Wiadomości

  • 14 marca 2025
  • wyświetleń: 89

Innowacyjne technologie na placach budowy - jak drony wspierają rozwój regionalnych inwestycji?

Materiał partnera:

Rozwój technologii bezzałogowych statków powietrznych, czyli dronów, zmienił obraz wielu branż, w tym budownictwa. Dowiedzmy się, jak te maszyny wspierają rozwój regionalnych inwestycji?

innowacyjne technologie na placach budowy jak drony wspierają rozwój regionalnych inwestycji


Jak drony zmieniają procesy budowlane?



Świat pędzi do przodu i nie zamierza się zatrzymywać! Wraz z tym rozwojem pojawiają się całkiem nowe technologie. Niektóre z nich stają się na tyle powszechne, że można je wykorzystywać w przeróżnych obszarach. Drony szturmem zdobyły zainteresowanie, co nie dziwi, biorąc pod uwagę, jakie korzyści zapewniają. Wreszcie można z całkowicie innej perspektywy obserwować teren. Dawniej było to osiągalne jedynie dla nielicznych, dzisiaj trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie takich branż jak budownictwo bez bezzałogowych statków powietrznych.

Nieprzypadkowo to właśnie sektor budowlany jest jednym z głównych beneficjentów tej rewolucji. Drony umożliwiają szybkie i precyzyjne wykonanie pomiarów terenowych, monitorowanie postępów prac oraz analizę zgodności inwestycji z projektami. Dzięki nim firmy budowlane mogą uzyskać dane w czasie rzeczywistym, przyspieszając tym samym podejmowanie kluczowych decyzji i eliminując błędy projektowe. Można je też wykorzystywać do tworzenia precyzyjnych map 3D placów budowy, co umożliwia dokładniejsze planowanie przestrzenne, jak i optymalne rozmieszczenie zasobów.

Dron na placu budowy - w czym może pomóc?



Przejdźmy do konkretów, wyjaśniając, w jakich zadaniach drony wspierają prace na placu budowy, zwiększając wydajność na każdym etapie. Do tego celu wykorzystywane są niezawodne drony DJI.

  • Zarządzają postępem prac budowlanych, robiąc to wydajniej. Usprawniona zostanie też współpraca zespołu dzięki bardzo dokładnym danym wizualnym generowanym przez drony;
  • Usprawniają roboty ziemne i pomiary objętości, wykonując częste i dokładne pomiary objętości hałd oraz nasypów;
  • Zbierają dokładne informacje o swoich zasobach na potrzeby procesów modelowania informacji o budynku (BIM). Tu też pomoże system wydajnego i precyzyjnego przechwytywania danych;
  • Stworzą dokładne cyfrowe rekonstrukcje historyczne miejsc w celu optymalizacji badań i działań konserwatorskich.


dron na placu budowy


Drony geodezyjne - co potrafią?



Równie wielkie możliwości zapewniają drony geodezyjne, zapewniając bardzo dokładne cyfrowe rezultaty dla specjalistów: geodetów, inżynierów, menedżerów itp. Drony są tu odpowiedzialne za wiele zadań. Oto one!

  • Wykonują pomiary fotograficzne i generują różnorodne dane wyjściowe z bardzo dużą wydajnością. Ich praca to jednocześnie zmniejszenie kosztów operacyjnych;
  • Błyskawicznie generują dokładne modele 2D i 3D. Pomiary terenu w ten sposób mają większy zasięg, większe bezpieczeństwo, jak i niższe koszty prac. Płynnie integrują sie z lokalnymi systemamu informacji geograficznej, co pomaga zespołom wizualizować wyniki;
  • Niezawodne maszyny, jak dron DJI Matrice 4 Enterprise, wykonują pomiary katastralne nieruchomości gruntów, wykorzystując rozwiązania UAV o wysokiej dokładności do szybkiego generowania modeli cyfrowych.


Jak widzimy, wsparcie dronów w ramach regionalnych inwestycji jest nieocenione!