiu, wystarczy gaza niejałowa.

Plaster bez opatrunku, bandaż - jak skutecznie zabezpieczyć ranę?



Gazę trzeba w jakiś sposób przytrzymać na miejscu. Najlepiej nadaje się do tego przylepiec w rolce - czyli plaster bez opatrunku, albo bandaż (dziany lub elastyczny). Środki te sprawdzają się zwłaszcza wówczas, gdy skaleczenie znajduje się w miejscu ciągle narażonym na podrażnienia i ruch, co uniemożliwia utrzymanie się tam zwykłego plastra. Przylepiec można uciąć nożyczkami lub oderwać ręcznie. Bandaż dziany wystarczy rozedrzeć na końcu i związać a elastyczny - uchwycić z dwóch stron dołączoną do niego dwustronną zapinką.

Siatki i opaski kohezyjne - do nietypowo zlokalizowanych skaleczeń



Do przytrzymania opatrunku na wyjątkowo trudno zlokalizowanych ranach, przyda się bandaż kohezyjny (zaczepiający się sam o siebie i nie wymagający wiązania) albo elastyczna siatka (idealna np. w przypadku uszkodzenia głowy, oka czy ucha). Ich zastosowanie nie wymaga żadnych dodatkowych umiejętności, a stanowi najlepsze zabezpieczenie opatrunku przed niekontrolowanym przemieszczaniem się.

Opatrunki specjalistyczne - przegląd



W apteczce warto mieć również opatrunki, które sprawdzają się w niestandardowych sytuacjach. Najczęściej domowe obrażenie do skaleczenia, stłuczenia i zadrapania. Czasami zdarzają się jednak inne wypadki, wymagające zastosowania odmiennych środków. Na oparzenia najlepiej nakleić opatrunek hydrożelowy lub hydrokoloidowy, który zapewnia zabezpieczenie przez czynnikami środowiskowymi oraz przez przenikaniem do niej bakterii i wirusów, a jednocześnie umożliwia skórze oddychanie, dzięki czemu tworzy optymalne warunki do gojenia się rany. Podobne środki należy zastosować w przypadku mało poważnych odmrożeń. Specjalistyczny, bardzo chłonny i anatomicznie wyprofilowany opatrunek, jest potrzebny gdy dochodzi do urazu gałki ocznej. Z kolei w terenie, gdzie trudno o natychmiastowe uzyskanie pomocy medycznej, warto mieć przy sobie paski do zamykania ran, działające jak prowizoryczne szwy, a więc przede wszystkim tamujące krwawienie.

Podstawą opatrywania każdej rany jest dezynfekcja. Nawet powierzchowne zadrapanie może stać się źródłem zakażenia, zwłaszcza jeśli borykamy się ze spadkiem odporności lub walczymy z jakąś chorobą przewlekłą. To dlatego przed przystąpieniem do bandażowania czy zaklejania skaleczenia, należy w pierwszej kolejności przemyć uszkodzony fragment skóry, oczyścić ranę (np. z piasku), a następnie zastosować środek antyseptyczny o szerokim spektrum działania, unieszkodliwiający większość bakterii, wirusów i grzybów. Wybieraj przede wszystkim preparaty na bazie oktenidyny, które nie tylko skutecznie dezynfekują, ale też nie przesuszają skóry i wspierają jej regenerację.