Wiadomości

  • 21 czerwca 2024
  • 23 czerwca 2024
  • wyświetleń: 3653

Potrącenie dziecka na pasach przy szkole. Chłopiec poruszał się na hulajnodze

W czwartek 20 czerwca około godz. 11:24 dyżurny tyskiej policji otrzymał zgłoszenie o potrąceniu dziecka na oznakowanym przejściu dla pieszych w ciągu ul. Katowickiej przy Szkole Podstawowej nr 6.

Na miejsce zdarzenia poza patrolem policji zadysponowane zostało pogotowie. W trakcie działań ratunkowych w miejscu zdarzenia występowały utrudnienia w ruchu.

Poszkodowany 8-latek trafił pod opiekę ratowników medycznych, a następnie został przetransportowany do szpitala w Katowicach Ligocie. Ze wstępnych ustaleń pracujących na miejscu policjantów wynika, że 8 - latek wjechał na hulajnodze na przejście dla pieszych po wcześniejszym upewnieniu się czy nic nie jedzie. Niestety z jego lewej strony nadjechał samochód osobowy marki BMW, którego kierowca najprawdopodobniej nie zauważył dziecka i doszło do potrącenia.

Policjanci zatrzymali kierowcy osobówki prawo jazdy, a sprawa potrącenia będzie miała swój finał w sądzie.

Sytuację opisuje tyska policja:

Wczoraj po godzinie 11.00 służby ratunkowe otrzymały zgłoszenie o zdarzeniu drogowym, do którego doszło na oznakowanym przejściu dla pieszych przy ulicy Katowickiej w Tychach. Na pomoc poszkodowanemu 8-latkowi ruszyły najpierw osoby postronne, które były świadkami zdarzenia. Po przyjeździe załogi pogotowia chłopiec został przekazany pod opiekę ratowników medycznych, a następnie, w stanie niezagrażającym życiu i zdrowiu, przewieziony do szpitala na dalszą diagnostykę.

Mundurowi wstępnie ustalili, że nastolatek na hulajnodze został potrącony przez samochód osobowy marki BMW, którym kierował 70-letni mężczyzna. Badanie stanu trzeźwości wykazało, że kierujący był trzeźwy. Policjanci zatrzymali mu prawo jazdy. Teraz na podstawie zebranego materiału dowodowego śledczy szczegółowo ustalają okoliczności i przebieg tego zdarzenia drogowego.

Piesi stanowią najbardziej zagrożoną wypadkami grupę wśród tzw. niechronionych uczestników ruchu drogowego. Niestety, do większości zdarzeń z ich udziałem, dochodzi na przejściach dla pieszych. Należy również nadmienić, że osoba korzystająca z urządzeń wspomagających ruch (UWR) jest traktowana jako pieszy. Zgodnie z definicją zawartą w ustawy Prawo o ruchu drogowym UWR to urządzenie lub sprzęt sportowo-rekreacyjny przeznaczony do poruszania się osoby w pozycji stojącej, napędzane siłą mięśni. Są to na przykład: wrotki, rolki, deskorolki, hulajnogi.

Mundurowi przypominają o obowiązkach kierowcy

Kierowca ma przede wszystkim obowiązek udzielić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych, a od 1 czerwca 2021 roku - również pieszemu wchodzącemu na to przejście. Zbliżając się do przejścia dla pieszych kierujący pojazdem musi zachować szczególną ostrożność, a więc m.in. każdorazowo zredukować prędkość, tak aby móc swobodnie się zatrzymać, nie narażając na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego. Trzeba bacznie obserwować nie tylko samo przejście dla pieszych, lecz także jego okolicę, aby umożliwić bezpieczne skorzystanie z przejścia tym, którzy właśnie na nie wchodzą. Kierowca powinien pamiętać o kierowaniu się zasadą ograniczonego zaufania wobec innych uczestników ruchu, zwłaszcza widząc dziwne zachowanie pieszego czy innych kierujących w okolicach przejścia. Nie wolno też parkować w pobliżu przejść dla pieszych. To znacznie ogranicza widoczność i naraża pieszego, ponieważ uniemożliwia bezpieczne skorzystanie z przejścia.

Obowiązki pieszych przy przekraczaniu jezdni

Nowe obowiązki nałożone na kierowców nie zwalniają pieszych z ich powinności. Zgodnie z przepisami pieszy może wejść na jezdnię w miejscu dozwolonym, po wcześniejszym upewnieniu się, że jego wejście na jezdnię i jej opuszczenie nie utrudni ruchu drogowego. Wchodząc na jezdnię i przekraczając ją, pieszy musi bezwzględnie zachować szczególną ostrożność, co oznacza zwracanie uwagi na sygnały dawane przez kierowców i na sygnalizację świetlną oraz obserwowanie innych uczestników ruchu. Jezdnię należy przekraczać pewnym i równomiernym krokiem, bez wykonywania gwałtownych ruchów, zwalniania czy zatrzymywania się bez uzasadnionej potrzeby.

W trosce o bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego tyscy policjanci apelują o rozwagę i stosowanie przepisów ruchu drogowego.

ar / tychy.info

źródło: KMP Tychy, 112tychy.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.