
Wiadomości
- 25 kwietnia 2024
- wyświetleń: 1688
Grać jak Iga i Hubert. Spotkanie tyskich tenisistów
Za nami:
Kolejne spotkanie w Tyskiej Galerii Sportu to rozmowa z jedną z najlepszych zawodniczek w historii polskiego tenisa (29-krotną mistrzyną Polski w tenisie) o tyskich wątkach tego sportu.

To spotkanie nie tylko dla zainteresowanych tenisem ziemnym, ale też dla osób, które zamierzają dopiero rozpocząć swoją przygodę z tym sportem.
Tenis ziemny stał się w Polsce bardzo popularną dyscypliną sportu za sprawą światowej rangi sukcesów Igi Świątek i Huberta Hurkacza. Wcześniej polski tenis kojarzył się z wielkimi sukcesami Agnieszki Radwańskiej, Wojciecha Fibaka i Jadwigi Jędrzejowskiej.
Podczas spotkania będzie można zapoznać się z historią tego sportu w mieście i sukcesami tyskich tenisistów. To także okazja do podzielenia się swoimi tenisowymi historiami i doświadczeniami.
Tenisowe tradycje w Tychach sięgają lat 30. XX wieku. Ludwik Musioł w „Tychy. Monografii historycznej” z 1939 roku opisuje: „Stadion Tychy, >>przedsiębiorstwo kąpielowo-gastronomiczne<<, położone na terenach dawnych łąk gminnych i parafialnych, tuż przy stacji kolejowej, mieści na swych terenach boisko sportowe, kort tenisowy, strzelnicę małokalibrową, basen pływacki, skocznie, ślizgawki wodne, szatnie i pawilony kasowe”. Z opisu wynika więc, że warunki do uprawiania tenisa mieszkanki i mieszkańcy Tychów zyskali już w 1931 roku, z chwilą oddania do użytku Stadionu Tychy. Po II wojnie światowej kort nie został odbudowany w tym miejscu. Tyszanki i tyszanie mieli za to od lat 70. XX wieku do dyspozycji korty ziemne na tyłach stadionu przy ul. F. Engelsa (obecnie Edukacji). Obecnie w mieście działają: Klub Tenisowy Tennis Team (przy ul. gen. St. Grota-Roweckiego 4d) oraz Akademia Tenisowa Servicom Tychy (przy ul. Szkolnej 69). W obu tych ośrodkach w tenisa gra kilkaset osób - od dzieci po osoby dorosłe. Dwa korty znajdują się również w kompleksie sportowym Paprocany.
Gościem specjalnym spotkania będzie Barbara Olsza, jedna z najlepszych zawodniczek w historii polskiego tenisa. W trakcie długiej kariery reprezentowała barwy Baildonu Katowice i GKS-u Katowice. 29-krotna mistrzyni Polski, reprezentantka kraju, potem również trenerka (była m.in. kapitanem reprezentacji w Pucharze Federacji) i pracowniczka naukowa Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach. Jej córka, Aleksandra Olsza, w 1995 roku jako pierwsza Polka wygrała juniorski turniej wielkoszlemowy - na kortach Wimbledonu w singlu oraz w deblu w parze z reprezentantką Zimbabwe Carą Black.
Goście: Barbara Olsza i Bartłomiej Kuchta (Klub Tenisowy Tennis Team Bartłomiej Kuchta).
- Miejsce: Tyska Galeria Sportu, ul. Edukacji 7
- Data: czwartek 25 kwietnia, godzina: 18:00
- Wstęp wolny
- Prowadzenie: Kamil Hajduk i Piotr Zawadzki; Zapisy: 515 717 430 (także SMSem), k.hajduk@tgs.tychy.pl.
Muzeum Miejskie w Tychach
Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Muzeum Miejskie w Tychach" podaj

DzisiajBluesowe improwizacje inspirowane Śląskiem. Koncert towarzyszący wystawie

Gorący temat[Historyczne zdjęcie] „Tychowski młyn elektryczny” zbudowany w 1910 roku

Gorący temat[Historyczne zdjęcie] Tyskie skrzyżowanie, lata 90. Fiat 125p i trolejbus ZIU

Gorący tematFamilią w ogrodzie, czyli budzimy wiosnę w ogrodzie społecznym w Tychach!

Gorący temat[ZDJĘCIA] Tyskie obchody 80. rocznicy Tragedii Górnośląskiej

Gorący temat[Historyczne zdjęcie] Małym fiatem po osiedlu Z
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.