Zdrowie

  • 13 lutego 2024
  • wyświetleń: 173

Alergia oczu - jakie są objawy i jak sobie z nią radzić?

Materiał partnera:

Alergia oczu potrafi skutecznie utrudnić wykonywanie nawet prostych czynności. Jej objawy dają się we znaki zwłaszcza wiosną i latem, jednak u wielu osób występują również o innych porach roku. Jakie są objawy alergii oczu i jak sobie z nią radzić?

Alergia oczu
fot. canva.com


Czym objawia się alergia oczu?



Przekrwione, łzawiące, obrzęknięte oczy to jedne z podstawowych objawów alergicznego zapalenia spojówek. Uczuleni często skarżą się również na uczucie piasku pod powiekami, suchość powiek czy w skrajnych przypadkach - trudności z prawidłowym widzeniem. Bardzo często w parze z wymienionymi wyżej objawami idzie występuje katar sienny, kaszel oraz swędzenie w nosie. Czasami pojawiają się też bóle głowy.

Jak rozpoznać przyczynę alergicznego zapalenia spojówek?



Alergenami, które najczęściej wywołują alergiczne zapalenie spojówek, są:

  • pyłki,
  • sierść zwierząt,
  • roztocza,
  • kurz.


Objawy mogą również występować po kontakcie z kosmetykiem, na który mamy uczulenie. Nieco rzadziej występują wskutek spożycia niektórych pokarmów. Jeśli alergii nie wywołał produkt do pielęgnacji czy nowy środek chemiczny (uczulać mogą nawet płyny do płukania tkanin), to odpowiedź na to, kto jest winowajcą, dadzą wyłącznie testy alergiczne. Przeprowadza je lekarz - obecnie mamy możliwość wykonania testów punktowych bądź z krwi.

Jak poradzić sobie z alergią oczu?



Alergia oczu daje uporczywe objawy, które utrudniają wykonywanie nawet prostych czynności dnia codziennego. Leczenie zwykle ma charakter objawowy. Zaleca się częste przemywanie okolic oczu przegotowaną wodą, tak aby usunąć z nich alergen. Warto również stosować krople do oczu, tak zwane sztuczne łzy, które zapewnią dodatkowe nawilżenie. Kobiety powinny na jakiś czas zrezygnować z makijażu oczu, gdyż kosmetyki mogą nasilać nieprzyjemne objawy. Podstawowym sposobem na ich wyeliminowanie jest unikanie kontaktu z alergenami, jednak w okresie pylenia najczęściej nie jest to możliwe. Doraźnie można też sięgnąć po leki przeciwhistaminowe dostępne w aptece bez recepty. Jeśli na co dzień stosujemy soczewki kontaktowe, wybierzmy przeciwalergiczny płyn do soczewek.

Leczenie alergii oczu pod kierunkiem alergologa - jak wygląda?



Jeśli alergia oczu daje silne, trudne do wyeliminowania objawy, lekarz może podjąć decyzję w zakresie odczulania pacjenta. Polega ono na podawaniu niewielkich dawek alergenu w zastrzykach, tak aby organizm nabrał odporności i nie reagował gwałtownie na jego pojawienie się. Odczulanie to jedyny sposób na to, aby całkowicie pozbyć się alergii oczu.

Jak unikać alergenów w codziennym życiu?



Jeśli alergię oczu wywołał kosmetyk, należy całkowicie z niego zrezygnować. Wiosną i latem ograniczamy aktywność na świeżym powietrzu, zwłaszcza w suche dni. Pomocny okazuje się oczyszczacz powietrza, który jesienią i zimą pozwoli też pozbyć się roztoczy kurzu domowego. Pamiętajmy o częstym praniu pościeli, ręczników, firan czy zasłon, czyli wszystkich tkanin, na których osiada kurz. Warto zrezygnować z dywanów i wykładzin, które są dodatkowym źródłem alergenów.