
Wiadomości
- 1 marca 2025
- wyświetleń: 465
Robot kuchenny, obój, sztuczna szczęka - coraz więcej przedmiotów trafia do Punktu Rzeczy Znalezionych
Czy jesteśmy coraz bardziej roztargnieni? Statystyki Punktu Rzeczy Znalezionych Kolei Śląskich zdają się to potwierdzać. W 2024 roku trafiło tam ponad 1,5 tys. przedmiotów pozostawionych w pociągach. To o 400 więcej niż rok wcześniej i niemal dwukrotnie więcej w porównaniu do 2022 roku. Najczęściej w pociągach Kolei Śląskich zostawiamy telefony, portfele, plecaki i klucze, ale zdarzają się też przedmioty mniej typowe i o znacznie większych rozmiarach.

Winne roztargnienie i pośpiech
- To zapewne wina roztargnienia czy pośpiechu. Wiadomo, każdemu z nas może się to zdarzyć. Zadaniem drużyn konduktorskich i pracowników Punktu Rzeczy Znalezionych Kolei Śląskich jest dopilnowanie, aby przedmioty pozostawione w pociągach trafiły do właścicieli - tłumaczy Bartłomiej Wnuk, rzecznik prasowy Kolei Śląskich i dodaje, że radość i uśmiech pasażerów, którzy odnajdują swoje zguby to ogromna motywacja dla kolejarzy, szczególnie wtedy, kiedy do właścicieli wracają przedmioty mające wartość sentymentalną, takie jak pamiątkowy zegarek czy ukochany szalik.
Można się zdziwić
A jakie były najbardziej nietypowe przedmioty, które trafiły w 2024 roku do Punktu Rzeczy Znalezionych?
- Jak się okazuje, w pociągu można zostawić robota kuchennego, rower, gitarę elektryczną, a nawet obój. Któregoś dnia w naszym Punkcie Rzeczy Znalezionych pojawił się pasażer, który chciał odebrać sztuczną szczękę. Niestety po przymierzeniu okazało się jednak, że nie tylko on zostawił w pociągu protezę. Ta w Punkcie Rzeczy Znalezionych nie należała do niego - mówi rzecznik prasowy Kolei Śląskich.
Gdzie trafiają zguby?
Punkt Rzeczy Znalezionych Kolei Śląskich znajduje się na dworcu kolejowym w Katowicach. To tam trafiają wszystkie zguby znalezione przez drużyny konduktorskie. Przedmioty z Punktu Rzeczy Znalezionych mogą odebrać wyłącznie ich właściciele lub osoby do tego uprawnione. W przypadku telefonu, aby zweryfikować czy przedmiot należy do danej osoby wystarczy kod PIN, ale przy innych przedmiotach konieczne jest podanie cech charakterystycznych, np. zawartości plecaka.
Sprawdź listę odnalezionych rzeczy
Lista przedmiotów znalezionych w pociągach Kolei Śląskich jest dostępna na stronie http://www.kolejeslaskie.pl w zakładce „Dla podróżnych”. Wykaz zawiera m.in. informację, w jakim pociągu i kiedy zguba została odnaleziona. W przypadku dokumentów publikowane jest imię i pierwsza litera nazwiska właściciela.
ZOBACZ TAKŻE

Koleje Śląskie z udogodnieniami dla rowerzystów. Są gotowe na sezon rowerowy

Będą nowe utrudnienia. Szczegóły wiosennej korekty rozkładu jazdy Kolei Śląskich

[FOTO] Trzy nowe pociągi zasiliły flotę Kolei Śląskich. W sumie będzie ich 31

Nowe zasady przewozu hulajnóg w Kolejach Śląskich

Promocja Kolei Śląskich na ferie zimowe. Dzieci i młodzież będą mogły podróżować pociągami za złotówkę

Dzień awarii na kolei. Nie działały semafory i sygnalizacja świetlna, zepsuty pociąg blokował tor
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.