Wiadomości

  • 30 czerwca 2024
  • dzisiaj, 07:00
  • wyświetleń: 2878

[Historyczne zdjęcie] Autosanem na Aleję Rewolucji Październikowej

Na przystanku zatrzymał się autobus AUTOSAN H-27 z tabliczką "przewóz osób". Chodnikiem przechodzą piesi. Kolejne zdjęcie z archiwum Muzeum Miejskiego w Tychach przedstawia dawną ulicę Paprocańską. Od 1968 roku była to al. Rewolucji Październikowej, a od 1989 roku jest to al. Niepodległości.

Autosanem na Aleję Rewolucji Październikowej, 1969 rok
Autosanem na Aleję Rewolucji Październikowej, ok. 1969 roku · fot. Zygmunt Kubski/zbiory Muzeum Miejskie w Tychach


Barbara Kubska tak opisuje fotografię:

Dawna ul. Paprocańska, od 1968 r. al. Rewolucji Październikowej, a od 1989 r. al. Niepodległości, jedna z głównych ulic dwujezdniowych w Tychach. Łączyła osiedla B, C i E z budowanymi osiedlami D i F . Aleję poprowadzono częściowo dawnym „traktem paprcańskim”, aż do projektowanej obwodnicy wschodniej (obecnej drogi Beskidzkiej). Według planu zagospodarowania miasta Tychy z 1961 roku, osiedle D (D1 i D3, na zdjęciu D3) zlokalizowane w północnej części wyznaczonego ulicami czworoboku z osią zieloną i osią komunikacyjną (średnicową linią kolejową w wykopie), tworzyło fragment projektowanego centrum miasta.

Na zdjęciu widok perspektywiczny alei z zabudową w kierunku wschodnim. Wzdłuż chodnika rosną kwiaty ogrodowe, kanny (pacioreczniki). Pasma jezdni oddzielają trawniki obsadzone młodymi drzewkami. Przy ulicy przystanek autobusowy z wiatą i ławką, usytuowany naprzeciwko punktowców na os. D (D3) w pobliżu ul. K. Darwina (osi zielonej). Na przystanku zatrzymał się autobus AUTOSAN H-27 z tabliczką PRZEWÓZ OSÓB. Autobusy różnych przedsiębiorstw, przewożące pracowników, często zatrzymywały się i zabierały też innych pasażerów.

Przed autobusem kobieta w stroju ludowym. W tym czasie, strój ludowy pszczyński nosiły nieliczne kobiety z sąsiednich wsi (Paprocan, Wygorzela, Wilkowyj, Wartogłowca i Cielmic). Na chodniku przechodnie. W tle cztery budynki mieszkalne, pięciokondygnacyjne oraz wieżowiec w budowie. Budynki te projektowała arch. Maria Czyżewska w systemie 540.

Barbara Kubska

ar / tychy.info

źródło: Muzeum Miejskie w Tychach

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Muzeum Miejskie w Tychach" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Historyczne ciekawostki

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Historyczne ciekawostki" podaj