
Wiadomości
- 8 lutego 2023
- wyświetleń: 3313
[Historyczne zdjęcia] Strażacy-ochotnicy z Czułowa w latach 60.
Archiwum rodzinne to skarbnica historii. Przekonałam się o tym na własnej skórze, gdy poszukiwałam materiałów do stworzenia drzewa genealogicznego. W pożółkłych kopertach na dnie szafy spokojnie leżały fotografie moich dziadków. Dziś dzielę się z czytelnikami zdjęciami przedstawiającymi strażaków-ochotników działających przy Fabryce Celulozy i Papieru w Czułowie.
Mój dziadek, Ewald Banaś, należał do grona strażaków-ochotników działających przy Fabryce Celulozy i Papieru w Czułowie. Na fotografiach uwiecznione zostały istotne (dla mojego dziadka) wydarzenia związane z działalnością straży. Niestety, brakuje na nich opisu. Z relacji mojego ojca wynika jednak, że zdjęcia wykonane zostały w latach 60-tych.
Fotografie przedstawiają zbiórkę/apel strażaków, przekazanie ważnych dokumentów (być może nominacje strażackie?) oraz ćwiczenia bojowe. Na pierwszym planie jednego ze zdjęć widzimy popularny w tamtych czasach samochód marki Warszawa.
Być może są wśród naszych czytelników osoby, które posiadają szerszą wiedzę na temat działalności czułowskiej straży pożarnej? Zachęcamy do kontaktu za pomocą formularza Wyślij info!
---
Fabryka Celulozy i Papieru została uruchomiona w 1887 r. przez pszczyńskiego księcia i początkowo produkowała wyłącznie celulozę. W 1922 r. po przyłączeniu Tychów do Polski fabryka stała się własnością polskiej spółki akcyjnej, została rozbudowana i wytwarzała gotowy już papier. Ciekawostką jest fakt, że w 1929 r. czułowski zakład jako jedyny w Polsce produkował ligninę i pokrywał całe zapotrzebowanie rynku krajowego na ten produkt.
Przed II wojną fabryka zatrudniała 565 robotników, a jej wydajność wynosiła 20 ton papieru na dobę. Hitlerowcy uruchomili tu produkcję na potrzeby frontu niemieckiego m.in. wykonując wkłady do filtrów masek gazowych dla wojska. Papiernia została poważnie zniszczona w czasie walk wyzwoleńczych i odbudowana po wojnie. W listopadzie 1996 francuska grupa OTOR objęła pakiet kontrolny na mocy umowy ze Skarbem Państwa. Nowa firma została zarejestrowana jako OTOR Silesia S.A.
W 2007 konsorcjum inwestorów kupiło firmę. Nastąpiła zmiana nazwy na TOP S.A.
---
Jeśli masz ciekawe, historyczne zdjęcie, którym chciałbyś się podzielić, prześlij je do nas za pomocą formularza Wyślij info wraz z opisem oraz oznaczeniem autora. Fotografie będziemy publikować cyklicznie na naszym portalu.
Historyczne ciekawostki
Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Historyczne ciekawostki" podaj

Gorący temat[Historyczne zdjęcie] Osiedle R w latach 80. W oddali elektrownia i huta „Łaziska”

Gorący temat[Historyczne zdjęcie] „Tychowski młyn elektryczny” zbudowany w 1910 roku

Gorący temat[Historyczne zdjęcie] Tyskie skrzyżowanie, lata 90. Fiat 125p i trolejbus ZIU

Powstanie Tyskiego Towarzystwa Sportowego remedium na złą sytuację w tyskim hokeju

Gorący temat[Historyczne zdjęcie] Dzień z życia na osiedlu L

[FOTO] Neon Teatru Małego o zachodzie słońca i jego historia
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.