Wiadomości
- 22 maja 2024
- wyświetleń: 1248
Policjanci o bezpieczeństwie w Multikinie. Spotkanie poprzedził seans filmu "Mój piękny syn"
Profilaktycy z Komendy Miejskiej Policji w Tychach w poniedziałek 20 maja przeprowadzili prelekcję obejmującą zagadnienia związane z narkotykami oraz dopalaczami. Spotkanie z młodzieżą odbyło się w tyskim Multikinie i poprzedziło seans filmu „Mój piękny syn”. Policjanci chcieli w ten sposób uświadomić młodzież na temat szkodliwości zażywania środków odurzających.
Poniedziałkowa prelekcja, która odbyła się na sali kinowej Multikina przed seansem filmu poświęconego uzależnieniom, dotyczyła tematyki narkotyków i dopalaczy. W okresie dorastania młodzi ludzie często eksperymentują z nieznanymi wcześniej substancjami. Najczęściej nie zdają sobie sprawy z konsekwencji zażywania narkotyków, dopalaczy czy energetyków, które mogą być dla nich śmiertelnie niebezpieczne. W trakcie spotkania młodzież dowiedziała się, jakie są skutki zdrowotne używania środków odurzających. Policjanci przestrzegali uczniów nie tylko przed możliwością uzależnienia się od narkotyków, ale mówili również o konsekwencjach prawnych ich posiadania.
Spotkania z policjantami na kinowej sali są efektem projektu Akademia Filmowa Multikina. Jest to projekt całorocznej edukacji filmowej, stanowiącej połączenie spotkania z osobami wykonującymi na co dzień różne profesje, z pokazem filmowym, o walorach edukacyjnych.
Mundurowi przypominają, że przepisy nie przewidują kar dla nieletnich za posiadanie narkotyków w sensie odpowiedzialności karnej, ponieważ do osób poniżej 17 roku życia nie stosuje się zasad przewidzianych przez kodeks karny. O tym, co grozi nieletniemu za posiadanie narkotyków, decydują zapisy ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich, które przewidują trzy kategorie sankcji - środki wychowawcze, lecznicze i poprawcze.
Do środków wychowawczych zalicza się:
- upomnienie;
- zobowiązanie do określonego postępowania;
- nadzór odpowiedzialny rodziców, opiekuna nieletniego, organizacji społecznej lub kuratora sądowego;
- skierowanie do ośrodka kuratorskiego lub organizacji społecznej;
- zakaz prowadzenia pojazdów;
- przepadek;
- umieszczenie w rodzinie zastępczej;
- umieszczenie w młodzieżowym lub okręgowym ośrodku wychowawczym.
- Zastosowanie środka leczniczego polega na umieszczeniu w odpowiednim zakładzie leczniczym, a środka poprawczego - na umieszczeniu w zakładzie poprawczym.
Należy jednak podkreślić, że poza konsekwencjami prawnymi młodzi ludzie nierzadko narażeni są na problemy związane z uzależnieniem, które w tak młodym wieku mogą wywołać brzemienne skutki w ich dalszym życiu.
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.