Wiadomości
- wczoraj, 19:20
- wyświetleń: 218
[FOTO] Finał 50. Tyskich Spotkań Teatralnych i Laur Konrada dla "Dziejów grzechu"
Zakończyła się 50. jubileuszowa edycja Tyskich Spotkań Teatralnych. Na uroczystej gali wręczono nagrody i wyróżnienia aktorskie. Tego samego dnia współprodukowany przez Teatr Mały spektakl "Dzieje grzechu" w reżyserii Wojtka Rodaka zwyciężył podczas tegorocznej edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Reżyserskiej Interpretacje.
Tyskie Spotkania Teatralne to jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie, które rokrocznie przyciąga zarówno uznanych artystów scenicznych, jak i entuzjastów kultury. Oprócz spektakli konkursowych w programie 50. jubileuszowej edycji imprezy znalazły się pokazy mistrzowskie, podczas których na deskach tyskiej sceny wystąpili m.in. Daniel Olbrychski, Krystyna Janda czy Olgierd Łukaszewicz.
Część konkursową festiwalu, podczas której zaprezentowały się zespoły zarówno z większych miast, takich jak Warszawa, Katowice czy Bielsko-Biała, ale także z Rydułtów, Ornontowic czy sąsiedniego Bierunia, oceniało jury w składzie:
- Kamilla Baar
- Adam Sajnuk
- Paweł Drzewiecki - dyrektor artystyczny Festiwalu
- Anna Wieczur - przewodnicząca jury
Werdykt jury 50.edycji Tyskich Spotkań Teatralnych:
"Po obejrzeniu ośmiu spektakli konkursowych zauważa i pragnie docenić różnorodność tematyczną, estetyczną i formalną przedstawień prezentowanych podczas tej wyjątkowej, 50. edycji Tyskich Spotkań Teatralnych. Jury dziękuje wszystkim uczestnikom Festiwalu za dzielenie się swoją wrażliwością, wyobraźnią i pasją teatralną.
Anna Wieczur, Kamilla Baar i Adam Sajnuk dziękują dyrektorowi i pracownikom Teatru Małego w Tychach oraz wszystkim zaangażowanym w organizację Festiwalu za doskonałe przygotowanie i przeprowadzenie wydarzenia oraz za stworzenie życzliwej, serdecznej atmosfery.
Jury dziękuje władzom miasta Tychy za objęcie Festiwalu mecenatem, co umożliwia jego twórczy rozwój oraz kontynuację tradycji, która trwa już ponad pół wieku.
Jury po obejrzeniu prezentacji nurtu konkursowego postanowiło przyznać następujące nagrody:
Grand Prix w wysokości 5000 zł
Dla Teatru Naumionego z Ornontowic za spektakl „Bajtle” w reżyserii Iwony Woźniak - za wzruszającą, wielopokoleniową historię współczesnego Śląska i jego społeczności oraz za poruszenie problematyki tożsamości i przynależności. Za świadome i efektywne użycie wszystkich środków teatralnych: muzyki, scenografii, kostiumu, światła.
I Nagroda w wysokości 4000 zł
Dla Teatru Safo za spektakl „Heksy/ballada o umieraniu” w reżyserii Katarzyny Chwałek-Bednarczyk - za podjęcie intymnej i osobistej historii życia babci Eugenii Chwałek i uczynienie z niej uniwersalnej opowieści o życiu zwykłego, prostego człowieka i o jego przemijaniu. Za minimalizm i pomysłową inscenizację opartą na działaniach aktorów oraz za kreatywne wykorzystanie jedynego rekwizytu - miotły.
II Nagroda w wysokości 3000 zł
Dla Klubu Anonimowych Aktorów - za indywidualność w zbiorowej kreacji aktorskiej. Za dowcipną, zdystansowaną, choć gorzką refleksję na temat kondycji aktora w polskiej rzeczywistości teatralnej.
III Nagroda w wysokości 2000 zł
Dla Teatru dla Dorosłych z Bierunia za spektakl „Hollywood na placu” w reżyserii Joanny Lorenc - za kreację zbiorową w odniesieniu do życia sąsiedzkiego, ujętą w dowcipny i pełen zwrotów akcji sposób.
Jury postanowiło przyznać również osiem indywidualnych Nagród Aktorskich po 1000 zł każda:
- Dla Karoliny Sosny za rolę Adeli w spektaklu Teatru Naumionego pt. „Bajtle” .
- Dla Kajetana Woźniaka za rolę Krystiana w spektaklu Teatru Naumionego pt. „Bajtle” .
- Dla Michała Hajduczka za rolę Halfara w spektaklu Teatru Safo pt. „Heksy/ballada o umieraniu” .
- Dla Pauliny Pierchały za rolę Gieni w spektaklu Teatru Safo pt. „Heksy/ballada o umieraniu” .
- Dla Wojciecha Kałużyńskiego za rolę w spektaklu pt. „Tu leży pies pogrzebany” Teatru Wary Mary .
- Dla Remigiusza Fabicha za rolę w spektaklu pt. „Tu leży pies pogrzebany” Teatru Wary Mary .
- Dla Ewy Pietrzak za rolę Kristensen w spektaklu Grupy Teatralnej Aktorzy bez Maila pt. „Skrzywienie kręgosłupa. Wieczór dla osób z wadą postawy” .
- Dla Juliana Zbudniewka za rolę Krusego w spektaklu Grupy Teatralnej Aktorzy bez Maila pt. „Skrzywienie kręgosłupa. Wieczór dla osób z wadą postawy” .
W trakcie gdy trwała gala finałowa 50. edycji Tyskich Spotkań Teatralnych do Tychów dotarła informacja, że współprodukowany przez Teatr Mały spektakl "Dzieje Grzechu" zdobył Laur Konrada, czyli główną nagrodę XXII Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Reżyserskiej "Interpretacje". Przedstawienie to wyprodukowane zostało wraz z Narodowym Starym Teatrem im. Heleny Modrzejewskiej.
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.
Teatr Mały
Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Teatr Mały" podaj