Wiadomości

  • 22 lipca 2024
  • 27 lipca 2024
  • wyświetleń: 1933

Szpital Megrez uzyskał akredytację Ministerstwa Zdrowia. Pozytywnie przeszedł audyt

Szpital Megrez w Tychach już po raz kolejny znalazł się w ścisłym gronie placówek medycznych, które posiadają akredytację przyznawaną przez Ministerstwo Zdrowia. Dla pacjentów oznacza to, że jakość leczenia, funkcjonowanie szpitala oraz jego infrastruktura oceniona została bardzo wysoko, co potwierdzili niezależni eksperci. 84% wynik potwierdza, że szpital ma odpowiednio liczną i wykwalifikowaną kadrę medyczną oraz posiada wysokiej klasy sprzęt i aparaturę medyczną.

Szpital Megrez uzyskał akredytację Ministerstwa Zdrowia. Pozytywnie przeszedł audyt - 07.2024 · fot. Megrez


Szpital Megrez w Tychach w dniach 12-14 czerwca tego roku przeszedł trzydniową wizytację pięciu niezależnych ekspertów, którzy poddali ocenie dziesiątki aspektów funkcjonowania lecznicy. Całość zakończyła się pozytywnym wynikiem, a już wkrótce placówka otrzyma specjalny certyfikat potwierdzający akredytację przyznaną przez Ministra Zdrowia, który posiadają tylko najlepsze podmioty lecznicze w Polsce. Tyska placówka tym samym znajdzie się w gronie 217 akredytowanych szpitali w całej Polsce. W województwie śląskim status ten posiadają jedynie 22 szpitale.

To, co nas cieszy to wyższy wynik, który otrzymaliśmy w porównaniu do poprzedniej oceny. Oznacza to, że nasze starania w zakresie doskonalenia jakości usług medycznych oraz bezpieczeństwa pacjentów przynoszą zamierzone efekty. Jesteśmy dumni, że nasz szpital uzyskał certyfikację. To przede wszystkim zasługa całego personelu, który ciężko pracował na ten sukces. Naszym celem jest, aby placówka spełniała wysokie normy jakości i bezpieczeństwa, i tak jest. Pacjenci czują się u nas bezpiecznie, bo wiedzą, że leczymy według najwyższych standardów przyjętych w ochronie zdrowia. To ogromna motywacja do dalszej pracy i rozwoju - zaznacza Mariola Szulc, Prezes Szpitala Megrez w Tychach.

Skomplikowany proces akredytacji - na czym polega?



Akredytację przeprowadzają wizytatorzy, którzy mają duże doświadczenie w zakresie funkcjonowania placówek medycznych i całego systemu ochrony zdrowia oraz procesu udzielania świadczeń zdrowotnych. Szpital najczęściej wizytuje czteroosobowy zespół składający się z osób reprezentatywnych dla środowiska szpitala - kadry zarządzającej, lekarzy, pielęgniarek. Kontrola prawidłowości działania placówki odbywa się nie tylko poprzez weryfikację dokumentów wewnętrznych, ale przede wszystkim poprzez praktyczne sprawdzenie wiedzy i znajomości procedur, zasad, przepisów prawa personelu medycznego i niemedycznego. Wizytowane są wszystkie komórki medyczne - Oddziały, Laboratorium, Izba Przyjęć, Zakład Diagnostyki Obrazowej, Apteka Szpitalna. Wizytatorzy oceniają stan pomieszczeń, jakość sprzętu medycznego, porządek, higienę czy przestrzeganie zasad BHP.

- Akredytacja to całościowy, skomplikowany i pogłębiony audyt, polegający na ocenie zewnętrznej, podczas której porównywane są praktyki postępowania i stan szpitala ze wzorcami, którymi są standardy akredytacyjne. Samo przystąpienie do tego procesu jest suwerenną decyzją Zarządu Szpitala, a jej kluczem zaś bezpieczeństwo pacjenta. Posiadanie certyfikatu akredytacyjnego to również zobowiązanie na przyszłość do ciągłego doskonalenia i podnoszenia jakości realizowanych usług - wyjaśnia Agata Kaszyca, Pełnomocnik ds. Jakości Szpitala Megrez w Tychach.

Obecna wizyta polegała na sprawdzeniu całej działalności szpitala - od spraw kadrowych, zarządzania ogólnego, zarządzania systemem informacji poprzez stan techniczny pomieszczeń i urządzeń, działanie archiwum, gospodarkę odpadami, żywienie, procedury medyczne, funkcjonowanie wszystkich komórek medycznych, aż po dokumentację medyczną. Przy ocenie brana była również pod uwagę ciągłość i jakość opieki, respektowanie praw pacjenta, ocena stanu pacjenta, opieka nad pacjentem, kontrola zakażeń, zabiegi i znieczulenia, farmakoterapia, poprawa jakości i bezpieczeństwo pacjenta.

Certyfikat akredytacyjny po raz pierwszy placówka uzyskała w 2019 r., a przyznało go Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia - centralna jednostka Ministerstwa Zdrowia. Sam Program Akredytacji Szpitali funkcjonuje w Polsce od 1998 i został opracowany i wdrożony przez Ośrodek Akredytacji Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia w Krakowie.

To już kolejny raz, gdy nasz szpital z pozytywnym wynikiem uzyskuje certyfikat akredytacyjny Ministerstwa Zdrowia, tym samym dołączając do wciąż niewielkiego grona placówek, które mogą pochwalić się takim wyróżnieniem. Cieszę się, że cały zespół Szpitala Megrez ponownie dowiódł, że pacjent i jego dobro zawsze będzie stało na pierwszym miejscu. To dla nas ogromny powód do dumy - mówi Maciej Gramatyka, Prezydent Miasta Tychy.

Wysoka jakość opieki



Przystąpienie do procesu akredytacyjnego było dla szpitala dużym wyzwaniem organizacyjnym i wymagało szeregu działań sprawdzających wszystkie aspekty jego działalności. Pozytywny - 84% wynik jest potwierdzeniem spełniania standardów określonych przez Ministerstwo Zdrowia i oznacza również korzyści finansowe dla placówki, która może liczyć na wyższy kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. Szpital Megrez stale podejmuje działania na rzecz poprawy jakości udzielanych świadczeń zdrowotnych i realizuje liczne inwestycje. Od 2014 roku sukcesywnie wdraża system zarządzania jakością, środowiskiem, BHP oraz bezpieczeństwem informacji. Tylko w tym roku zakończono gruntowny remont Oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego oraz Oddziałów Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej, a także Chirurgii Rekonstrukcyjnej Narządu Ruchu o łącznej wartości ponad 36 mln zł. Sercem szpitala jest jednak wykwalifikowany personel, który systematycznie podnosi swoje kompetencje poprzez udział w różnego rodzaju szkoleniach czy konferencjach.

ar / tychy.info

źródło: Wojewódzki Szpital Specjalistyczny Megrez Sp z o. o.

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.