Wiadomości
- 16 maja 2020
- wyświetleń: 2283
Promocja książki "Z piaskowca i z marmuru" 16 maja online!
Za nami:
Spotkanie w nowej, wirtualnej formule będzie pierwszym po czasowym ograniczeniu działalności Muzeum Miejskiego. Książka Marii Lipok-Bierwiaczonek towarzysząca wystawie prezentuje w sposób syntetyczny dorobek Karola Pokornego, kamieniarza-rzeźbiarza z Katowic, tworzącego na przełomie XIX i XX wieku. Spotkanie będzie stanowiło nie tylko premierę publikacji, ale i symboliczny finisaż wystawy w Muzeum Miejskim "Z piaskowca i z marmuru. Dzieła mistrza Pokornego".
Data spotkania nie jest przypadkowa dla wszystkich miłośników muzeów. Właśnie na 16 maja była planowana tyska odsłona Europejskiej Nocy Muzeów, czyli wielkie święto muzealników i ich przyjaciół - wyjątkowy czas, pozwalający zerkać do miejsc zazwyczaj niedostępnych.
Gośćmi specjalnymi będą Jacek Kuczowic (autor strony http://www.przydrozne.eu) i ks. Stanisław Puchała.
Spotkanie online odbędzie się w sobotę, 16 maja o godzinie 18.00 poprzez streaming live na facebookowym profilu Muzeum Miejskiego w Tychach. Dostęp jest bezpłatny. Dla tych, którzy nie będą mogli dołączyć, będzie opublikowany zapis spotkania.
Książka Marii Lipok-Bierwiaczonek towarzysząca wystawie, której premiera miała odbyć się 14 marca, prezentuje w sposób syntetyczny dorobek Karla/Karola Pokornego, kamieniarza-rzeźbiarza z Katowic, tworzącego na przełomie XIX i XX wieku. Publikacja nie tylko przybliża sylwetkę i twórczość Pokornego, ale jest przede wszystkim podsumowaniem pracy badawczej Marii Lipok-Bierwiaczonek - jej poszukiwań w terenie i w archiwach, w trakcie których odnalazła m. in. dokumenty związane z działalnością firmy kamieniarskiej Pokornego. Sygnowane przez Karola Pokornego kamienne krzyże przydrożne, zwane Bożymi Mękami, można znaleźć od Bytomia po Goczałkowice i od Gliwic po Bojszowy i Bieruń. Na tle prac innych autorów wyróżniają się starannością wykonania, urodą motywów zdobniczych i ciekawymi rozwiązaniami kompozycyjnymi.
Dr hab. prof. UŚ Tomasz Nawrocki powiedział o publikacji:
„Książka niezwykła nie tylko dlatego, że jej autorka z badawczą, a niekiedy także detektywistyczną pasją odsłania dzieła katowickiego mistrza kamieniarskiego, ale także dlatego, że wiele nam mówi o Śląsku w czasach, kiedy żył i tworzył Karl Pokorny. Praca zainteresuje historyków sztuki, etnografów i pasjonatów kamiennych posągów, ale także osoby szukające wiedzy o Śląsku, jego historii i krajobrazie regionu.”
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.
Muzeum Miejskie w Tychach
Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Muzeum Miejskie w Tychach" podaj