Wiadomości

  • 12 sierpnia 2024
  • 10 września 2024
  • wyświetleń: 734

Edukacyjne Oscary - tyskie instytucje otrzymały nagrodę Słoneczniki 2024

W piątek 6 września w gmachu Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach odbyła się coroczna gala przyznania statuetek "Słoneczniki 2024" dla najciekawszych rozwojowych inicjatyw kulturalnych kierowanych do dzieci na Śląsku. Jurorzy docenili inicjatywy realizowane m.in. przez Muzeum Miejskie w Tychach oraz Młodzieżowy Dom Kultury nr 1 im. Artystów Rodu Kossaków w Tychach.

słoneczniki
Statuetki Słoneczników · fot. UM Tychy


Statuetkę Złotego Słonecznika dla cyklu warsztatów „Szeroki kąt”, towarzyszących wystawie „Tyski Klub Fotograficzny KRON. Śląsk 1978-1983” w kategorii LOGIKA przyznano Muzeum Miejskiemu w Tychach.

Za koncepcję, scenariusz i prowadzenie warsztatów odpowiadali Agnieszka Karpiel, Jessica Kufa i Anna Leśniewska ze Stowarzyszenie Przestrzeń Otwarcia we współpracy z Natalią Sitko z Działu Edukacji i Promocji Muzeum Miejskiego w Tychach. Wydarzenie dofinansowano ze środków Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowe Centrum Kultury: Kultura - Interwencje. Edycja 2023.

Statuetkę Złotego Słonecznika dla projektu „Śladem Rodu Kossaków” w kategorii JĘZYK jutry przyznało Młodzieżowemu Domowi Kultury nr 1 im. Artystów Rodu Kossaków w Tychach. Projekt przybliża wychowankom MDK nr 1 postaci patronów Domu Kultury i jest świetną okazją do poznania tej wybitnej rodziny, której dzieła i działalność znane są na całym świecie. Wycieczki do Muzeum Zofii Kossak-Szatkowskiej w Górkach Wielkich (po remoncie też do krakowskiej Kossakówki), gry terenowe i plenery malarskie są wspaniałym sposobem na integrację rodzin i społeczności lokalnej jak też interaktywną formą nauki o polskiej historii i sztuce.

Słoneczniki to konkurs na najbardziej rozwojową inicjatywę dla dzieci w wieku 0-14 lat, organizowany przez portal CzasDzieci.pl - wieloletniego pośrednika między miejscami edukacji i kultury a rodzicami. W tym roku odbyła się już jego 8. śląska edycja. Jurorki i jurorzy doceniają i nagradzają organizatorów najlepiej przygotowanych wydarzeń, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju młodych adresatów, będąc równocześnie najlepszą rozrywką. Kategorie konkursowe: język, logika, sztuki wizualne, muzyka, ruch i przyroda opierają się na koncepcji inteligencji wielorakich opracowanej przez H. Gardnera.

W każdej z kategorii liczą się też rozwój inteligencji społecznej i refleksyjnej. Oceniane są również: ogólne podejście prowadzącego do najmłodszych, dostosowanie oferty do potrzeb rozwojowych dziecka oraz atrakcyjność inicjatywy, oceniana w odniesieniu do zaangażowania emocjonalnego dziecka. Jednym z założeń konkursu jest też oddanie głosu rodzicom jako najlepszym ekspertom inicjatyw edukacyjnych - to rodzic, jako osoba najbliższa dziecku, najlepiej wie, co dzieci wyniosły z nich wartościowego. Wyróżnione i nagrodzone inicjatywy zyskują znak jakości, który staje się dla rodziców drogowskazem w cotygodniowych wątpliwościach przy wyborze najlepszej oferty edukacyjno-rozrywkowej.

ar / tychy.info

źródło: UM Tychy

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.