Wiadomości

  • 18 sierpnia 2024
  • 20 sierpnia 2024
  • wyświetleń: 3024

[Historyczne zdjęcie] Lata 90. w Tychach - Zakład Telekomunikacji przy al. Jana Pawła II

Zdjęcie z archiwum Muzeum Miejskiego w Tychach uwieczniło Zakład Telekomunikacji przy al. Jana Pawła II i spacerujących obok przechodniów.

historyczne zdjęcie,  Zakład Telekomunikacji przy al. Jana Pawła II
Lata 90. w Tychach - Zakład Telekomunikacji przy al. Jana Pawła II · fot. Andrzej Czyżewski / archiwum Muzeum Miejskiego w Tychach


Jak pisze Barbara Kopia z działu fotografii Muzeum Miejskiego w Tychach:

Piętrowy budynek o oryginalnej architekturze z bogactwem detali i małą architekturą wokół. Siedziba Telekomunikacji Polskiej S.A. przy ul. Janka Krasickiego 40a (obecnie al. Jana Pawła II) na osiedlu O w Tychach. W budynku mieścił się Urząd Pocztowy i centrala telefoniczna. Na zdjęciu przed budynkami fragment jednego pasa jezdni poprowadzonej wzdłuż wykopu kolejowego, częściowo w miejscu dawnego traktu paprocańskiego. W głębi budynki mieszkalne przy ul. E. Orzeszkowej.

Projekt budynku pod nazwą Centrala Automatyczna i Urząd Pocztowo-Telekomunikacyjny w Tychach opracował arch. Wojciech Michalski w drugiej połowie lat 80. XX wieku. Jego budowę zakończono w 1993 roku, a w grudniu oddano do użytku cyfrową centralę telefoniczną „Simens”.

Do roku 1992 roku telekomunikacją w Tychach zarządzało przedsiębiorstwo państwowe Polska Poczta, Telegraf i Telefon z siedzibą przy ul. Estetycznej 4 na os. E, a od 1993 roku spółka akcyjna Telekomunikacja Polska.

Mieszkańcy w Tychach przez wiele lat oczekiwali na przydział numeru telefonicznego. W 1993 roku na tysiąc mieszkańców przypadało 73 abonentów. Uruchomienie nowej centrali telefonicznej umożliwiło wzrost liczby abonentów i tylko do końca maja 1994 roku przyłączono do niej 12 759 abonentów.

Spółkę Orange Polska S.A utworzono pod koniec 2013 roku poprzez połączenie TP S.A. z PTK Centertel i Orange Polska sp. z o.o. Około 2015 roku budynek wystawiono na sprzedaż i w grudniu 2022 roku stał się własnością gminy. Zaplanowano jego rozbudowę i adaptację do celów m.in. mieszkalnych.

Autorem zdjęcia jest architekt Andrzej Czyżewski urodził się w 1930 roku w Warszawie. Studia na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej ukończył w 1955 roku. Wraz z żoną, Marią wygrał ogólnopolski konkurs na projekt tyskiego kościoła. Zamieszkał w Tychach w 1958 roku i rozpoczął pracę w zespole urbanistów Kazimierza i Hanny Wejchertów. Zaprojektował samodzielnie lub we współpracy z żoną gmach Technikum Budowlanego, szkołę specjalną, osiedle W, wysokie budynki w centrum oraz kościół p. w. św. Jadwigi i inne obiekty. Fotografią zajmował się „od zawsze”. Dokumentował architekturę miasta, etapy jego budowy, podpatrywał i utrwalał życie społeczne. Przekazał do zbiorów Muzeum Miejskiego w Tychach około 500 fotografii.

ar / tychy.info

źródło: Muzeum Miejskie w Tychach

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Muzeum Miejskie w Tychach" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Historyczne ciekawostki

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Historyczne ciekawostki" podaj