Wiadomości
- 28 sierpnia 2024
- wyświetleń: 155
Jak klasa energetyczna wpływa na rachunki za prąd?
Materiał partnera:
Rosnące ceny energii elektrycznej, w tym niedawna podwyżka w lipcu 2024 roku, sprawiają, że coraz więcej osób szuka sposobów na ograniczenie poboru prądu. Jednym z nich jest zakup urządzeń najwyższej klasy energetycznej. Jednak czy teoretycznie najmniej energochłonne sprzęty przyniosą realne oszczędności? I czy zakup wydajniejszego, ale też droższego AGD jest opłacalny? W artykule analizujemy, czy i jak klasa energetyczna domowych urządzeń pomoże obniżyć rachunki za prąd.
Czym jest i o czym informuje klasa energetyczna?
Klasy energetyczne tworzą jednolity w całej Unii Europejskiej system klasyfikujący urządzenia elektryczne według ich efektywności energetycznej, czyli tego, ile prądu zużywają, aby wykonać konkretną pracę. Im mniej prądu zużywają, tym działają wydajniej. Celem wprowadzenia takich oznaczeń była z jednej strony zachęta do ograniczenia zużycia prądu, a z drugiej - ułatwienie konsumentom podejmowania świadomych, ekonomicznych decyzji zakupowych.
Zgodnie z przepisami każde wprowadzane do sprzedaży urządzenie musi posiadać widoczną etykietę energetyczną. Przeważnie ma ona formę plakietki umieszczonej w widocznym miejscu na sprzęcie znajdującym się w sklepach stacjonarnych. Stosowne informacje znajdziesz również na karcie produktu w sklepach internetowych.
Co zawiera etykieta energetyczna? Znajdują się na niej:
- oznaczenie klasy energetycznej wielką literą od A do G, gdzie A oznacza klasę najniższą (czyli urządzenie zużywające najmniej prądu), a G - najwyższą. Warto jednak pamiętać, że klasa energetyczna służy do porównywania wyłącznie sprzętu danego typu. Aby wiedzieć, które z urządzeń jest najwydajniejsze, należy porównywać pralkę z pralką, lodówkę z lodówką itp.;
- kolorowa strzałka - od koloru zielonego do czerwonego. Barwy przyporządkowane są literom. A, B i C oznaczone są różnymi odcieniami zielonego, D kolorem żółtym, E i F odpowiednio jasno- i ciemnopomarańczowym, a G ostrzegawczym czerwonym;
- liczba kWh, które zużywa urządzenie. W przypadku sprzętu pracującego w trybie ciągłym najczęściej podaje się roczne zużycie energii. Jeśli natomiast chodzi i urządzenia pracujące w cyklach, pobór energii dotyczy 100 cykli, np. prania lub zmywania;
- głośność sprzętu w decybelach (dB);
- dane użytkowe produktu, np. pojemność czy zużycie wody;
- identyfikator modelu produktu;
- kod QR, który odsyła do strony informacyjnej na temat produktu.
Informacje na temat wydajności energetycznej sprzętu RTV i AGD znajdziesz również na tabliczce znamionowej lub w instrukcji obsługi.
Klasa energetyczna a cena urządzenia
Oprócz wydajności jednym z głównych czynników wpływających na decyzje o zakupie konkretnego urządzenia jest jego cena. Sprzęty należące do wyższej klasy energetycznej są droższe od swoich mniej efektywnych odpowiedników - przynajmniej o kilkaset złotych, ale bywa, że różnica w cenie wynosi wielokrotność tej kwoty.
Z jednej strony takie rozbieżności cenowe odstraszają konsumentów. Z drugiej jednak może to być opłacalne. Kiedy warto ponieść większy wydatek i zainwestować w sprzęt wysokiej klasy energetycznej? Dotyczy to przede wszystkim urządzeń pracujących ciągle, np. lodówki. W takim przypadku oszczędności wyniosą kilkadziesiąt złotych rocznie, a więc sprzęt zwróci się już po 10 latach.
Podobny rachunek można zastosować w przypadku urządzeń używanych intensywnie, raz dziennie lub nawet kilka razy dziennie. Tym bardziej że wysokoenergetyczne sprzęty wyróżniają się również wysoką jakością wykonania, większą funkcjonalnością, lepszymi komponentami, a dzięki temu również większą żywotnością. Ich użytkowanie będzie więc bezproblemowe, a jego czas dłuższy niż zwrot inwestycji. Czasami warto zatem spojrzeć szerzej na możliwość długoterminowych oszczędności.
Niekiedy jednak różnice w zużyciu prądu pomiędzy klasami energetycznymi (szczególnie tymi najwyższymi) będą tak niewielkie, że obniżenie rachunków za prąd nie wystarczy, aby zrekompensować wyższy wydatek. Przypatrzmy się, jakie realne oszczędności może przynieść Ci wybór sprzętu o konkretnej klasie energetycznej.
Oszczędności dzięki wysokiej klasie energetycznej - ile możesz zyskać?
Urządzenia elektryczne przyporządkowuje się do konkretnej klasy energetycznej na podstawie unijnych przepisów. Informacje dotyczące zużycia prądu są więc dokładne i pozwalają w miarę precyzyjne obliczyć oszczędności na rachunkach.
Aby lepiej zobrazować, ile energii możesz zaoszczędzić, wybierając urządzenia wysokiej klasy energetycznej, warto spojrzeć na poniższe przykłady. Wybraliśmy najczęściej używane w gospodarstwach domowych sprzęty:
Zmywarka pracująca w trybie eko w ciągu 100 cykli zużyje przeciętnie:
- 50-55 kWh w klasie A;
- 65-70 kWh w klasie B;
- 70-80 kWh w klasie C;
- ok. 85 kWh w klasie D;
- 90-100 kWh w klasie E.
Pralka w trybie eko przez 100 cykli zużyje:
- ok. 50 kWh w klasie A;
- ok. 55 kWh w klasie B;
- 60-65 kWh w klasie C;
- 65-70 kWh w klasie D;
- 70-80 kWh w klasie E;
- ok. 90 kWh w klasie F.
Lodówka zużyje rocznie:
- 100-110 kWh w klasie A;
- ok. 130 kWh w klasie B;
- 160-170 kWh w klasie C;
- 200-220 kWh w klasie D;
- ok. 250 kWh w klasie E.
Jak widać, różnice w zużyciu prądu pomiędzy klasami energetycznymi pralek i zmywarek nie są duże, szczególnie w przypadku klas A i B. Jeśli używasz ich nie więcej niż raz dziennie, roczne oszczędności wyniosą zaledwie kilkanaście złotych. Większe różnice można zauważyć w przypadku lodówek. O ile dwie pierwsze klasy ponownie są bardzo blisko siebie, o tylko w przypadku klasy C i niższych następuje już widoczny (i zdecydowanie odczuwalny finansowo!) spadek wydajności. Większy wydatek na zakup tych urządzeń będzie więc dobrym wyborem, który uzasadniają długoterminowe oszczędności.
Wybór klasy energetycznej zależy od wielu czynników - intensywności użytkowania sprzętu, liczby domowników, oczekiwanego czasu zwrotu, czy wreszcie funkcjonalności samego sprzętu. Warto jednak przynajmniej rozważyć zakup wysokowydajnych urządzeń - to produkty, które nie tylko przynoszą oszczędności, ale też przyczyniają się do obniżenia emisji dwutlenku węgla. To ekologiczny wybór!