Wiadomości

  • dzisiaj, 09:53
  • wyświetleń: 72

Zaszycie alkoholowe vs. odtruwanie alkoholowe - czym się różnią te dwie formy pomocy?

Artykuł sponsorowany:

Osoby uzależnione od alkoholu wymagają kompleksowego, profesjonalnego podejścia, aby móc trwale i skutecznie wyjść z nałogu. Na rekomendowane działania składają się m.in. odtruwanie alkoholowe oraz zaszycia alkoholowe. Czym różnią się te metody i na czym polegają? To warto wiedzieć!

Odtruwanie alkoholowe i zaszycie alkoholowe to dwie metody bardzo pomocne w walce z uzależnieniem od alkoholu. Każda działa na swój sposób, a połączenie ich obu z psychoterapią zapewnia wyjątkową skuteczność leczenia. Co warto o nich wiedzieć?

Na czym polega odtruwanie alkoholowe?



Odtruwanie alkoholowe jest metodą polegającą na oczyszczaniu organizmu po nadmiernym spożyciu alkoholu. Nie tylko pozwala na wyeliminowanie nieprzyjemnych dolegliwości związanych z wypiciem trunków wysokoprocentowych, ale również przygotowuje organizm do innych metod, które wprowadzić można wyłącznie u pacjenta trzeźwego.

Odtruwanie alkoholowe polega na podaniu pacjentowi w formie kroplówki płynów, leków, witamin, antyoksydantów i elektrolitów, które pomogą zwalczyć m.in. bóle głowy, nudności, bezsenność, drżenia rąk czy wymioty. Jako że wspomniane substancje wprowadzane są do organizmu dożylnie (z pominięciem przewodu pokarmowego), możliwa jest ich niemalże całkowita absorbcja, nieosiągalna dla innych metod podawania (np. doustnej).

Czym dokładnie jest zaszycie alkoholowe?



Drugą wykorzystywaną metodą terapii nałogów alkoholowych jest zaszycie przeprowadzane zawsze przez lekarza chirurga. Ten prosty zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym i polega na podskórnym zaszyciu tabletek zawierających w swoim składzie disulfiram. Ich działanie utrzymuje się do 12 miesięcy.

Zabieg ma na celu zniechęcenie osoby uzależnionej do sięgnięcia po napoje alkoholowe, ponieważ każdorazowo po ich wypiciu - nawet niewielkiej dawki - pojawią się wyjątkowo nieprzyjemne doznania, podobne jak ma to miejsce w przypadku silnego kaca lub zatrucia. Tym samym pacjent będzie się obawiał pić alkohol, co jest całkowicie uzasadnione. Wpłynie to korzystnie na proces leczenia, ponieważ pozwoli na dłużej zachować trzeźwość.

Kompleksowe podejście do walki z nałogiem - klucz do sukcesu



Jak wiadomo, do wszelkich problemów zdrowotnych - także do nałogów - należy podejść kompleksowo. Liczy się nie tylko wybór najlepszej i sprawdzonej metody, ale połączenie kilku z nich. W przypadku uzależnienia od alkoholu często polecanym rozwiązaniem jest połączenie zaszycia z odtruwaniem oraz psychoterapią grupową i indywidualną. Każdy przypadek jest jednak inny, dlatego warto skonsultować się z lekarzem.

W razie konieczności, gdy otoczenie nie pomaga w zachowaniu trzeźwości, dobrym rozwiązaniem może być pobyt w ośrodku zamkniętym zajmującym się leczeniem uzależnień. Stała opieka medyczna i dostęp do nowoczesnych metod leczniczych dają dobre rezultaty u większości pacjentów. Inną opcją jest terapia rodzinna, dzięki czemu najbliżsi zrozumieją istotę problemu i będą aktywnym wsparciem każdego etapu leczenia.

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.